Kdo je to?
Kdo byl Karel Ignác Thám? Životopis Karel Ignác Thám, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Karel Ignác Thám

Kdo byl Karel Ignác Thám? Životopis, informace, biografie, literatura

Karel Ignác Thám, někdy také Karel Hynek Thám, byl autorem první česky psané obrany českého jazyka, dále autorem slovníků, gramatik a učebnic češtiny a překladatelem. Jeho mladší bratr Václav Thám byl obrozeneckým dramatikem.
Karel se narodil 4. listopadu 1763 v Praze na Starém Městě. Jeho otec byl kuchař, matka komorná hraběnky Valdštejnové. Karel studoval Akademické gymnázium na Starém Městě, poté studoval filozofii. V letech 1782-3 pomáhal správci klementinské univerzitní knihovny K. R. Ungarovi s budováním českého oddělení. Po studiích se vehementně věnoval buditelské a literární práci, aniž by někdy měl dlouhodobé stálé povolání. Občas se živil jako soukromý učitel češtiny, němčiny nebo francouzštiny. Pracoval také chvíli u bankální důchodkové správy. Spolu s bratrem Václavem redigoval Schönfeldské c. k. pražské noviny. Potom působil i jako učitel češtiny na gymnáziu v Brně a soukromě učil češtinu i ve Vídni. Pár let také učil češtinu na Akademickém malostranském gymnáziu v Praze. Ke konci života se živil už jen vydáváním svých slovníků a gramatik a překlady. Protože tyto práce příliš nevynášely, žil převážně v bídě. Onemocněl tuberkulózou, které podlehl v nemocnici Milosrdných bratří. Pohřben je na Olšanských hřbitovech, i když dnes již jeho hrob najdete jen těžko.
Nejvýznamnějším dílem Karla Ignáce Tháma je bezesporu jeho Obrana jazyka českého proti zlobivým jeho utrhačům... Jedná se o apologetický spis, který byl napsán na počátku obrození na obranu českého jazyka. Takových obran vzniklo již od 16. století mnoho, ale Thámova je přece jen výjimečná, a to tím, jak radikálně obviňuje z úpadku českého jazyka šlechtu a jezuitský řád. Další velký přínos spočívá v Thámových příspěvcích k českému divadlu - přeložil do češtiny 3 díla světových dramatiků: Shakespearova Macbetha, Schillerových Loupežníků a Gotterovy Medey. V divadle totiž spatřoval obrovský přínos pro učení českému jazyku, protože se zde mohou učit různé vrstvy národa, a dokonce i ti, kteří neumějí číst. A významné jsou i Thámovy slovníky, které vycházely během jeho života i po smrti v mnoha edicích. Opíral se o starší díla (např. Komenského), ale i o soudobé zahraniční slovníky. Při tvorbě tolika děl se samozřejmě nevyvaroval chyb, za které byl již během svého života kritizován. Ale přiznat mu musíme i jistou jedinečnost, když například vytvořil slovník právnické terminologie, nebo soupis vlastních jmen. Tyto slovníky můžeme brát jako cenný pramen k poznání raného obrozeneckého období a kromě toho je využil i samotný Jungmann pro tvorbu svého proslulého slovníku.Kdo byl Karel Ignác Thám? Životopis Karel Ignác Thám, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Karel Ignác Thám

Národnost: česká
Datum narození: 4. 11. 1763
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 7. 3. 1816

Zaujala vás biografie osobnosti Karel Ignác Thám? Potom se podělte s blízkými na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Pamatujete si definici pojmu Moluska? Vzpomněli byste si na význam slova Vila? Znáte termín Prvouka? Znáte definici termínu Florbal?

Klíčová slova: literatura, vysvětlení, život, kdy se narodil Karel Ignác Thám?, Karel Ignác Thám, národnost, biografie, osobnost, zajímavosti, kdo je Karel Ignác Thám?, popis, místo narození, narození, kde se narodil Karel Ignác Thám?, wikipedie, wiki

Pojem Karel Ignác Thám je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby

Najít výraz Karel Ignác Thám ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Karel Ignác Thám na Youtube

Zkusit najít pojem Karel Ignác Thám ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Karel Ignác Thám ve Wikimedia Commons

Najít heslo Karel Ignác Thám ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Karel Ignác Thám například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Lingea slovnících, ve fulltextu Google.cz, v Microsoft Bing nebo v projektu slovnik.cz.

Doporučené odborné pojmy, osobnosti, termíny, výrazy a hesla

Stručná biografie, resp. životopis osoby Karel Ignác Thám

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo byl Karel Ignác Thám? Kdy se narodil Karel Ignác Thám? Kde se narodil Karel Ignác Thám? Kdy zemřel Karel Ignác Thám? Karel Ignác Thám je v kategorii Literatura

Napsáno redaktory Superia.cz. Neručíme za pravdivost, aktuálnost a přesnost informací uvedených na těchto internetových stránkách. Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Karel Ignác Thám dejme tomu třeba v internetové Wikipedii, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Karel Ignác Thám i v jiné kategorii než je literatura.