Kdo je to?
Kdo byl Josef Linda? Životopis Josef Linda, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Josef Linda

Kdo byl Josef Linda? Životopis, informace, biografie, literatura

Josef Linda byl český básník, prozaik, dramatik, překladatel, redaktor Pražských novin, pravděpodobný spoluautor padělků Rukopisu královédvorského a Rukopisu zelenohorského.
Nevíme přesně, kdy se Josef Linda narodil, protože do obnovené matriky byl zanesen chybný zápis. Nicméně víme, že se narodil do rodiny chalupníka, který pracoval jako hutník. Mladý Linda vystudoval gymnázium a tzv. filozofii v Plzni, kde jej učil vlastenecký spisovatel J. V. Sedláček. Linda byl nadaný, ale nemajetný, naštěstí však obdržel stipendium a mohl dokončit filozofii a později práva na univerzitě v Praze. Linda byl i v Praze značně ovlivňován obrozeneckými náladami: chodil na přednášky B. Bolzana, byl členem studentského vlasteneckého kroužku (Václav Hanka, František Klicpera a další), navštěvoval také soukromé přednášky z filologie a historie Josefa Dobrovského. Pro přátelství a spolubydlení s Václavem Hankou je považován za spoluautora Rukopisu královédvorského a zelenohorského, ale sám se k tomuto nikdy nevyjádřil. Linda se nemohl stát gymnaziálním učitelem, a tak pracoval nejprve jako nižší úředník v pražské univerzitní knihovně, později byl redaktorem českých schönfeldských novin, díky němu zde byly uveřejňovány české literární pokusy začínajících i zralých autorů, ale také překlady moderní evropské romantické literatury. Ve 20. letech 19. století onemocněl tuberkulózou, léčil se pak na venkově, ale bez úspěchu. Nemoci podlehl v nemocnici U milosrdných bratří, pochován je na Olšanských hřbitovech.
Protože pracoval přímo v novinách, často zde publikoval i svá díla, ale z velké části anonymně. Patří k nim například humoristicko-satirické obrázky z běžného života, příležitostné básně, bajky, epigramy. Z prózy je nejzajímavější historická romance Jiří z Poděbrad, nebo Záře nad pohanstvem, kde se pokusil o literaturu vysokého stylu, která by se vyrovnala evropské provenienci. Sem můžeme zařadit i Lindovo drama Jaroslav Šternberg v boji proti Tatarům. Na svou dobu je pokroková i Záře, jedná se opět o historickou prózu a zpodobnění ideového zápasu mezi Václavem a Boleslavem, přičemž Boleslavův bratrovražedný čin přičítá Linda vlastenectví. Dílo nebylo ve své době zcela pochopeno. Linda také překládal, a to například Shakespeara a Schillera.
Pokud se vrátíme k Lindově vztahu k RKZ, ten nikdy nebyl zcela prokázán, ale můžeme najít podobné pasáže mezi Lindovými díly, zejména Záře a Jaroslav Šternberg v boji proti Tatarům, a básněmi těchto padělků. Krom toho Linda spolubydlel s Václavem Hankou, který je nade vší pochybnost jedním z autorů RKZ.Kdo byl Josef Linda? Životopis Josef Linda, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě Josef Linda

Národnost: česká
Datum narození: 1789 nebo 1792
Místo narození: Mitrovice u Blovic
Datum úmrtí: 10. 2. 1834

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Josef Linda? s dalšími lidmi na veřejných sociálních sítích (Facebook, Pinterest, Reddit či Twitter).

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Víte, co je to Mandel? Znáte termín Nulový vodič? Vzpomněli byste si na význam slova Baileys? Víte, co je to Deflace?

Klíčová slova: zajímavosti, literatura, popis, Josef Linda, wiki, nežijící, vysvětlení, život, datum narození, Kdy zemřel Josef Linda, osobnosti, lexikon, narození, literatura, osobnost, Josef Linda

Pojem Josef Linda je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další informace o pojmu Josef Linda hledejte v níže uvedených zdrojích

Hledat pojem Josef Linda v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat termín Josef Linda ve fulltextu Seznam.cz

Hledat výraz Josef Linda na Google obrázcích

Hledat výraz Josef Linda na Google.cz

Hledat slovo Josef Linda ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Josef Linda například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve videích na Youtube, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v projektu slovnik.cz.

Další osobnosti, lidé, pojmy, významy slov, hesla, výrazy

Životopis, kdo je Josef Linda? Stručná biografie

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku Kdo byl Josef Linda? Kdy se narodil Josef Linda? Kde se narodil Josef Linda? Kdy zemřel Josef Linda? Josef Linda se nachází v kategorii Literatura

Sepsáno redaktory Superia.cz. Přes veškerou snahu se mohou v textech vyskytovat faktické i pravopisné chyby za což se předem omlouváme. Informace nemohou být pravidelně updatovány, proto mohou být zastaralé, neplatné, neaktuální či nepřesné. Pokuste se také najít informace osobnost, osobu, člověka Josef Linda třeba ve známé Wikipedii, kde naleznete podrobně vysvětlený popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Josef Linda i v jiné kategorii než je literatura.