Kdo je to?
Kdo byl Eduard Bass? Životopis Eduard Bass, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Eduard Bass

Kdo byl Eduard Bass? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Eduard Bass, vlastním jménem Eduard Schmidt, byl český spisovatel, prozaik, novinář a překladatel z němčiny a francouzštiny.
Eduard se narodil 1. ledna 1888 v Praze v rodině kartáčníka. Vystudoval reálku na Starém Městě, potom se vyučil v otcově kartáčnické firmě, absolvoval roční pobyt v Curychu a Mnichově a pak zakotvil jako obchodní zástupce právě otcovy firmy. Od mládí se zajímal o literární dění a také o lidovou zábavu, jako jsou kabarety nebo cirkusy. Přátelil se tedy nejen se spisovateli (kroužek kolem K. H. Máchy), ale i s výtvarníky (J. Lada) nebo herci. Moderní kabaret poznal při své cestě do Mnichova. Za první světové války sloužil u sanitní služby v hradčanské vojenské nemocnici, ještě před koncem války byl propuštěn. Účinkoval v různých kabaretech, kde pro svůj hluboký hlas dostal pseudonym "Bas", tehdy ještě s jedním "s". Od roku 1913 vystupoval s kabaretem Červená sedma. V letech 1916 až 1920 byl postupně ředitelem divadélka Rokoko a potom Červené sedmy. Mezitím se oženil s herečkou Táňou Krykovou. Od roku 1920 se stal redaktorem Lidových novin, potom byl jejich šéfredaktorem. Také působil jako redaktor časopisu Světozor. Po válce pracoval jako redaktor Svobodných novin. Zemřel náhle na srdeční selhání, zpopelněn byl ve strašnickém krematoriu, pohřben pak na vyšehradském hřbitově. Zajímavostí je, že v bytě, kde naposled žil (na rohu Jiráskova náměstí a Podskalské ulice) bydlela potom rodina spisovatele Jana Drdy.
Uměleckou dráhu začal Bass poněkud netradičně, tedy jako kabaretiér, zpěvák, herec, recitátor a autor šansonových a kupletových textů. Díky tomu se mu ale podařilo zlepšit literární úroveň českého kabaretu. Zároveň z kabaretních vystoupení čerpal náměty pro svá pozdější literární díla a také byla tato díla kabaretem a cirkusem značně ovlivněna - od výběru jazykových prostředků, přes náladu, zábavu, glosování aktuálního dění až po propojení s publikem. Basse proslavily i jeho fejetony a sloupky v novinách, které ve druhé polovině života vedl. Byly živé, plné vědomostí, která sám měl, a patří - kromě fejetonů Karla Čapka - k tomu nejlepšímu, co meziválečná novinařina přinesla. Něco jako sportovní pohádka je román Klapzubova jedenáctka, napsaný hlavně pro mládež, který vyšel roku 1922. Kromě výše uvedeného můžeme říci, že Eduard Bass patří k zakladatelům české literatury faktu, a to románem Divoký život Alexandra Staviského. Vyvrcholením Bassova díla jsou však romány Cirkus Humberto a Lidé z maringotek. Oba jsou napsány na prahu okupace a druhé světové války a mají bezesporu za cíl podpořit sebevědomí českého národa. Oba romány se vyznačují zaměřením na široké publikum, zábavnosti, zajímavostí a hlavně epičností vyprávění. Pro dobovou charakteristiku je typické zakončení happy-endem. Podle Cirkusu Humberto vznikl nezapomenutelný český seriál a podle knihy Lidé z maringotek byl natočen stejnojmenný film v roce 1966.



Kdo byl Eduard Bass? Životopis Eduard Bass, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Eduard Bass

Národnost: česká
Datum narození: 1. 1. 1888
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 2. 10. 1946

Zaujala vás biografie osobnosti Eduard Bass? Potom se podělte s vašimi známými a kamarády na Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Vzpomněli byste si co označuje výraz Glaukom? Znáte definici termínu Sorbitol? Znáte pojem Strukturované učení? Pamatujete si definici pojmu Workflow?

Klíčová slova: wikipedie, národnost, vysvětlení, datum narození, nežijící, literatura, kde se narodil Eduard Bass?, informace, biografie, popis, národnost, osobnosti, Kdy zemřel Eduard Bass, místo narození, lexikon, kdo to je

Pojem Eduard Bass je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Linky na jiné informační zdroje

Zkusit najít pojem Eduard Bass ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat slovo Eduard Bass ve fulltextu Seznam.cz

Hledat pojem Eduard Bass ve Wikislovníku

Hledat slovo Eduard Bass ve fulltextu vyhledávače Info.com

Najít termín Eduard Bass ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Eduard Bass například ve ruském vyhledávači Yandex, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v evropském vyhledávači Qwant nebo v Lingea slovnících.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Eduard Bass

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl Eduard Bass? Kdy se narodil Eduard Bass? Kde se narodil Eduard Bass? Kdy zemřel Eduard Bass? Eduard Bass se nachází v sekci Literatura

Text vytvořen pro server Superia.cz. Provozovatel neručí za úplnost, pravdivost či aktuálnost informací na těchto webových stránkách. Věříme, že chápete, že texty nemohou být často aktualizovány. Aktuální informace lze většinou nalézt osobnost, osobu, člověka Eduard Bass dejme tomu třeba na stránkách Wikipedie, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Eduard Bass i v jiné kategorii než je literatura.