Kdo je to?
Kdo byl Anthony Burgess? Životopis Anthony Burgess, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Anthony Burgess

Kdo byl Anthony Burgess? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Anthony Burgess, rodným jménem John Anthony Burgess Wilson byl anglický spisovatel, básník, scénárista, hudební skladatel, klavírista, učitel, jazykovědec, literární, filmový a divadelní kritik. Burgess se narodil 25. února 1917 v Manchesteru ve Velké Británii.
Jeho otec byl účetní a matka zemřela, když měl Anthony jeden rok. Čtyři dny po smrti jeho matky zemřela také starší sestra Muriel. Po smrti matky se o něj starala jeho teta.
Ve čtrnácti letech se naučil hrát na klavír. Po celý život měl kladný vztah k hudbě a dokonce během svého života napsal hudbu k více než 250 skladbám.
Burgess studoval na univerzitě v Manchesteru (1937-1940), kde získal bakalářský titul z angličtiny a literatury. Na univerzitě se poznal s Llewelou “Lynne“ Isherwood Jonesovou, kterou si roku 1942 vzal za manželku. Během druhé světové války sloužil v Britské královské armádě a později v Královském námořnictvu na Gibraltaru.
Po roce 1946 se Burgess stal učitelem. Roku 1954 nastoupil do Britských koloniálních služeb a vyučoval postupně v Malajsii a poté v Bruneji. V roce 1961 navštívil Sovětský svaz, kde získal inspiraci k románům Mechanický pomeranč (1962), Med pro medvědy (1963) a Nekalé úmysly (1966). Kvůli vysokým daním opustil s manželkou Anglii. Cestovali spolu po Evropě v karavanu, kde Burgess pokračoval v psaní svých románů. Chvíli žili na Maltě, v Itálii a nakonec v Monaku. Během let 1969-1975 pravidelně létal do USA, kde přednášel na několika prestižních univerzitách (Princeton, Kolumbijská univerzita, Iowa State University).
Jeho první román, Time for a Tiger, který napsal v Malajsii, byl publikován v roce 1956. Od té doby vydal přes 30 románů, několik knih non-fiction, libreta pro muzikály a řadu symfonií.
Burgess se nejvíce proslavil románem A Clockwork Orange (Mechanický pomeranč) z roku 1962, který byl v roce 1971 adaptován do stejnojmenného filmu režiséra Stanleyho Kubricka. Mezi jeho další významná díla patří The Enemy in the Blanket (1958), One Hand Clapping (1961), The Wanting Seed (1962), Inside Mr. Enderby (1963), 1985 (1978) nebo Earthly Powers (1980).
V osobním životě se Burgess dvakrát oženil. Jeho první manželka, Llewela Isherwood Jones, zemřela v roce 1968. Burgess se poté oženil s italskou překladatelkou Lilianou Macellari, se kterou měl již od roku 1964 syna Andrewa.
Burgess zemřel na rakovinu plic 22. listopadu 1993 v Londýně ve věku 76 let.Kdo byl Anthony Burgess? Životopis Anthony Burgess, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě Anthony Burgess

Národnost: anglická
Datum narození: 25. 2. 1917
Místo narození: Manchester, Anglie
Datum úmrtí: 22. 11. 1993

Líbí se stručný životopis s osobou Anthony Burgess? Pak se podělte s blízkými na různých sociálních sítích – Facebooku, Pinterestu, Redditu nebo Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Znáte pojem Přestupek? Vzpomněli byste si na význam slova Humoreska? Pamatujete si definici pojmu Bandy? Znáte definici termínu Piloxing?

Klíčová slova: kdo to je, život, zajímavosti, kde se narodil Anthony Burgess?, popis, národnost, datum úmrtí, národnost, osobnost, lexikon, biografie, wikipedie, datum narození, vysvětlení, životopis, informace

Pojem Anthony Burgess je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Zkusit najít pojem Anthony Burgess ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledejte bez špehování slovo Anthony Burgess ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat heslo Anthony Burgess ve vyhledávači Qwant

Hledat heslo Anthony Burgess ve fulltextu Seznam.cz

Najít slovo Anthony Burgess ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Anthony Burgess například v evropském vyhledávači Qwant, v projektu slovnik.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve Wikislovníku nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Jaké osobnosti, pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Biografie, životopis, kdo je to Anthony Burgess?

Teďka už zajisté víte Kdo byl Anthony Burgess? Kdy se narodil Anthony Burgess? Kde se narodil Anthony Burgess? Kdy zemřel Anthony Burgess? Anthony Burgess je v kategorii Literatura

Kategorie literatura, scénáristka, anthony Burgess, ilustrační obrázek

Text napsán pro Superia.cz. Pečlivě jsme prošli a zkontrolovali všechny naše texty. Přesto se však může stát, že zde objevíte chybu nebo překlep. Bohužel, nestíháme pravidelně aktualizovat všechny texty. Čerstvé informace hledejte osobnost, osobu, člověka Anthony Burgess kupř. v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete podrobnější popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Anthony Burgess i v jiné kategorii než je literatura.