Kdo je to?
Kdo byl Anthony Burgess? Životopis Anthony Burgess, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Anthony Burgess

Kdo byl Anthony Burgess? Životopis, informace, biografie, literatura

Anthony Burgess, rodným jménem John Anthony Burgess Wilson byl anglický spisovatel, básník, scénárista, hudební skladatel, klavírista, učitel, jazykovědec, literární, filmový a divadelní kritik. Burgess se narodil 25. února 1917 v Manchesteru ve Velké Británii.
Jeho otec byl účetní a matka zemřela, když měl Anthony jeden rok. Čtyři dny po smrti jeho matky zemřela také starší sestra Muriel. Po smrti matky se o něj starala jeho teta.
Ve čtrnácti letech se naučil hrát na klavír. Po celý život měl kladný vztah k hudbě a dokonce během svého života napsal hudbu k více než 250 skladbám.
Burgess studoval na univerzitě v Manchesteru (1937-1940), kde získal bakalářský titul z angličtiny a literatury. Na univerzitě se poznal s Llewelou “Lynne“ Isherwood Jonesovou, kterou si roku 1942 vzal za manželku. Během druhé světové války sloužil v Britské královské armádě a později v Královském námořnictvu na Gibraltaru.
Po roce 1946 se Burgess stal učitelem. Roku 1954 nastoupil do Britských koloniálních služeb a vyučoval postupně v Malajsii a poté v Bruneji. V roce 1961 navštívil Sovětský svaz, kde získal inspiraci k románům Mechanický pomeranč (1962), Med pro medvědy (1963) a Nekalé úmysly (1966). Kvůli vysokým daním opustil s manželkou Anglii. Cestovali spolu po Evropě v karavanu, kde Burgess pokračoval v psaní svých románů. Chvíli žili na Maltě, v Itálii a nakonec v Monaku. Během let 1969-1975 pravidelně létal do USA, kde přednášel na několika prestižních univerzitách (Princeton, Kolumbijská univerzita, Iowa State University).
Jeho první román, Time for a Tiger, který napsal v Malajsii, byl publikován v roce 1956. Od té doby vydal přes 30 románů, několik knih non-fiction, libreta pro muzikály a řadu symfonií.
Burgess se nejvíce proslavil románem A Clockwork Orange (Mechanický pomeranč) z roku 1962, který byl v roce 1971 adaptován do stejnojmenného filmu režiséra Stanleyho Kubricka. Mezi jeho další významná díla patří The Enemy in the Blanket (1958), One Hand Clapping (1961), The Wanting Seed (1962), Inside Mr. Enderby (1963), 1985 (1978) nebo Earthly Powers (1980).
V osobním životě se Burgess dvakrát oženil. Jeho první manželka, Llewela Isherwood Jones, zemřela v roce 1968. Burgess se poté oženil s italskou překladatelkou Lilianou Macellari, se kterou měl již od roku 1964 syna Andrewa.
Burgess zemřel na rakovinu plic 22. listopadu 1993 v Londýně ve věku 76 let.Kdo byl Anthony Burgess? Životopis Anthony Burgess, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Anthony Burgess

Národnost: anglická
Datum narození: 25. 2. 1917
Místo narození: Manchester, Anglie
Datum úmrtí: 22. 11. 1993

Popis osobnosti Anthony Burgess můžete sdílet s dalšími osobami na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Znáte pojem Antabus? Rozumíte pojmu Chinin? Pamatujete si definici pojmu Infarkt? Znáte pojem Předsudek?

Klíčová slova: lexikon, kdo je Anthony Burgess?, Anthony Burgess, národnost, nežijící, narození, Anthony Burgess, biografie, literatura, životopis, datum narození, popis, vysvětlení, zajímavosti, kdo to je, kdy se narodil Anthony Burgess?

Pojem Anthony Burgess je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Jiné doporučené zdroje informací

Hledat termín Anthony Burgess ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít výraz Anthony Burgess ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat slovo Anthony Burgess ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat videa s názvem Anthony Burgess na Youtube

Zkusit najít pojem Anthony Burgess v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Anthony Burgess například ve ruském vyhledávači Yandex, v projektu slovnik.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve Wikislovníku nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Výběr z náhodných odborných pojmů, osobností, hesel, termínů

Životopis, kdo je Anthony Burgess? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo byl Anthony Burgess? Kdy se narodil Anthony Burgess? Kde se narodil Anthony Burgess? Kdy zemřel Anthony Burgess? Anthony Burgess je v sekci Literatura

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Provozovatel neručí za úplnost, pravdivost či aktuálnost informací na těchto webových stránkách. Nemůžeme pravidelně aktualizovat všechny texty. Aktuální informace lze většinou nalézt osobnost, osobu, člověka Anthony Burgess dejme tomu ve Wikipedii, kde můžete najít nejspíše delší a podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Anthony Burgess i v jiné kategorii než je literatura.