Kdo je to?
Kdo je Tomáš Zima? Životopis Tomáš Zima, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Tomáš Zima

Kdo je Tomáš Zima? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, věda

Tomáš Zima je český biochemik, vědec, lékař, bývalý děkan 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze a současný rektor Univerzity Karlovy od roku 2014. V únoru 2022 ho v této funkci nahradí nově zvolená rektorka UK Milena Králíčková.
Zima se narodil v Praze, kde po maturitě na gymnáziu (1984) pokračoval ve studiu na Fakultě Všeobecného lékařství Univerzity Karlovy v oboru všeobecné lékařství. Školu úspěšně absolvoval v roce 1990. V témže roce začal pracovat jako aspirant - asistent na Ústavu lékařské chemie na 1. Lékařské Fakultě Univerzity Karlovy. Také působil jako sekundář Záchytné stanice Praha a v hemodialyzačním středisku I. interní kliniky. Udělal si atestaci ve vnitřním lékařství s nástavbovou specializací nefrologie (diagnóza a léčba ledvin). Později získal další dvě atestace z oboru klinické biochemie.
Roku 1996 se stal docentem na 1. Lékařské Fakultě Univerzity Karlovy a roku 2001 také profesorem na UK (obor biochemie a lékařská chemie). Během let 2000-03 se stal absolventem kurzu MBA na VŠE v Praze. Dále se v roce 1999 stal přednostou Ústavu lékařské chemie a laboratorní diagnostiky 1. Lékařské Fakulty Univerzity Karlovy. Dále je vedoucím referenční laboratoře pro ministerstvo zdravotnictví (klinická biochemie).
Během let 2005-08 byl děkanem na 1. LF UK a znovu v letech 2008-12. Dokonce se roku 2013 stal rektorem UK (508. v pořadí za dobu její existence). Jmenován byl prezidentem Milošem Zemanem dne 21.1.2004 na čtyřleté období. V roce 2017 byl znovu zvolen rektorem pro další funkční období, které vešlo v platnost v lednu 2018.
Při pandemii Covid-19 zlehčoval vážnost situace a zastával názor, že společnost by se měla tzv. promořit (2020). V roce 2021 byl hospitalizován s vážným průběhem této nemoci, z nějž se zotavil.Kdo je Tomáš Zima? Životopis Tomáš Zima, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Hlavní informace o osobě Tomáš Zima

Národnost: česká
Datum narození: 2. 7. 1966
Místo narození: Praha, Československo

Popis osobnosti Tomáš Zima můžete sdílet s přáteli a kamarády na veřejných sociálních sítích (Facebook, Pinterest, Reddit či Twitter).

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Vzpomněli byste si co označuje výraz Kramle? Pamatujete si definici pojmu Dogma? Znáte pojem Libreto? Vzpomněli byste si co znamená slovo Síťová neutralita?

Klíčová slova: věda, národnost, informace, věda, kde se narodil Tomáš Zima?, narození, život, Tomáš Zima, zajímavosti, osobnosti, wikipedie, osobnost, kdy se narodil Tomáš Zima?, životopis, datum narození, biografie

Pojem Tomáš Zima je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Jiné zdroje informací o výrazu Tomáš Zima

Zkusit najít slovo Tomáš Zima ve vyhledávači Yandex

Vyhledat termín Tomáš Zima ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Tomáš Zima na Youtube

Najít výraz Tomáš Zima ve fulltextu vyhledávače Info.com

Najít heslo Tomáš Zima ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Tomáš Zima například v Google obrázcích, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Microsoft Bing, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Tipy na další významy slov, osobnosti, pojmy a termíny

Životopis, kdo je Tomáš Zima? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo je to Tomáš Zima? Kdy se narodil Tomáš Zima? Kde se narodil Tomáš Zima? Tomáš Zima je v sekci Věda

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Informace obsažené na našich webových stránkách byly pečlivě zkontrolovány. I přesto však nepřebíráme odpovědnost za případné chyby. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Tomáš Zima dejme tomu třeba na webovkách projektu Wikipedia, kde můžete najít podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Tomáš Zima i v jiné kategorii než je věda.