Kdo je to?
Kdo byl Zdeněk Rytíř? Životopis Zdeněk Rytíř, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Kdo byl Zdeněk Rytíř?

Kdo byl Zdeněk Rytíř? Životopis, informace, biografie, hudba

Zdeněk Rytíř byl český hudební skladatel, textař, zpěvák, moderátor a herec. Rytíř se narodil v Táboře, kde po základní škole studoval na gymnáziu. Po úspěšné maturitě odešel do Prahy studovat angličtinu a japonštinu na Karlově univerzitě. Během studijních let psal poezii, hrál na foukací harmoniku nebo baskytaru v různých skupinách a psal texty pro skupinu Mefisto, ve které také vystupoval. Studium na univerzitě však byl nucen z osobních důvodů přerušit.
Následně pokračoval ve psaní textů. Postupně se stal významným textařem a psal písně pro oblíbené umělce jako Pavel Bobek, Václav Neckář, Helena Vondráčková, Olympic, Karel Gott, Michal Tučný, Hana Zagorová, Jitka Zelenková. K největším hitům patří např. písně Alenka v říši divů, Kdo vchází do tvých snů (má lásko), Nautilus, Hráč, Otázky, Bon soir mademoiselle Paris, Tam u nebeských bran a mnoho dalších.
Hudbu napsal k filmům O princezně, která ráčkovala (1986) a Konec básníků v Čechách (1993). Jeho texty zazněly ve známých filmech Holky z porcelánu (1974), Páni kluci (1975), Léto s kovbojem (1976), Anděl s ďáblem v těle (1983), Anděl svádí ďábla (1988), aj.
Rytíř spolupracoval hojně s Michalem Tučným, se kterým založili doprovodnou kapelu Tučňáci. Dále složil hudbu pro spoustu písní Michala Tučného, napsal k nim text a některé z nich dokonce společně zpívali jako duet (Dvojníci, Kosmickej vandr nebo Chtěl bych být medvídkem).
Za svůj život vystřídal řadu kapel, mezi které patřily Crossfire, Blue Five, Karkulka, Hells Devils, Mefisto, Apollobeat, Tučňáci, Golden Kids či Aktual. Uměl též hrát na kytaru, banjo a klávesy.
Zdeněk Rytíř byl ženatý s Helenou Rytířovou, se kterou měl syna Zdeňka Rytíře mladšího a dceru Alenu. Z předchozího vztahu s E. Steimarovou měl dceru Vendulu.
Dne 2. října 2013 zemřel Zdeněk Rytíř na infarkt po dlouhé nemoci ve věku 69 let.Kdo byl Zdeněk Rytíř? Životopis Zdeněk Rytíř, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Hlavní data o osobě Zdeněk Rytíř

Národnost: česká
Datum narození: 11. 4. 1944
Místo narození: Tábor, Protektorát Čechy a Morava
Datum úmrtí: 2. 10. 2013

Tento text (Zdeněk Rytíř) můžete samozřejmě sdílet s rodinou a kamarády na různých sociálních sítích – Facebooku, Pinterestu, Redditu nebo Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Víte, co je to Evoluce? Znáte termín Číselná řada? Vzpomněli byste si na význam slova Avokádo? Víte, co je to Router?

Klíčová slova: místo narození, hudba, narození, Kdy zemřel Zdeněk Rytíř, popis, kde se narodil Zdeněk Rytíř?, biografie, osobnosti, kdo je Zdeněk Rytíř?, národnost, hudba, Zdeněk Rytíř, kdo to je, osobnost, kdy se narodil Zdeněk Rytíř?, vysvětlení

Pojem Zdeněk Rytíř je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Linky na další online zdroje

Hledat termín Zdeněk Rytíř v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít výraz Zdeněk Rytíř ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledejte bez špehování slovo Zdeněk Rytíř ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít frázi Zdeněk Rytíř na Google obrázcích

Hledat výraz Zdeněk Rytíř ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Zdeněk Rytíř například ve fulltextu Google.cz, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve Wikislovníku, ve fulltextu Yahoo.com nebo v Lingea slovnících.

Často hledaná slova, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Biografie, životopis, kdo je to Zdeněk Rytíř?

Nyní již víte Kdo byl Zdeněk Rytíř? Kdy se narodil Zdeněk Rytíř? Kde se narodil Zdeněk Rytíř? Kdy zemřel Zdeněk Rytíř? Zdeněk Rytíř je v sekci Hudba

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Omlouváme se za možné chyby v textech. Některé informace již mohou být zastaralé nebo neaktuální. Zkuste též hledat informace osobnost, osobu, člověka Zdeněk Rytíř například v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete o něco delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Zdeněk Rytíř i v jiné kategorii než je hudba.