Kdo je to?
Kdo byl David Hilbert? Životopis David Hilbert, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

David Hilbert

Kdo byl David Hilbert? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, věda

David Hilbert byl jedním z nejvýznamnějších matematiků 20. století. Hilbert se narodil ve východopruském městě Wehlau (dnešní Znamensk - Kaliningradská oblast) do rodiny soudce. Až do svých osmi let jej vyučovala jeho matka, poté začal docházet na základní školu. Po základní škole studoval na gymnáziu a následně pokračoval ve studiu na univerzitě v Královci (Kaliningrad). Roku 1885 získal doktorát za práci, kterou napsal pod vedením profesora Ferdinanda von Lindemanna.
Následně odjel na studijní stáž do Lipska, kde se učil pod vedením Felixe Kleina. Z Lipska se přesunul do Paříže, kde potkal významné matematiky jako Henri Poincarého nebo Charlese Hermita.
V roce 1882 si vzal za manželku vzdálenou příbuznou Käthe Jeroschovou, se kterou měl o rok později jediného syna Franze. Od roku 1886 působil Hilbert jako docent v Königsbergu. O šest let později se z něj stal mimořádný profesor (1892) a o další rok později také řádný profesor po profesorovi Lindemanovi (1893).
V roce 1895 přijal místo vedoucího katedry na univerzitě v Göttingenu, kde pracoval v letech 1895-1930. Poté, co opustil univerzitu, získal čestné občanství města. Hilbert byl znám také tím, že měl se svými studenty přátelský vztah a rád s nimi hovořil o problémech matematiky a vědy.
Mezi jeho významná díla patří Zahlbericht (1897), Základy geometrie (1899) a práce o integrálních rovnicích z roku 1909, která se stala základem pro funkční analýzu 20. století. Sám se pustil do obecné teorie relativity z matematického hlediska a dokonce relativistické rovnice odvodil dříve než A. Einstein. Z toho důvodu tyto rovnice nesou název Hilbertovy-Einsteinovy. Proslavil se také svým dílem o Hilbertových prostorech.
V roce 1925 onemocněl perniciózní anémii, která vzniká při nedostatku vitamínu B12. David Hilbert zemřel v roce 1943 ve věku 81 let. Na jeho náhrobku je napsáno „Musíme vědět, budeme vědět“ (Wir müssen wissen, wir werden wissen).Kdo byl David Hilbert? Životopis David Hilbert, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Hlavní data o osobě David Hilbert

Národnost: německá
Datum narození: 23. 1. 1862
Místo narození: Královec, Východní Prusko
Datum úmrtí: 14. 2. 1943

Sdílejte tuto stránku s osobností David Hilbert s jinými lidmi na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Pamatujete si definici pojmu Hamás? Víte co je Steampunk? Znáte termín Yandex? Vzpomněli byste si co označuje výraz Morálka?

Klíčová slova: wiki, věda, životopis, věda, národnost, datum narození, kde se narodil David Hilbert?, kdy se narodil David Hilbert?, David Hilbert, místo narození, zajímavosti, narození, popis, osobnost, Kdy zemřel David Hilbert, datum úmrtí

Pojem David Hilbert je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších zdrojích

Zkusit najít slovo David Hilbert ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít pojem David Hilbert na Google.cz

Zkusit najít výraz David Hilbert ve Wikipedii

Hledejte bez špehování slovo David Hilbert ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít slovo David Hilbert ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo David Hilbert například v metavyhledávači Info.com, v Google překladači, v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Google obrázcích nebo v Lingea slovnících.

Doporučujeme tyto osobnosti, pojmy, výrazy a termíny

Životopis, kdo je David Hilbert? Stručná biografie

Teď již zajisté znáte správnou odpověď na otázku Kdo byl David Hilbert? Kdy se narodil David Hilbert? Kde se narodil David Hilbert? Kdy zemřel David Hilbert? David Hilbert patří do kategorie Věda

Kategorie věda, fyzik profesor, david Hilbert, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Informace jsou bez jakékoliv záruky, neručíme za faktickou správnost, aktuálnost a jazykovou přesnost uvedených informací. Pochopte prosím, že definice nemohou být pravidelně aktualizovány. Pokuste se také najít informace osobnost, osobu, člověka David Hilbert dejme tomu v populární Wikipedii, kde naleznete nejspíš komplexnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost David Hilbert i v jiné kategorii než je věda.