Kdo je to?
Kdo byl Norbert Wiener? Životopis Norbert Wiener, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Kdo byl Norbert Wiener?

Kdo byl Norbert Wiener? Životopis, informace, biografie, věda

Norbert Wiener byl filozof a matematik, narozený ve městě Columbia, ve státě Missouri. Jeho otec učil slovanské jazyky na univerzitě Hardvard. Ve 4 letech uměl číst a učil se od otce doma. Zejména přírodní vědy, matematiku a jazyky. Do školy chodil jen krátce, střední školu Ayer High School navštěvoval 3 roky a odmaturoval již v 11 letech (1906). Toho roku nastoupil na Tufts College, kde začal studovat matematiku. Po třech letech, kdy obdržel bakalářský titul, pokračoval na Harvard, kde studoval zoologii. Další rok chvíli studoval na Cornellově univerzitě filozofii, ale po roce se vrátil na Harvad, aby ve studiu filozofie pokračoval. Po absolventské práci ohledně matematické logiky se v 18 letech Wiener stává doktorem filozofie. Po získání stipendia studoval v Anglii na univerzitě v Cambridge a poté v německém Göttingenu.
Wiener se stal učitelem matematiky na MIT. Během té doby zkoumal teorii pravděpodobnosti, studoval matematické řady, zaobíral se teorií komunikace. Na MIT pracoval až do jeho smrti v roce 1964. Často přednášel matematiku ve světě. Navštívil Anglii, Francii, Německo, Čínu, Indii, Holandsko nebo Českou republiku. Po 12 letech na MIT se stal profesorem (1931).
Za druhé světové války zkoumal teorii predikce stacionárních časových řad. Po válce roku 1948 vydal knihu Kybernetika aneb řízení a přenos informací v živém organismu a ve stroji (poprvé použil slovo Kybernetika – je považován za jejího zakladatele). O pár let později následoval další titul s názvem Kybernetika a společnost. Podstoupil operaci šedého zákalu, ale zrak se mu zhoršil a své práce musel diktovat svým asistentům. O svém životě napsal dva svazky pamětí s názvem Ex-prodigy o dětství a mládí zázračného dítěte (1953) a I am Mathematician (1956). Wiener zemřel na infarkt ve Stockholmu (1964).Kdo byl Norbert Wiener? Životopis Norbert Wiener, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Základní informace o osobě Norbert Wiener

Národnost: americká
Datum narození: 26. 11. 1894
Místo narození: Kolumbie, Missouri, USA
Datum úmrtí: 18. 3. 1964

Líbí se stručný životopis s osobou Norbert Wiener? Pak se podělte se známými na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si na význam slova Klopka? Vzpomněli byste si na význam slova Ascorutin? Víte co je Pomazání? Znáte definici termínu Hologram?

Klíčová slova: vysvětlení, datum narození, životopis, biografie, zajímavosti, kde se narodil Norbert Wiener?, věda, nežijící, Norbert Wiener, informace, věda, národnost, popis, osobnost, kdy se narodil Norbert Wiener?, lexikon

Pojem Norbert Wiener je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Hledejte pojem Norbert Wiener v následujících vyhledávačích

Hledat videa s názvem Norbert Wiener na Youtube

Zkusit najít pojem Norbert Wiener ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat výraz Norbert Wiener v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Vyhledat pojem Norbert Wiener ve vyhledávači Yahoo

Hledat heslo Norbert Wiener ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Norbert Wiener například v evropském vyhledávači Qwant, v Google překladači, ve ruském vyhledávači Yandex, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Tipy na další významy slov, osobnosti, pojmy a termíny

Stručná biografie, resp. životopis osoby Norbert Wiener

Právě nyní již víte Kdo byl Norbert Wiener? Kdy se narodil Norbert Wiener? Kde se narodil Norbert Wiener? Kdy zemřel Norbert Wiener? Norbert Wiener patří do sekce Věda

Napsáno redaktory Superia.cz. Omlouváme se za možné chyby v textech. Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Pokuste se také najít osobnost, osobu, člověka Norbert Wiener řekněme v projektu Wikipedia, kde naleznete podrobně vysvětlený popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Norbert Wiener i v jiné kategorii než je věda.