Kdo je to?
Kdo byl Zdeněk Rytíř? Životopis Zdeněk Rytíř, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Zdeněk Rytíř

Kdo byl Zdeněk Rytíř? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, hudba

Zdeněk Rytíř byl český hudební skladatel, textař, zpěvák, moderátor a herec. Rytíř se narodil v Táboře, kde po základní škole studoval na gymnáziu. Po úspěšné maturitě odešel do Prahy studovat angličtinu a japonštinu na Karlově univerzitě. Během studijních let psal poezii, hrál na foukací harmoniku nebo baskytaru v různých skupinách a psal texty pro skupinu Mefisto, ve které také vystupoval. Studium na univerzitě však byl nucen z osobních důvodů přerušit.
Následně pokračoval ve psaní textů. Postupně se stal významným textařem a psal písně pro oblíbené umělce jako Pavel Bobek, Václav Neckář, Helena Vondráčková, Olympic, Karel Gott, Michal Tučný, Hana Zagorová, Jitka Zelenková. K největším hitům patří např. písně Alenka v říši divů, Kdo vchází do tvých snů (má lásko), Nautilus, Hráč, Otázky, Bon soir mademoiselle Paris, Tam u nebeských bran a mnoho dalších.
Hudbu napsal k filmům O princezně, která ráčkovala (1986) a Konec básníků v Čechách (1993). Jeho texty zazněly ve známých filmech Holky z porcelánu (1974), Páni kluci (1975), Léto s kovbojem (1976), Anděl s ďáblem v těle (1983), Anděl svádí ďábla (1988), aj.
Rytíř spolupracoval hojně s Michalem Tučným, se kterým založili doprovodnou kapelu Tučňáci. Dále složil hudbu pro spoustu písní Michala Tučného, napsal k nim text a některé z nich dokonce společně zpívali jako duet (Dvojníci, Kosmickej vandr nebo Chtěl bych být medvídkem).
Za svůj život vystřídal řadu kapel, mezi které patřily Crossfire, Blue Five, Karkulka, Hells Devils, Mefisto, Apollobeat, Tučňáci, Golden Kids či Aktual. Uměl též hrát na kytaru, banjo a klávesy.
Zdeněk Rytíř byl ženatý s Helenou Rytířovou, se kterou měl syna Zdeňka Rytíře mladšího a dceru Alenu. Z předchozího vztahu s E. Steimarovou měl dceru Vendulu.
Dne 2. října 2013 zemřel Zdeněk Rytíř na infarkt po dlouhé nemoci ve věku 69 let.Kdo byl Zdeněk Rytíř? Životopis Zdeněk Rytíř, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Hlavní data o osobě Zdeněk Rytíř

Národnost: česká
Datum narození: 11. 4. 1944
Místo narození: Tábor, Protektorát Čechy a Morava
Datum úmrtí: 2. 10. 2013

Tento text (Zdeněk Rytíř) můžete samozřejmě sdílet s vašimi sledujícími na vašich účtech sociálních sítích jako je Pinterest, Reddit, Facebook anebo Twitter.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Víte, co je to Afázie? Víte co je Rašple? Vzpomněli byste si na význam slova Kochova vločka? Vzpomněli byste si co označuje výraz Nikáb?

Klíčová slova: informace, kdy se narodil Zdeněk Rytíř?, kde se narodil Zdeněk Rytíř?, wiki, kdo to je, život, vysvětlení, wikipedie, národnost, kdo je Zdeněk Rytíř?, biografie, hudba, osobnosti, lexikon, místo narození, datum úmrtí

Pojem Zdeněk Rytíř je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Další zdroje informací o slovu Zdeněk Rytíř

Najít heslo Zdeněk Rytíř ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít slovo Zdeněk Rytíř ve vyhledávači Qwant

Najít slovo Zdeněk Rytíř ve vyhledávači Yahoo

Hledat videa s názvem Zdeněk Rytíř na Youtube

Hledat slovo Zdeněk Rytíř ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Zdeněk Rytíř například ve vyhledávači Seznam.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikipedii, ve fulltextu Yahoo.com nebo v Lingea slovnících.

Další osobnosti, lidé, pojmy, významy slov, hesla, výrazy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Zdeněk Rytíř

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo byl Zdeněk Rytíř? Kdy se narodil Zdeněk Rytíř? Kde se narodil Zdeněk Rytíř? Kdy zemřel Zdeněk Rytíř? Zdeněk Rytíř patří do kategorie Hudba

Kategorie hudba, oranžová kytara, zdeněk Rytíř, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby, nepřesnosti nebo překlepy. Nemáme možnost pravidelné aktualizace článků. Pokuste se také najít informace osobnost, osobu, člověka Zdeněk Rytíř řekněme v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete o něco delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Zdeněk Rytíř i v jiné kategorii než je hudba.