Kdo je to?
Kdo byl Kurt Vonnegut? Životopis Kurt Vonnegut, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kurt Vonnegut

Kdo byl Kurt Vonnegut? Životopis, informace, biografie, literatura

Kurt Vonnegut byl americký spisovatel.
Kurt Vonnegut se psaní věnoval už od mládí - psal například pro studentské časopisy. Do jeho života však velmi zásadně zasáhla druhá světová válka. Spolu s americkou armádou se dostal do Evropy a v roce 1944 se dostal do německého zajetí. Byl držen v Drážďanech v areálu bývalých jatek a byl svědkem bombardováním Drážďan - tyto traumatické zážitky se - jak uvidíme - významně propsaly do jeho pozdější tvorby.
Po válce se Vonnegut vrátil do USA, byl vyznamenán Purpurovým srdcem.
Vonnegut začal studovat, poté vyučoval tvůrčí psaní. Jeho první vydané publikace se datují do počátku 50. let. Zpočátku psal především povídky. Jeho prvním románem bylo Mechanické piano z roku 1952, dalším pak Sirény z Titanu. Oba romány mají společný sci-fi žánr s přesahem do dalších žánrů a určité antiutopické rysy. To mají podobné i s dalšími Vonnegutovými díly. Pro pozdější díla je však typická ještě roztříštěná struktura vyprávění, nelineárnost děje a bizarní a absurdní výjevy a experimenty s narativní formou. To se poprvé silněji projevuje v románu Kolíbka z roku 1963.
V roce 1969 vychází Vonnegutovo nejzásadnější dílo: Jatka č. 5. Rámec díla tvoří příběh, který Vonnegut sám prožil a který jsme si popsali výše - zajetí amerického vojáka Wehrmachtem a jeho držení v areálu jatek během bombardování. Dále se však dílo od reálného popisu válečného dění významně odklání. Fantaskní rovina se zde prolíná s realitou, objevují se tu významné sci-fi prvky (únos mimozemšťany), dochází ke zmatení časových rovin, příběh není vyprávěn lineárně a časové hledisko se zde stírá. Zároveň se tu prolínají i žánry - humor a groteska jsou zde přebíjeny syrovými válečnými popisy, případně přechází v silně černý humor. Jde o velmi komplexní a těžko zařaditelný text. Lze ho zasadit mezi postmoderní romány, případně absurdní či experimentální literaturu, i přes silnou sci-fi linku není zařazení do vědecko-fantastického žánru zcela odpovídající.
V roce 1973 vyšlo další velmi známé dílo - Snídaně šampionů. Vonnegut zde přišel se sérií velmi absurdních výjevů a značně podivným příběhem, který na jednu stranu působí jako absurdní groteska, v hlubší rovině však představuje silné společenské komentáře. Vonnegut - stejně jako ve svých ostatních dílech - zde částečně přichází s autobiografickými zážitky a zároveň zde do díla vstupuje a ovlivňuje příběh. (Zajímavostí je, že ve snímku Snídaně šampionů, který byl adaptací románu, si menší roli zahrál i sám Vonnegut).
V 70. a 80. letech si Kurt Vonnegut užíval slávy významného amerického autora a psal další díla, do kterých se dál promítal jeho typický styl založený na literárním experimentu. Zmiňme například Galapágy (1985) nebo Modrovous (1987).
Svůj poslední román vydal Vonnegut v roce 1997 a nesl název Časotřesení. I zde se objevuje jedna z Vonnegutových postav - částečně autobiografický charakter spisovatele Kilgora Trouta.
Kromě prozaických textů přispíval Vonnegut po celý život též do novin a časopisů a psal eseje.
I přes experimentální a komplikovanou literární strukturu i bizarnost většiny příběhů je Kurt Vonnegut oblíbeným autorem napříč čtenářskou veřejností. Zároveň v průběhu svého života získal řadu literárních cen a dnes je považován za jednoho z nejvýznamnějších amerických (i světových) literátů 20. století.Kdo byl Kurt Vonnegut? Životopis Kurt Vonnegut, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Kurt Vonnegut

Národnost: americká
Datum narození: 11. listopadu 1922
Místo narození: Indianapolis, USA
Datum úmrtí: 11. dubna 2007

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Kurt Vonnegut s jinými lidmina Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Znáte termín Chanelling? Víte co je Bezpatkové písmo? Vzpomenete si na definici slova Mapa? Vzpomněli byste si co označuje výraz Fázovka?

Klíčová slova: wikipedie, život, Kdy zemřel Kurt Vonnegut, biografie, osobnost, Kurt Vonnegut, místo narození, kdo to je, vysvětlení, Kurt Vonnegut, wiki, kdy se narodil Kurt Vonnegut?, kdo je Kurt Vonnegut?, kde se narodil Kurt Vonnegut?, literatura, popis

Pojem Kurt Vonnegut je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Jiné doporučené zdroje informací

Zkusit najít frázi Kurt Vonnegut ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít frázi Kurt Vonnegut ve vyhledávači Yahoo

Hledat termín Kurt Vonnegut na Google.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Kurt Vonnegut ve Wikimedia Commons

Vyhledat heslo Kurt Vonnegut ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Kurt Vonnegut například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Google překladači, ve videích na Youtube, ve Wikipedii nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr náhodných osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Životopis, kdo je Kurt Vonnegut? Stručná biografie

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo byl Kurt Vonnegut? Kdy se narodil Kurt Vonnegut? Kde se narodil Kurt Vonnegut? Kdy zemřel Kurt Vonnegut? Kurt Vonnegut patří do sekce Literatura

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost údajů uveřejněných na webu. Nemůžeme pravidelně aktualizovat všechny texty. Zkuste též najít informace osobnost, osobu, člověka Kurt Vonnegut třeba v projektu Wikipedia, kde můžete najít delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Kurt Vonnegut i v jiné kategorii než je literatura.