Kdo je to?
Kdo byl Norbert Wiener? Životopis Norbert Wiener, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Norbert Wiener

Kdo byl Norbert Wiener? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, věda

Norbert Wiener byl filozof a matematik, narozený ve městě Columbia, ve státě Missouri. Jeho otec učil slovanské jazyky na univerzitě Hardvard. Ve 4 letech uměl číst a učil se od otce doma. Zejména přírodní vědy, matematiku a jazyky. Do školy chodil jen krátce, střední školu Ayer High School navštěvoval 3 roky a odmaturoval již v 11 letech (1906). Toho roku nastoupil na Tufts College, kde začal studovat matematiku. Po třech letech, kdy obdržel bakalářský titul, pokračoval na Harvard, kde studoval zoologii. Další rok chvíli studoval na Cornellově univerzitě filozofii, ale po roce se vrátil na Harvad, aby ve studiu filozofie pokračoval. Po absolventské práci ohledně matematické logiky se v 18 letech Wiener stává doktorem filozofie. Po získání stipendia studoval v Anglii na univerzitě v Cambridge a poté v německém Göttingenu.
Wiener se stal učitelem matematiky na MIT. Během té doby zkoumal teorii pravděpodobnosti, studoval matematické řady, zaobíral se teorií komunikace. Na MIT pracoval až do jeho smrti v roce 1964. Často přednášel matematiku ve světě. Navštívil Anglii, Francii, Německo, Čínu, Indii, Holandsko nebo Českou republiku. Po 12 letech na MIT se stal profesorem (1931).
Za druhé světové války zkoumal teorii predikce stacionárních časových řad. Po válce roku 1948 vydal knihu Kybernetika aneb řízení a přenos informací v živém organismu a ve stroji (poprvé použil slovo Kybernetika – je považován za jejího zakladatele). O pár let později následoval další titul s názvem Kybernetika a společnost. Podstoupil operaci šedého zákalu, ale zrak se mu zhoršil a své práce musel diktovat svým asistentům. O svém životě napsal dva svazky pamětí s názvem Ex-prodigy o dětství a mládí zázračného dítěte (1953) a I am Mathematician (1956). Wiener zemřel na infarkt ve Stockholmu (1964).Kdo byl Norbert Wiener? Životopis Norbert Wiener, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Hlavní informace o osobě Norbert Wiener

Národnost: americká
Datum narození: 26. 11. 1894
Místo narození: Kolumbie, Missouri, USA
Datum úmrtí: 18. 3. 1964

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Norbert Wiener sdílet s ostatnímina vašich účtech sociálních sítích jako je Pinterest, Reddit, Facebook anebo Twitter.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si na význam slova Erteple? Víte co je HPP? Víte co je Skepticismus? Vzpomněli byste si co označuje výraz Meteorit?

Klíčová slova: věda, Kdy zemřel Norbert Wiener, wiki, informace, wikipedie, osobnosti, biografie, život, kdo to je, životopis, datum úmrtí, lexikon, kde se narodil Norbert Wiener?, kdy se narodil Norbert Wiener?, národnost, kdo je Norbert Wiener?

Pojem Norbert Wiener je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Jiné informační zdroje o frázi Norbert Wiener

Zkusit najít frázi Norbert Wiener ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat slovo Norbert Wiener na Google obrázcích

Hledat frázi Norbert Wiener ve Wikislovníku

Hledat termín Norbert Wiener ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat výraz Norbert Wiener ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Norbert Wiener například v Google obrázcích, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr osobností, pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Stručná biografie, resp. životopis osoby Norbert Wiener

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo byl Norbert Wiener? Kdy se narodil Norbert Wiener? Kde se narodil Norbert Wiener? Kdy zemřel Norbert Wiener? Norbert Wiener patří do kategorie Věda

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Pakliže jste v textech objevili chyby, tak se nebojte nám napsat. Budeme vám vděčni za jakoukoliv zpětnou vazbu.Návštěvníci, omluvte nás prosím, že nestíháme pravidelně aktualizovat texty. Vyzkoušejte nalézt informace osobnost, osobu, člověka Norbert Wiener dejme tomu třeba v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít nejspíše delší a podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Norbert Wiener i v jiné kategorii než je věda.