Kdo je to?
Kdo byl Karel II Stuart? Životopis Karel II Stuart, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Karel II Stuart

Kdo byl Karel II Stuart? Životopis, informace, biografie, panovníci

Karel II. Stuart byl anglický, skotský a irský král. Karel II. se narodil v Londýně jako nejstarší syn krále Karla I. a královny Henrietty Marie Bourbonské. Jeho otec Karel I. Stuart byl 30. ledna 1649 popraven a parlament vydal nařízení, podle kterého se nemohl stát Karel II. nástupcem svého otce. I tak jej skotský parlament v 18 letech zvolil skotským králem (5. února 1649). Korunovace proběhla 1. ledna 1651 ve Scone.
V Anglii po smrti Karla I. vládl Oliver Cromwell. Ten porazil Karlovo vojsko v bitvě u Worcesteru 3. září 1651 a Karel utekl do Normandie ve Francii. Kvůli spojenectví Anglie s Francií však musel utéct až do Španělska.
Po Cromwellově smrti v roce 1658 nastoupil na trůn jeho syn Richard. Roku 1659 však musel z nedostatečné podpory parlamentu a armády abdikovat. Parlament tedy povolal do Anglie Karla II., který se nejdříve stal králem Irska (14. května 1660) a následně i Anglie (29. května 1660).
Karel II. byl králem Anglie v letech 1660-1685. Během té doby se staly v Londýně 2 katastrofy. Nejprve vypukl roku 1665 v Londýně mor a král se musel odstěhovat s dvorem do Salisbury. O rok později, dne 2. září 1666, postihl Londýn velký požár, který poničil tisíce domů a 87 kostelů, včetně katedrály sv. Pavla.
Anglie uzavřela spojenectví s Portugalskem, jejíž součástí byl sňatek Karla II. s portugalskou princeznou Kateřinou z Braganzy. Svatba se konala 21. května 1662. Kateřině její rodina věnovala indickou Bombaj a marocké přístavní město Tangier. Manželství bylo však bezdětné. Kateřina byla několikrát těhotná, ale pokaždé potratila. Karel II. měl mnoho milenek, se kterými měl několik dětí, které přijal jako vlastní.
Od roku 1665 vedla Anglie Válku s Holandskem a už v roce 1664 dobyli americkou kolonii New Amsterdam a přejmenovali ji na New York. Roku 1666 však Angličané prohráli v tzv. Čtyřdenní bitvě a v roce 1667 zaútočili Holanďané v ústí řeky Temže a poničili královské loděnice Medway. Válka skončila ve stejném roce mírovou smlouvou.
Roku 1670 byla založena nejstarší společnost v Kanadě - Společnost Hudsonova zálivu. Karel II. miloval umění a díky němu vznikla Královská společnost a Královská greenwichská observatoř. Uděloval také licence, díky kterým mohly v divadlech hrát ženské role právě ženy.
Karel II. zemřel v roce 1685 na následky mrtvice ve věku 54 let. Jeho nástupcem se stal jeho mladší bratr Jakub II.Kdo byl Karel II Stuart? Životopis Karel II Stuart, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Hlavní informace o osobě Karel II Stuart

Národnost: anglická
Datum narození: 29. 5. 1630
Místo narození: Londýn, Anglie
Datum úmrtí: 6. 2. 1685

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Karel II Stuart sdílet s ostatnímina Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Vzpomenete si na definici slova Jmeniny? Pamatujete si definici pojmu Nebozez? Vzpomněli byste si co znamená slovo Aneurysma? Vzpomněli byste si co znamená slovo Výsledovka?

Klíčová slova: lexikon, vysvětlení, životopis, informace, wikipedie, biografie, panovníci, popis, datum narození, kde se narodil Karel II Stuart?, osobnosti, kdy se narodil Karel II Stuart?, panovníci, wiki, Karel II Stuart, život

Pojem Karel II Stuart je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Další zdroje informací o slovu Karel II Stuart

Vyhledat termín Karel II Stuart ve fulltextu Seznam.cz

Najít heslo Karel II Stuart ve Wikislovníku

Vyhledat slovo Karel II Stuart ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledejte bez špehování slovo Karel II Stuart ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít výraz Karel II Stuart ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Karel II Stuart například v Google obrázcích, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve fulltextu Yahoo.com nebo v Google překladači.

Výběr osobností, pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Stručná biografie, resp. životopis osoby Karel II Stuart

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo byl Karel II Stuart? Kdy se narodil Karel II Stuart? Kde se narodil Karel II Stuart? Kdy zemřel Karel II Stuart? Karel II Stuart patří do sekce Panovníci

Text vytvořen pro server Superia.cz. Nemůžeme ručit za přesnost, správnost a aktuálnost informací. Veškeré zde uvedené informace jsou bez záruky. Nemáme možnost pravidelné aktualizace článků. Můžete se pokusit také najít informace osobnost, osobu, člověka Karel II Stuart řekněme v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Karel II Stuart i v jiné kategorii než je panovníci.