Kdo je to?
Kdo byl Kurt Vonnegut? Životopis Kurt Vonnegut, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kurt Vonnegut

Kdo byl Kurt Vonnegut? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Kurt Vonnegut byl americký spisovatel.
Kurt Vonnegut se psaní věnoval už od mládí - psal například pro studentské časopisy. Do jeho života však velmi zásadně zasáhla druhá světová válka. Spolu s americkou armádou se dostal do Evropy a v roce 1944 se dostal do německého zajetí. Byl držen v Drážďanech v areálu bývalých jatek a byl svědkem bombardováním Drážďan - tyto traumatické zážitky se - jak uvidíme - významně propsaly do jeho pozdější tvorby.
Po válce se Vonnegut vrátil do USA, byl vyznamenán Purpurovým srdcem.
Vonnegut začal studovat, poté vyučoval tvůrčí psaní. Jeho první vydané publikace se datují do počátku 50. let. Zpočátku psal především povídky. Jeho prvním románem bylo Mechanické piano z roku 1952, dalším pak Sirény z Titanu. Oba romány mají společný sci-fi žánr s přesahem do dalších žánrů a určité antiutopické rysy. To mají podobné i s dalšími Vonnegutovými díly. Pro pozdější díla je však typická ještě roztříštěná struktura vyprávění, nelineárnost děje a bizarní a absurdní výjevy a experimenty s narativní formou. To se poprvé silněji projevuje v románu Kolíbka z roku 1963.
V roce 1969 vychází Vonnegutovo nejzásadnější dílo: Jatka č. 5. Rámec díla tvoří příběh, který Vonnegut sám prožil a který jsme si popsali výše - zajetí amerického vojáka Wehrmachtem a jeho držení v areálu jatek během bombardování. Dále se však dílo od reálného popisu válečného dění významně odklání. Fantaskní rovina se zde prolíná s realitou, objevují se tu významné sci-fi prvky (únos mimozemšťany), dochází ke zmatení časových rovin, příběh není vyprávěn lineárně a časové hledisko se zde stírá. Zároveň se tu prolínají i žánry - humor a groteska jsou zde přebíjeny syrovými válečnými popisy, případně přechází v silně černý humor. Jde o velmi komplexní a těžko zařaditelný text. Lze ho zasadit mezi postmoderní romány, případně absurdní či experimentální literaturu, i přes silnou sci-fi linku není zařazení do vědecko-fantastického žánru zcela odpovídající.
V roce 1973 vyšlo další velmi známé dílo - Snídaně šampionů. Vonnegut zde přišel se sérií velmi absurdních výjevů a značně podivným příběhem, který na jednu stranu působí jako absurdní groteska, v hlubší rovině však představuje silné společenské komentáře. Vonnegut - stejně jako ve svých ostatních dílech - zde částečně přichází s autobiografickými zážitky a zároveň zde do díla vstupuje a ovlivňuje příběh. (Zajímavostí je, že ve snímku Snídaně šampionů, který byl adaptací románu, si menší roli zahrál i sám Vonnegut).
V 70. a 80. letech si Kurt Vonnegut užíval slávy významného amerického autora a psal další díla, do kterých se dál promítal jeho typický styl založený na literárním experimentu. Zmiňme například Galapágy (1985) nebo Modrovous (1987).
Svůj poslední román vydal Vonnegut v roce 1997 a nesl název Časotřesení. I zde se objevuje jedna z Vonnegutových postav - částečně autobiografický charakter spisovatele Kilgora Trouta.
Kromě prozaických textů přispíval Vonnegut po celý život též do novin a časopisů a psal eseje.
I přes experimentální a komplikovanou literární strukturu i bizarnost většiny příběhů je Kurt Vonnegut oblíbeným autorem napříč čtenářskou veřejností. Zároveň v průběhu svého života získal řadu literárních cen a dnes je považován za jednoho z nejvýznamnějších amerických (i světových) literátů 20. století.Kdo byl Kurt Vonnegut? Životopis Kurt Vonnegut, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Kurt Vonnegut

Národnost: americká
Datum narození: 11. listopadu 1922
Místo narození: Indianapolis, USA
Datum úmrtí: 11. dubna 2007

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Kurt Vonnegut s kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Znáte termín Tilápie? Znáte termín Sionismus? Vzpomenete si na definici slova Zelený trikot? Víte, co je to Amarant?

Klíčová slova: biografie, kdo je Kurt Vonnegut?, wikipedie, národnost, život, kdy se narodil Kurt Vonnegut?, lexikon, Kurt Vonnegut, wiki, místo narození, informace, osobnosti, literatura, popis, osobnost, Kdy zemřel Kurt Vonnegut

Pojem Kurt Vonnegut je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Jiné doporučené zdroje informací

Hledat slovo Kurt Vonnegut ve Wikipedii

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Kurt Vonnegut ve Wikimedia Commons

Hledat frázi Kurt Vonnegut ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledejte bez špehování slovo Kurt Vonnegut ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat slovo Kurt Vonnegut ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Kurt Vonnegut například ve videích na Youtube, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači Seznam.cz, ve Wikislovníku nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Další osobnosti, lidé, pojmy, významy slov, hesla, výrazy

Životopis, kdo je Kurt Vonnegut? Stručná biografie

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo byl Kurt Vonnegut? Kdy se narodil Kurt Vonnegut? Kde se narodil Kurt Vonnegut? Kdy zemřel Kurt Vonnegut? Kurt Vonnegut se nachází v kategorii Literatura

Kategorie literatura, mladý spisovatel, kurt Vonnegut, ilustrační obrázek

Napsáno redaktory Superia.cz. Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Nemůžeme pravidelně aktualizovat všechny texty. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Kurt Vonnegut třeba v české Wikipedii, kde můžete najít delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Kurt Vonnegut i v jiné kategorii než je literatura.