Kdo je to?
Kdo byl Čingischán? Životopis Čingischán, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Kdo byl Čingischán?

Kdo byl Čingischán? Životopis, informace, biografie, panovníci

Čingischán, vlastním jménem Temüdžin, byl mongolský válečník, sjednotitel mongolských kmenů, chán a jeden z největších vojevůdců v historii lidstva. Čingischán se narodil v Mongolsku v místě zvaném Delüün Boldog do rodiny vůdce mongolského kmene Jesüheje z klanu Bordžiginů. Ještě když byl dítě, zabili mu Tataři otce a jeho vlastní kmen jej vyhnal i s celou rodinou. Následně vedl kočovný život. Ve dvaceti letech si vzal za ženu Börte, která byla vysoce postavená žena z klanu Kereitů. Díky sňatku získal Čingischán moc a stal se vůdcem celého klanu své ženy.
Poté jeho klan napadl sousední kmen Merkitů a unesli jeho ženu Börte. Čingischán spojil síly s mongolskými vůdci Džamuchou a Tooril-chánem a Merkity společně porazili. Později se dostal do mocenského sporu s Džamuchou, kterého s Tooril-chánem porazili a hned poté jej nechali popravit (1202). O rok později porazil i Tooril-chána a z Čingischána se tak stal nejmocnější muž ze všech Mongolů.
Roku 1206 se konal mongolský sněm (Kurultaj), kde jej vůdci mongolských kmenů zvolili za neomezeného vládce – Čingischána. Za své hlavní sídlo si stanovil město Karakorum ve východním Mongolsku. V roce 1211 zahájil Čingischán útok na Čínu, Střední Asii a Persii a roku 1215 dobyl dnešní Peking (sídlo čínského císaře), který nechal srovnat se zemí. Roku 1217 dobyl Karakitanskou říši (střední Asie) a roku 1224 Chórezmskou říši. V čele Čingischánovy armády byli i jeho tři synové (Ögodej, Džuči a Čaadaj). Mongolská armáda se dostala dokonce až na Krym a na území dnešní Ukrajiny. Ze západu se poté armáda zaměřila na zničení čínské dynastie Západní Sia. To se jim podařilo v bitvě na řece Jang-c‘. Dalším cílem byla severočínská dynastie Ťin. Během války s dynastií Ťin zemřel Čingischán v roce 1227 na dýmějový mor ve věku 65 let. Po Čingischánově smrti nastoupil na jeho místo jeho syn Ögodej.Kdo byl Čingischán? Životopis Čingischán, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Základní informace o osobě Čingischán

Národnost: mongolská
Datum narození: 31. 5. 1162
Místo narození: Delüün Boldog, Mongolsko
Datum úmrtí: 18. 8. 1227

Líbí se stručný životopis s osobou Čingischán? Pak se podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Znáte definici termínu Hemenex? Vzpomněli byste si co znamená slovo Skanzen? Vzpomněli byste si co označuje výraz Majáles? Víte co je Netolismus?

Klíčová slova: panovníci, vysvětlení, kdy se narodil Čingischán?, národnost, Čingischán, osobnosti, kdo to je, místo narození, panovníci, život, zajímavosti, datum narození, lexikon, popis, nežijící, Kdy zemřel Čingischán

Pojem Čingischán je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších zdrojích

Zkusit najít výraz Čingischán ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat videa s názvem Čingischán na Youtube

Zkusit najít termín Čingischán na Google.cz

Najít slovo Čingischán ve fulltextu Seznam.cz

Najít termín Čingischán ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Čingischán například v evropském vyhledávači Qwant, v Google překladači, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Microsoft Bing nebo v projektu slovnik.cz.

Často hledaná hesla, osobnosti, odborné termíny, pojmy, slova

Životopis, kdo je Čingischán? Stručná biografie

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku Kdo byl Čingischán? Kdy se narodil Čingischán? Kde se narodil Čingischán? Kdy zemřel Čingischán? Čingischán je v kategorii Panovníci

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Přes veškerou pečlivost mohou texty chyby. Za případné faktické nebo pravopisné chyby se dopředu omlouváme.Pochopte prosím, že definice nemohou být pravidelně aktualizovány. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Čingischán dejme tomu třeba v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Čingischán i v jiné kategorii než je panovníci.