Kdo je to?
Kdo je Tomáš Töpfer? Životopis Tomáš Töpfer, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Tomáš Töpfer

Kdo je Tomáš Töpfer? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, herectví

Tomáš Töpfer je český divadelní a filmový herec, divadelní režisér, scénárista, podnikatel, divadelní pedagog na vysoké škole, ředitel divadla a také politik. Töpfer se narodil v Praze. Po střední škole studoval herectví v Brně na konzervatoři a následně přešel do Prahy na DAMU (absolvoval v roce 1972). Poté jeden rok hrál v Divadle Petra Bezruče v Ostravě a působil jako režisér v Severomoravském divadle v Šumperku. V následujících dvou letech hostoval v pražském Činoherním klubu a v Realistickém divadle. Během let 1975-78 hrál ve Státním divadle v Ostravě. Další angažmá získal na druhé straně republiky v Činoherním klubu v Ústí nad Labem (1978-83), odkud se přesunul zpět do Prahy do Divadla E. F. Buriana. V divadle působil další čtyři roky (1983-87). Následovalo angažmá v Divadle na Vinohradech, kde vydržel celý jedenáct sezón (1987-98).
Založil letní Shakespearovské slavnosti (tradice) na Pražském hradě, kde se na nádvoří hrají hry jako Sen noci Svatojánské, Zkrocení zlé ženy nebo Romeo a Julie. S herečkou Eliškou Balzerovou založili Nadaci Fidlovačka – obnova Hudebního divadla Na Fidlovačce. Divadlo se otevřelo roku 1998 a Töpfer zde působil jako ředitel, herec a režisér. Z divadla odešel roku 2012 a začal působit jako ředitel v Divadle Na Vinohradech. Jako divadelní režisér se podílel na hrách Romeo a Julie, Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka, Loupežník a další.
Tomáš Töpfer si zahrál ve známých filmech Dva muži hlásí příchod (1975), Jak básníkům chutná život (1987), Konec básníků v Čechách (1993), Ještě větší blbec, než jsme doufali (1994), Jak básníci neztrácejí naději (2004), Jak se krotí krokodýli (2006) nebo Jak básníci čekají na zázrak (2015).
Proslavily jej také role v seriálech Nemocnice na kraji města (1977), Dobrodružství kriminalistiky (1989), hlavní role v seriálu Život na zámku (1995), hlavní role v seriálu Četnické humoresky (1998-2006), Nemocnice na kraji města po dvaceti letech (2003), Nemocnice na kraji města – nové osudy (2008), Vyprávěj (2009) nebo První republika (2017-18).
Během své herecké kariéry získal divadelní Cenu Alfréda Radoka za nejlepší herecký výkon ve hře Jacobowski a plukovník (1995), Cenu Thálie za roli ve hře Šumaři na střeše (2006).
Töpfer byl také senátorem za ODS (2006-12).
Vyučoval na pražské DAMU, kde v roce 2015 získal titul docent.Kdo je Tomáš Töpfer? Životopis Tomáš Töpfer, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Hlavní informace o osobě Tomáš Töpfer

Národnost: česká
Datum narození: 10. 1. 1951
Místo narození: Praha, Československo

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Tomáš Töpfer sdílet s ostatními na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Znáte pojem Absolutní? Pamatujete si definici pojmu Bootcamp? Pamatujete si definici pojmu Akcent? Vzpomněli byste si co znamená slovo Ironie?

Klíčová slova: kdo je Tomáš Töpfer?, kdy se narodil Tomáš Töpfer?, lexikon, životopis, popis, narození, Tomáš Töpfer, biografie, místo narození, herectví, datum narození, osobnost, osobnosti, kde se narodil Tomáš Töpfer?, zajímavosti, vysvětlení

Pojem Tomáš Töpfer je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Další zdroje informací o slovu Tomáš Töpfer

Hledat pojem Tomáš Töpfer na Google obrázcích

Najít výraz Tomáš Töpfer ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledejte bez špehování slovo Tomáš Töpfer ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat videa s názvem Tomáš Töpfer na Youtube

Vyhledat heslo Tomáš Töpfer ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Tomáš Töpfer například ve videích na Youtube, v Lingea slovnících, v evropském vyhledávači Qwant, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodných výběr osobností, hesel, pojmů a odborných termínů

Stručná biografie, resp. životopis osoby Tomáš Töpfer

Teďka již bezesporu víte Kdo je to Tomáš Töpfer? Kdy se narodil Tomáš Töpfer? Kde se narodil Tomáš Töpfer? Tomáš Töpfer je v sekci Herectví

Kategorie herectví, herec hnědé oči, tomáš Töpfer, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Chyby vyhrazeny. Nemáme možnost pravidelné aktualizace článků. Můžete též vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Tomáš Töpfer řekněme například v projektu Wikipedie, kde můžete najít o mnoho podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Tomáš Töpfer i v jiné kategorii než je herectví.