Kdo je to?
Kdo byl Miroslav Zikmund? Životopis Miroslav Zikmund, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Miroslav Zikmund

Kdo byl Miroslav Zikmund? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Miroslav Zikmund byl český cestovatel, fotograf, kameraman, spisovatel a novinář.
Miroslav se narodil 14. února 1919 v Plzni v rodině strojvůdce Antonína Zikmunda a jeho ženy Magdaleny Voráčkové. Po základní škole studoval Masarykovo reálné gymnázium v Plzni. Již v 16 letech podnikl svou první cestovatelskou výpravu, a to se svým mladším bratrem Josefem a kamarádem Václavem - jejich cílem byla tehdy Podkarpatská Rus (v té době ještě součást tehdejšího Československa). Po maturitě odešel studovat do Prahy Vysokou školu obchodní. Tam se seznámil s Jiřím Hanzelkou a stali se z nich nerozluční přátelé, spolucestovatelé a autoři společných knih. Ihned po ukončení studia, v roce 1947, spolu podnikli velkou cestu do Afriky a pak do Jižní Ameriky, kterou absolvovali na Tatře 87. Zažili si tam havárii vozu, přenocování na vrcholu Cheopsovy pyramidy, přepadení lupiči v Habeši a v Rio de Janeiru se Miroslav málem utopil v moři. Ale také nasnímali spoustu cenných fotografií a filmů, které jsou dodnes vnímány jako vzhled do tehdejšího života lidí na obou kontinentech.
Po návratu z první cesty se oženil s Evou Maškovou, operní pěvkyní, se kterou měl syna Miroslava. Bohužel manželství se rozpadlo během druhé Zikmundovy cesty. Ta směřovala do Asie a Oceánie, tentokrát jeli na dvou nákladních vozech Tatra 805, a měli s sebou dokonce i doprovod. Celá cesta trvala od roku 1959 do roku 1964, přičemž poslední rok strávili na území Sovětského svazu, kde navštívili i země jako Kazachstán, Kyrgyzstán apod. Nebylo tehdy možné navštívit Čínu, jelikož mezi SSSR a Čínou zrovna panovala roztržka. Přeryvem Zikmundových a Hanzelkových cest byl rok 1968, protože tím, že se postavili na stranu reformních komunistů, byli pak po jejich porážce perzekvováni a bylo jim znemožněno jak cestovat, tak i publikovat. Po roce 1989 se však sedmdesátiletý Zikmund k cestování vrátil a navštívil ještě Japonsko, Austrálii a Nový Zéland.
Ze všech cest vzniklo množství knih, dokumentárních filmů i 4 celovečerní filmy. Všechny knihy psali Zikmund a Hanzelka spolu a také si spravedlivě dělili honoráře. Z množství publikací můžeme jmenovat: Afrika snů a skutečností, Tam za řekou je Argentina, Za lovci lebek, Mezi dvěma oceány, Tisíc a dvě noci, Přemnožení pouště aj. Celovečerní filmy jsou: Afrika I. – Z Maroka na Kilimandžáro, Afrika II. – Od rovníku ke Stolové hoře, Z Argentiny do Mexika a Kašmír: Je-li kde na světě ráj. Za své dílo byl Zikmund oceněn například Cenou E. E. Kische, Medailí za zásluhy II. stupně či Řádem Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy.
Zemřel v Praze v roce 2021, bylo mu 102 let.Kdo byl Miroslav Zikmund? Životopis Miroslav Zikmund, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Miroslav Zikmund

Národnost: česká
Datum narození: 14. 2. 1919
Místo narození: Plzeň
Datum úmrtí: 1. 12. 2021

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Miroslav Zikmund sdílet s kolegy na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si co označuje výraz Stud? Víte, co je to Léto? Znáte pojem Maizena? Rozumíte pojmu Nepotismus?

Klíčová slova: národnost, kdy se narodil Miroslav Zikmund?, zajímavosti, narození, kdo to je, lexikon, literatura, život, datum narození, wikipedie, vysvětlení, osobnost, osobnosti, nežijící, kdo je Miroslav Zikmund?, biografie

Pojem Miroslav Zikmund je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další informační zdroje o slovu Miroslav Zikmund

Najít termín Miroslav Zikmund ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít heslo Miroslav Zikmund ve vyhledávači Yahoo

Najít heslo Miroslav Zikmund na Google obrázcích

Zkusit najít slovo Miroslav Zikmund v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít výraz Miroslav Zikmund ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Miroslav Zikmund například ve videích na Youtube, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve fulltextu Google.cz, ve Wikislovníku nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr osobností, pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Biografie, životopis, kdo je to Miroslav Zikmund?

Teď již zajisté znáte správnou odpověď na otázku Kdo byl Miroslav Zikmund? Kdy se narodil Miroslav Zikmund? Kde se narodil Miroslav Zikmund? Kdy zemřel Miroslav Zikmund? Miroslav Zikmund patří do sekce Literatura

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Zveřejněné texty nemohou sloužit jako stoprocentní zdroj informací a mohou se v nich objevovat faktické chyby. Bohužel, naše možnosti updatů článků jsou omezené. Aktuální informace lze většinou nalézt osobnost, osobu, člověka Miroslav Zikmund například v projektu Wikipedie, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Miroslav Zikmund i v jiné kategorii než je literatura.