Kdo je to?
Kdo je Tomáš Töpfer? Životopis Tomáš Töpfer, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Kdo je Tomáš Töpfer?

Kdo je Tomáš Töpfer? Životopis, informace, biografie, herectví

Tomáš Töpfer je český divadelní a filmový herec, divadelní režisér, scénárista, podnikatel, divadelní pedagog na vysoké škole, ředitel divadla a také politik. Töpfer se narodil v Praze. Po střední škole studoval herectví v Brně na konzervatoři a následně přešel do Prahy na DAMU (absolvoval v roce 1972). Poté jeden rok hrál v Divadle Petra Bezruče v Ostravě a působil jako režisér v Severomoravském divadle v Šumperku. V následujících dvou letech hostoval v pražském Činoherním klubu a v Realistickém divadle. Během let 1975-78 hrál ve Státním divadle v Ostravě. Další angažmá získal na druhé straně republiky v Činoherním klubu v Ústí nad Labem (1978-83), odkud se přesunul zpět do Prahy do Divadla E. F. Buriana. V divadle působil další čtyři roky (1983-87). Následovalo angažmá v Divadle na Vinohradech, kde vydržel celý jedenáct sezón (1987-98).
Založil letní Shakespearovské slavnosti (tradice) na Pražském hradě, kde se na nádvoří hrají hry jako Sen noci Svatojánské, Zkrocení zlé ženy nebo Romeo a Julie. S herečkou Eliškou Balzerovou založili Nadaci Fidlovačka – obnova Hudebního divadla Na Fidlovačce. Divadlo se otevřelo roku 1998 a Töpfer zde působil jako ředitel, herec a režisér. Z divadla odešel roku 2012 a začal působit jako ředitel v Divadle Na Vinohradech. Jako divadelní režisér se podílel na hrách Romeo a Julie, Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka, Loupežník a další.
Tomáš Töpfer si zahrál ve známých filmech Dva muži hlásí příchod (1975), Jak básníkům chutná život (1987), Konec básníků v Čechách (1993), Ještě větší blbec, než jsme doufali (1994), Jak básníci neztrácejí naději (2004), Jak se krotí krokodýli (2006) nebo Jak básníci čekají na zázrak (2015).
Proslavily jej také role v seriálech Nemocnice na kraji města (1977), Dobrodružství kriminalistiky (1989), hlavní role v seriálu Život na zámku (1995), hlavní role v seriálu Četnické humoresky (1998-2006), Nemocnice na kraji města po dvaceti letech (2003), Nemocnice na kraji města – nové osudy (2008), Vyprávěj (2009) nebo První republika (2017-18).
Během své herecké kariéry získal divadelní Cenu Alfréda Radoka za nejlepší herecký výkon ve hře Jacobowski a plukovník (1995), Cenu Thálie za roli ve hře Šumaři na střeše (2006).
Töpfer byl také senátorem za ODS (2006-12).
Vyučoval na pražské DAMU, kde v roce 2015 získal titul docent.Kdo je Tomáš Töpfer? Životopis Tomáš Töpfer, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Hlavní data o osobě Tomáš Töpfer

Národnost: česká
Datum narození: 10. 1. 1951
Místo narození: Praha, Československo

Tento text (Tomáš Töpfer) můžete samozřejmě sdílet s blízkými na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Znáte pojem Invektiva? Vzpomněli byste si co znamená slovo Roráty? Pamatujete si definici pojmu Plichta? Víte co je Bolid?

Klíčová slova: herectví, lexikon, narození, vysvětlení, wiki, zajímavosti, herectví, život, osobnost, kdy se narodil Tomáš Töpfer?, wikipedie, datum narození, Tomáš Töpfer, národnost, místo narození, životopis

Pojem Tomáš Töpfer je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Hledat pojem Tomáš Töpfer ve fulltextu Seznam.cz

Hledejte bez špehování slovo Tomáš Töpfer ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat heslo Tomáš Töpfer v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít slovo Tomáš Töpfer na Google obrázcích

Hledat videa s názvem Tomáš Töpfer na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Tomáš Töpfer například ve ruském vyhledávači Yandex, v Google překladači, v Microsoft Bing, ve fulltextu Google.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Zkuste také následující odborné pojmy, osobnosti, termíny a hesla

Biografie, životopis, kdo je to Tomáš Töpfer?

Nyní již víte Kdo je to Tomáš Töpfer? Kdy se narodil Tomáš Töpfer? Kde se narodil Tomáš Töpfer? Tomáš Töpfer se nachází v kategorii Herectví

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Přes veškerou pečlivost mohou texty chyby. Za případné faktické nebo pravopisné chyby se dopředu omlouváme.Bohužel, nestíháme pravidelně aktualizovat všechny texty. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Tomáš Töpfer řekněme třeba na české Wikipedii, kde naleznete podrobný text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Tomáš Töpfer i v jiné kategorii než je herectví.