Kdo je to?
Kdo byl David Hilbert? Životopis David Hilbert, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Kdo byl David Hilbert?

Kdo byl David Hilbert? Životopis, informace, biografie, věda

David Hilbert byl jedním z nejvýznamnějších matematiků 20. století. Hilbert se narodil ve východopruském městě Wehlau (dnešní Znamensk - Kaliningradská oblast) do rodiny soudce. Až do svých osmi let jej vyučovala jeho matka, poté začal docházet na základní školu. Po základní škole studoval na gymnáziu a následně pokračoval ve studiu na univerzitě v Královci (Kaliningrad). Roku 1885 získal doktorát za práci, kterou napsal pod vedením profesora Ferdinanda von Lindemanna.
Následně odjel na studijní stáž do Lipska, kde se učil pod vedením Felixe Kleina. Z Lipska se přesunul do Paříže, kde potkal významné matematiky jako Henri Poincarého nebo Charlese Hermita.
V roce 1882 si vzal za manželku vzdálenou příbuznou Käthe Jeroschovou, se kterou měl o rok později jediného syna Franze. Od roku 1886 působil Hilbert jako docent v Königsbergu. O šest let později se z něj stal mimořádný profesor (1892) a o další rok později také řádný profesor po profesorovi Lindemanovi (1893).
V roce 1895 přijal místo vedoucího katedry na univerzitě v Göttingenu, kde pracoval v letech 1895-1930. Poté, co opustil univerzitu, získal čestné občanství města. Hilbert byl znám také tím, že měl se svými studenty přátelský vztah a rád s nimi hovořil o problémech matematiky a vědy.
Mezi jeho významná díla patří Zahlbericht (1897), Základy geometrie (1899) a práce o integrálních rovnicích z roku 1909, která se stala základem pro funkční analýzu 20. století. Sám se pustil do obecné teorie relativity z matematického hlediska a dokonce relativistické rovnice odvodil dříve než A. Einstein. Z toho důvodu tyto rovnice nesou název Hilbertovy-Einsteinovy. Proslavil se také svým dílem o Hilbertových prostorech.
V roce 1925 onemocněl perniciózní anémii, která vzniká při nedostatku vitamínu B12. David Hilbert zemřel v roce 1943 ve věku 81 let. Na jeho náhrobku je napsáno „Musíme vědět, budeme vědět“ (Wir müssen wissen, wir werden wissen).Kdo byl David Hilbert? Životopis David Hilbert, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Hlavní informace o osobě David Hilbert

Národnost: německá
Datum narození: 23. 1. 1862
Místo narození: Královec, Východní Prusko
Datum úmrtí: 14. 2. 1943

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou David Hilbert sdílet s ostatnímina Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Pamatujete si definici pojmu Opce? Znáte definici termínu Klokočí? Znáte termín Amonium? Pamatujete si definici pojmu Svěřenecký fond?

Klíčová slova: popis, informace, David Hilbert, wiki, věda, Kdy zemřel David Hilbert, nežijící, biografie, kdy se narodil David Hilbert?, národnost, místo narození, osobnost, narození, zajímavosti, David Hilbert, národnost

Pojem David Hilbert je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Linky na jiné informační zdroje

Vyhledat slovo David Hilbert na Google.cz

Zkusit najít výraz David Hilbert v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat videa s názvem David Hilbert na Youtube

Zkusit najít pojem David Hilbert ve vyhledávači Qwant

Hledat slovo David Hilbert ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo David Hilbert například ve vyhledávači Seznam.cz, v projektu slovnik.cz, v Google obrázcích, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Jaké osobnosti, pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Stručná biografie, resp. životopis osoby David Hilbert

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo byl David Hilbert? Kdy se narodil David Hilbert? Kde se narodil David Hilbert? Kdy zemřel David Hilbert? David Hilbert je v sekci Věda

Text napsán pro Superia.cz. Nemůžeme ručit za přesnost, správnost a aktuálnost informací. Veškeré zde uvedené informace jsou bez záruky. Věříme, že chápete, že texty nemohou být často aktualizovány. Pokuste se vyhledat informace osobnost, osobu, člověka David Hilbert řekněme v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost David Hilbert i v jiné kategorii než je věda.