Kdo je to?
Kdo byl Otto Wichterle? Životopis Otto Wichterle, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Otto Wichterle

Kdo byl Otto Wichterle? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, věda

Otto Wichterle byl český významný vědec, chemik, vynálezce kontaktních čoček a nylonu. Wichterle se narodil v Prostějově do rodiny bohatých podnikatelů. Když měl šest let, málem se utopil v místní močůvce. Utrpěl šok a následně žil ve vysokých horečkách. Doktor odhadoval, že se více než dalšího roku života nedožije. Později ale horečky ustupovaly, a tak ho docházela domů učit učitelka z obecné školy. O dva roky později se vrátil do školy (1921) a po přezkoušení ho poslali rovnou do páté třídy. Teprve v devíti letech začal chodit na prostějovské Státní gymnázium. Ve třetím ročníku gymnázia se začal věnovat tenisu a dostal se dokonce do prostějovského tenisového družstva juniorů.
Po úspěšné maturitní zkoušce se Wichterle roku 1931 dostal na fakultu Chemicko-technologického inženýrství na ČVUT v Praze. Ve škole se zajímal o školskou politiku a byl členem SPICH (Spolek posluchačů inženýrství chemie). Roku 1935 získal titul inženýr a o rok později se z něj stal doktor technických věc (1936). Chtěl se stát docentem, ale dne 17. 11. 1939 byly školy nacisty uzavřeny.
Poté mu byla nabídnuta smlouva (již podruhé) ve firmě Baťa ve Zlíně. Poprvé nechtěl, ale kvůli špatné situaci v Praze se nakonec se ženou do Zlína přestěhoval, kde pracoval ve Výzkumných dílnách baťovských laboratoří. Díky zkušenostem, které získal u profesora Votočka v Praze, pokračoval ve Zlíně v práci s monosacharidy a podařilo se mu vytvořit nylon (po válce název Silon), ze kterých se později vyráběly ponožky a dámské punčochy. Roku 1942 byl gestapem zatčen (na 4 měsíce) a uvězněn za údajnou účast v odboji proti nacistům. Po válce se vrátil zpět do Prahy, kde začal sepisovat učebnice chemie (později vydal jak v němčině, tak v ruštině). V roce 1958 byl z vysoké školy odvolán za jeho působení v levicové straně v době před válkou. Azyl poté získal na ČSAV a byl zde později jmenován vedoucím laboratoře makromolekulárních látek ČSAV (později Ústav makromolekulární chemie – ÚMCH). Wichterle se poté dlouho zabýval výrobou kontaktních čoček a roku 1965 získal licenční smlouvu. Čočky se dostaly na trh během roku 1971.
V roce 1990 byl Wichterle dosazen do pozice prezidenta ČSAV, kde působil do roku 1993. O rok později se podílel na založení Učené společnosti ČR. Otto Wichterle zemřel roku 1998 ve věku 84 let.Kdo byl Otto Wichterle? Životopis Otto Wichterle, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Základní informace o osobě Otto Wichterle

Národnost: česká
Datum narození: 27. 10. 1913
Místo narození: Prostějov, Rakousko-Uhersko
Datum úmrtí: 18. 8. 1998

Líbí se stručný životopis s osobou Otto Wichterle? Pak se podělte s vašimi přáteli na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si co znamená slovo Kovadlina? Vzpomněli byste si na význam slova Autenticita? Víte, co je to Brunch? Znáte definici termínu BFU?

Klíčová slova: nežijící, věda, osobnost, narození, vysvětlení, kdy se narodil Otto Wichterle?, lexikon, národnost, wikipedie, wiki, biografie, popis, místo narození, Kdy zemřel Otto Wichterle, osobnosti, kde se narodil Otto Wichterle?

Pojem Otto Wichterle je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby

Zkusit najít frázi Otto Wichterle ve vyhledávači Yahoo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Otto Wichterle ve Wikimedia Commons

Zkusit najít frázi Otto Wichterle ve vyhledávači Qwant

Najít termín Otto Wichterle ve vyhledávači Yandex

Najít pojem Otto Wichterle ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Otto Wichterle například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v projektu slovnik.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Google obrázcích nebo v Google překladači.

Podívejte se také na tyto osobnosti, odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby Otto Wichterle

Právě nyní již víte Kdo byl Otto Wichterle? Kdy se narodil Otto Wichterle? Kde se narodil Otto Wichterle? Kdy zemřel Otto Wichterle? Otto Wichterle je v kategorii Věda

Text napsán pro Superia.cz. Vyhrazujeme si možnost chyb v uvedených textech. Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Pokuste se též vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Otto Wichterle dejme tomu třeba v projektu Wikipedia, kde naleznete rozsáhlejší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Otto Wichterle i v jiné kategorii než je věda.