Kdo je to?
Kdo byl Woodrow Wilson? Životopis Woodrow Wilson, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Kdo byl Woodrow Wilson?

Kdo byl Woodrow Wilson? Životopis, informace, biografie, politici

Thomas Woodrow Wilson (1856 až 1924) byl 28. prezidentem Spojených států amerických v letech 1913 až 1921. Byl jedním z nejvýznamnějších prezidentů v historii Spojených států, který vedl zemi během první světové války a zasloužil se o mnoho důležitých reformních kroků. Než se stal prezidentem, působil jako guvernér státu New Jersey a rektor na univerzitě Princeton. Byl také nositelem Nobelovy ceny za mír.
Narodil se roku 1856 v americkém státě Virginia. Jeho otcem byl presbyteriánský pastor a docent, který se angažoval v občanské válce na straně Konfederace. Kombinace silné víry a vojenské výchovy položila základy Wilsonově pověstné disciplíně. Studoval na několika školách (Virginská univerzita, Princeton, Univerzita Johnse Hopkinse) několik různých oborů – dějiny, politologii a právo. Advokacii se krátkou dobu i věnoval, poté se ale rozhodl pro postgraduální studium politologie. Od roku 1890 učil na Princetonově univerzitě, kde byl několikrát zvolen nejoblíbenějším profesorem a v roce 1909 se stal jejím rektorem. Na univerzitě poté prosadil řadu pokrokových reforem.
Právě díky jeho působení a reformám na univerzitě Princeton si Wilsona demokratická strana zvolila jako guvernéra státu New Jersey. Ačkoliv měl do té doby v podstatě nulové zkušenosti s aktivní politikou, jeho smysl pro poctivost vzbuzoval ve straně naděje na spravedlivější budoucnost. V pozici guvernéra Wilson nezahálel a okamžitě začal uplatňovat nové reformy a vymezoval se proti korupci. Krátce po svém zvolení zahájil prezidentskou kampaň.
Vítězství Woodrowa Wilsona v boji o prezidentské křeslo bylo kvůli jeho politické nezkušenosti pro mnohé překvapením. Po nástupu do úřadu v roce 1913 zahájil program tzv. Nové svobody, který spočíval především v ekonomických a sociálních reformách, jako bylo například zavedení 40hodinového pracovního týdne a vyšší mzdy pro dělníky. Téměř všechny reformy se mu podařilo za dobu jeho působení prosadit a je díky tomu považován za jednoho z nejúspěšnějších prezidentů USA.
Woodrow Wilson vládl USA i v době první světové války. Nejprve se snažil udržet neutrální postoj Spojených států, avšak po útoku Německa na americkou loď Lusitania se rozhodl vstoupit do války na straně Spojenců. Toto rozhodnutí podpořila většina států, což výrazně pomohlo k vítězství Spojenců v roce 1918.
Wilson se také zasloužil se o založení Ligy národů, mezinárodní organizace, která měla sloužit k udržení míru a kooperaci mezi národy. Byl zastáncem prosazování lidských práv a bojoval za volební právo žen. Byl však často kritizován za rasistický postoj k Afroameričanům.
Woodrow Wilson byl dvakrát ženatý a byl otcem tří dcer. V roce 1919 prodělal těžkou mozkovou mrtvici, což ovlivnilo jeho schopnost vykonávat svou funkci. I když se do značné míry zotavil, jeho zdravotní stav se nikdy nevrátil k normálu. Téhož roku získal Nobelovu cenu za mír. Prezidentský mandát zastával až do roku 1921, kdy se jeho nástupcem stal Warren G. Harding. Woodrow Wilson zemřel v roce 1924 ve věku 67 let.Kdo byl Woodrow Wilson? Životopis Woodrow Wilson, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Základní údaje o osobě Woodrow Wilson

Národnost: americká
Datum narození: 28.12.1856
Místo narození: Staunton, Virginie, USA
Datum úmrtí: 3.2.1924

Zaujala vás biografie osobnosti Woodrow Wilson? Potom se podělte s kamarády na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si co označuje výraz Kvitance? Vzpomněli byste si co označuje výraz Kapitalismus? Znáte pojem Mlha? Znáte termín Karanténa?

Klíčová slova: místo narození, informace, zajímavosti, kdo to je, wikipedie, národnost, politici, datum úmrtí, kdy se narodil Woodrow Wilson?, politici, kdo je Woodrow Wilson?, popis, Kdy zemřel Woodrow Wilson, život, narození, Woodrow Wilson

Pojem Woodrow Wilson je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Další možné informační zdroje

Vyhledat výraz Woodrow Wilson na Google.cz

Hledat videa s názvem Woodrow Wilson na Youtube

Vyhledat pojem Woodrow Wilson ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit najít termín Woodrow Wilson ve Wikislovníku

Zkusit najít výraz Woodrow Wilson v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Woodrow Wilson například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve fulltextu Yahoo.com, v evropském vyhledávači Qwant nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr osobností, pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Stručná biografie, resp. životopis osoby Woodrow Wilson

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo byl Woodrow Wilson? Kdy se narodil Woodrow Wilson? Kde se narodil Woodrow Wilson? Kdy zemřel Woodrow Wilson? Woodrow Wilson se nachází v kategorii Politici

Napsáno redaktory Superia.cz. Neručíme za správnost či přesnost obsahu těchto webových stránek. Není v našich silách pravidelně aktualizovat texty na tomto webu. Doporučujeme vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Woodrow Wilson např. na stránkách Wikipedie, kde můžete najít nejspíše podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Woodrow Wilson i v jiné kategorii než je politici.