Kdo je to?
Kdo byl Čingischán? Životopis Čingischán, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Čingischán

Kdo byl Čingischán? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, panovníci

Čingischán, vlastním jménem Temüdžin, byl mongolský válečník, sjednotitel mongolských kmenů, chán a jeden z největších vojevůdců v historii lidstva. Čingischán se narodil v Mongolsku v místě zvaném Delüün Boldog do rodiny vůdce mongolského kmene Jesüheje z klanu Bordžiginů. Ještě když byl dítě, zabili mu Tataři otce a jeho vlastní kmen jej vyhnal i s celou rodinou. Následně vedl kočovný život. Ve dvaceti letech si vzal za ženu Börte, která byla vysoce postavená žena z klanu Kereitů. Díky sňatku získal Čingischán moc a stal se vůdcem celého klanu své ženy.
Poté jeho klan napadl sousední kmen Merkitů a unesli jeho ženu Börte. Čingischán spojil síly s mongolskými vůdci Džamuchou a Tooril-chánem a Merkity společně porazili. Později se dostal do mocenského sporu s Džamuchou, kterého s Tooril-chánem porazili a hned poté jej nechali popravit (1202). O rok později porazil i Tooril-chána a z Čingischána se tak stal nejmocnější muž ze všech Mongolů.
Roku 1206 se konal mongolský sněm (Kurultaj), kde jej vůdci mongolských kmenů zvolili za neomezeného vládce – Čingischána. Za své hlavní sídlo si stanovil město Karakorum ve východním Mongolsku. V roce 1211 zahájil Čingischán útok na Čínu, Střední Asii a Persii a roku 1215 dobyl dnešní Peking (sídlo čínského císaře), který nechal srovnat se zemí. Roku 1217 dobyl Karakitanskou říši (střední Asie) a roku 1224 Chórezmskou říši. V čele Čingischánovy armády byli i jeho tři synové (Ögodej, Džuči a Čaadaj). Mongolská armáda se dostala dokonce až na Krym a na území dnešní Ukrajiny. Ze západu se poté armáda zaměřila na zničení čínské dynastie Západní Sia. To se jim podařilo v bitvě na řece Jang-c‘. Dalším cílem byla severočínská dynastie Ťin. Během války s dynastií Ťin zemřel Čingischán v roce 1227 na dýmějový mor ve věku 65 let. Po Čingischánově smrti nastoupil na jeho místo jeho syn Ögodej.Kdo byl Čingischán? Životopis Čingischán, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Základní informace o osobě Čingischán

Národnost: mongolská
Datum narození: 31. 5. 1162
Místo narození: Delüün Boldog, Mongolsko
Datum úmrtí: 18. 8. 1227

Líbí se stručný životopis s osobou Čingischán? Pak se podělte s kolegy, přáteli a partnery na Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Znáte definici termínu Vlys? Vzpomněli byste si co znamená slovo Lumbago? Vzpomněli byste si co označuje výraz Monokultura? Víte co je Anesteziologie?

Klíčová slova: biografie, nežijící, vysvětlení, osobnosti, datum narození, datum úmrtí, Čingischán, národnost, národnost, životopis, kdo to je, panovníci, lexikon, informace, místo narození, osobnost

Pojem Čingischán je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Více informací o slovu Čingischán doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Hledat heslo Čingischán na Google obrázcích

Hledat pojem Čingischán ve vyhledávači Qwant

Hledat heslo Čingischán na Google.cz

Hledat frázi Čingischán ve Wikipedii

Najít výraz Čingischán ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Čingischán například v Microsoft Bing, v projektu slovnik.cz, v metavyhledávači Info.com, ve Wikipedii nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Doporučené pojmy, slova, osobnosti, odborné termíny a výrazy

Biografie, životopis, kdo je to Čingischán?

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo byl Čingischán? Kdy se narodil Čingischán? Kde se narodil Čingischán? Kdy zemřel Čingischán? Čingischán je v sekci Panovníci

Kategorie panovníci, český král, Čingischán, ilustrační obrázek

Text vytvořen pro Superia.cz. Vyhrazujeme si možnost chyb v textech. Nemáme prostředky na pravidelnou aktualizace textů. Zkuste též najít informace osobnost, osobu, člověka Čingischán dejme tomu například v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete rozsáhlejší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Čingischán i v jiné kategorii než je panovníci.