Kdo je to?
Kdo je Jiří Grygar? Životopis Jiří Grygar, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Jiří Grygar

Kdo je Jiří Grygar? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, věda

Jiří Grygar je slezský astronom a astrofyzik.
Jiří se narodil 17. března 1936 v Heinersdorfu, který tehdy patřil pod Německou říši. Česky se město nazývalo Pruský Jindřichov, po konci druhé světové války připadlo Polsku a jmenuje se Dziewiętlice. Jeho otec byl celníkem. Chlapec chodil do Skautu jak v rodném městě, tak potom po přestěhování do Opavy. Jedenáctiletou školu absolvoval v brněnských Husovicích. Po maturitě studoval nejprve fyziku na Přírodovědecké fakultě Masarykovy Univerzity v Brně, poté astronomii na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Roku 1963 se stal kandidátem věd, a to na Astronomickém ústavu Československé akademie věd, v roce 1967 získal na Matematicko-fyzikální fakultě UK titul RNDr. Je členem Československé, později České astronomické společnosti, v 90. letech minulého století byl i jejím předsedou. Působil také v Astronomickém ústavu ČSAV, později ve Fyzikálním ústavu ČSAV (dnes Akademie věd České republiky). Je ženatý, má tři děti, nejmladší syn Lukáš Grygar je překladatel, publicista a hudebník.
Největším přínosem Jiřího Grygara je popularizace vědy pro širokou veřejnost, čemuž se věnuje prostřednictvím svých publikací, rozhlasu i televize. Z knih můžeme jmenovat „Vesmír je náš svět“, „V hlubinách vesmíru“, „Sejdeme se v nekonečnu“, „Vesmírná zastavení“, „Velký třesk a Bible“, „Věda, víra, vesmír“, pro děti napsal například „Země ve vesmíru“, „Sejdeme se v nekonečnu: o planetách, hvězdách, černých dírách a také o velkém třesku“. Televizní pořady Jiřího Grygara zahrnují: „Okna vesmíru dokořán“, „Zlaté století astronomie“ nebo „Hlubinami vesmíru“.
Za svou činnost vědeckou, ale hlavně popularizační byl také mnohokrát oceněn, třeba v roce 1996 cenou UNESCO Kalinga, v roce 2011 Cenou Františka Nušla, v roce 2013 Cenou města Brna a další.Kdo je Jiří Grygar? Životopis Jiří Grygar, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Hlavní data o osobě Jiří Grygar

Národnost: slezská
Datum narození: 17. 3. 1936
Místo narození: Heinersdorf (Německá říše)

Tento text (Jiří Grygar) můžete samozřejmě sdílet s přáteli na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Víte, co je to Cardio Barre? Víte co je Vrtulníkové peníze? Vzpomněli byste si na význam slova Rondon? Vzpomněli byste si co označuje výraz Spam?

Klíčová slova: datum narození, osobnosti, místo narození, národnost, narození, lexikon, informace, wikipedie, kdy se narodil Jiří Grygar?, životopis, vysvětlení, Jiří Grygar, wiki, kde se narodil Jiří Grygar?, věda, život

Pojem Jiří Grygar je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Další informační zdroje

Vyhledat výraz Jiří Grygar ve vyhledávači Yahoo

Najít heslo Jiří Grygar ve fulltextu Seznam.cz

Hledat slovo Jiří Grygar ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit najít pojem Jiří Grygar ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít termín Jiří Grygar na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Jiří Grygar například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Google překladači, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve fulltextu Google.cz nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodných výběr z osobností, slov odborných termínů, pojmů a hesel

Biografie, životopis, kdo je to Jiří Grygar?

Z předchozího textu jste se dozvěděli Kdo je to Jiří Grygar? Kdy se narodil Jiří Grygar? Kde se narodil Jiří Grygar? Jiří Grygar patří do kategorie Věda

Kategorie věda, medička, jiří Grygar, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby, nepřesnosti nebo překlepy. Chápejte, že nemáme prostředky na pravidelnou aktualizaci. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Jiří Grygar například na české Wikipedii, kde naleznete o něco delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jiří Grygar i v jiné kategorii než je věda.