Kdo je to?
Kdo byl Tom Clancy? Životopis Tom Clancy, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo byl Tom Clancy?

Kdo byl Tom Clancy? Životopis, informace, biografie, literatura

Tom Clancy, celým jménem Thomas Leo Clancy Jr., byl americký spisovatel, který se proslavil zejména fiktivními válečnými díly.
Tom se narodil v irsko-americké rodině v Baltimoru a byl druhým ze tří dětí. Jeho otec se jmenoval Thomas Clancy a pracoval u americké poštovní služby, matka se jmenovala Catherine Langan Clancy a byla zaměstnána v úvěrovém oddělení banky. Jako střední školu Tom vystudoval (na popud své matky) jezuitskou Loyola High School v Towsonu v Marylandu. Po maturitě studoval Loyola University v Baltimoru. Zakončil ji titulem v oboru anglická literatura. Vstoupil do armády jako armádní záložní důstojník, ačkoliv nemohl sloužit armádě kvůli oční vadě. Po vystudování vysoké pracoval jako úředník v pojišťovně.
Ve svém osobním životě se dvakrát oženil, poprvé se zdravotní sestrou Wandou Thomas Kingovou a měli spolu 4 děti. Po rozvodu se oženil podruhé, tentokrát s novinářkou na volné noze - Alexandrou Marií Llewellynovou. Spolu měli ještě dceru.
Zemřel na selhání srdce v roce 2013 v nemocnici Johns Hopkins Hospital.
Clancyho díla byla ovlivněna jeho touhou sloužit v armádě a zájmem o zbraně. Ve všech dílech najdeme přesný popis zbraní, jejich fungování a využití. Některé knihy bohužel zatím nevyšly česky, a tak je můžeme číst jen v originále. To se týká například série Commanders, kam patří romány Into the Storm: A study in Command, Every Man a Tiger: The Gulf War Air Compaign, Shadow Warriors a jediný překlad do češtiny K boji připraven. Následují série EndWar, Ghost Recon, H.A.W.X. a další. Do češtiny byly ještě přeloženy například romány Bez výčitek, Vysoká hra patriotů, Z rozkazu prezidenta, Duhová šestka.
Clancy byl za svůj život mnohokrát oceněn, například zlatou plaketou od Americké akademie úspěchů, získal také čestný doktorát na humanitních studiích apod. Velmi významný byl i Clancův majetek, který získal hlavně díky psaní a úspěšnému prodeji svých děl. Na základě jeho románů bylo vytvořeno i několik počítačových her s vojenskou tematikou.Kdo byl Tom Clancy? Životopis Tom Clancy, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Tom Clancy

Národnost: americká
Datum narození: 12. 4. 1947
Místo narození: Baltimore, Maryland, USA
Datum úmrtí: 1. 10. 2013

Zaujala vás biografie osobnosti Tom Clancy? Potom se podělte s blízkými na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Víte co je Deviza? Vzpomněli byste si co označuje výraz Ústava? Rozumíte pojmu Kelvin? Znáte termín Dekáda?

Klíčová slova: literatura, místo narození, vysvětlení, osobnosti, národnost, lexikon, Kdy zemřel Tom Clancy, nežijící, kdo to je, wiki, popis, životopis, zajímavosti, národnost, biografie, narození

Pojem Tom Clancy je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Linky na jiné informační zdroje

Zkusit najít výraz Tom Clancy ve fulltextu Seznam.cz

Najít slovo Tom Clancy ve vyhledávači Qwant

Najít termín Tom Clancy v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat pojem Tom Clancy ve Wikipedii

Vyhledat výraz Tom Clancy ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Tom Clancy například ve ruském vyhledávači Yandex, v Lingea slovnících, ve videích na Youtube, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Vybrané odborné pojmy, slova, osobnosti, termíny

Stručná biografie, resp. životopis osoby Tom Clancy

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo byl Tom Clancy? Kdy se narodil Tom Clancy? Kde se narodil Tom Clancy? Kdy zemřel Tom Clancy? Tom Clancy se nachází v sekci Literatura

Text napsán pro Superia.cz. Neručíme za správnost či přesnost obsahu těchto webových stránek. Věříme, že chápete, že texty nemohou být často aktualizovány. Čerstvé informace hledejte osobnost, osobu, člověka Tom Clancy např. v internetové Wikipedii, kde můžete najít nejspíše podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Tom Clancy i v jiné kategorii než je literatura.