Kdo je to?
Kdo byl Karel Veliký? Životopis Karel Veliký, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Karel Veliký

Kdo byl Karel Veliký? Životopis, informace, biografie, panovníci

Karel I. Veliký byl králem franské říše a prvním římským císařem středověku (800-814). Narodil se do rodiny majordoma Pipina III. Krátkého a jeho matky Bertrady. Po smrti otce převzal Karel vládu se svým druhým bratrem Karlomanem (768). Tři roky poté jeho bratr zemřel a jediným vládcem se stal právě Karel (771). V roce 774 dobyl Karel se svým vojskem Pavii a svrhnul krále langobardů Desideria. Karel se tak stal králem langobardským. Za své vlády se snažil rozšířit svou říši a zavést ve všech svých a nových zemích křesťanství. To se mu dlouho nedařilo se Saskem, se kterým vedl válku během let 772-799. Po vleklých bojích začal tvrdě trestat různá Saská povstání. V roce 782 nechal povraždit kolem 4 500 Sasů. Nakonec si Sasko podrobil v roce 799 a z pohanů se následně stali křesťani. Boje vedl také se Slovany, kteří následně začali Karlovi platit tzv. tribut (805).
V roce 800 byl Karel jmenován a korunován papežem Lvem III. císařem Svaté říše římské. Císařství bylo obnoveno po 324 letech od pádu Západořímské říše z roku 476. Císař neměl žádné hlavní město, ale nejčastěji pobýval v dnešním městě Cáchy, kde si nechal postavit císařský palác (po své smrti roku 814 byl v Cáchách také pohřben v katedrále Panny Marie, kterou nechal vystavět). Čím dal větší říše musela být rozdělena na menší jednotky – hrabství, kde vládla hrabata.
I když nebyl Karel Veliký vzdělaný, snažil se o zlepšení vzdělání, kultury a umění. Tato doba je tak nazývána jako Karolínská renesance. V té době se začaly více stavět školy, kláštery a biskupství, které byly centry vzdělání. Na dvoře Karla Velikého pobýval učenec Einhard, který po Karlově smrti napsal dílo Vita Karoli Magni, kde pojednává o životě Karla Velikého. Karel Veliký zemřel v roce 814.
V roce 1165 byl Karel Veliký v Kolíně prohlášen za svatého.Kdo byl Karel Veliký? Životopis Karel Veliký, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Hlavní data o osobě Karel Veliký

Národnost: franská
Datum narození: 2. 4. 747/748
Místo narození: Franská říše
Datum úmrtí: 28. 1. 814

Sdílejte tuto stránku s osobností Karel Veliký s partnery, kolegy a kamarády na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Znáte pojem Krimpovací kleště? Vzpomněli byste si co označuje výraz Kontumace? Pamatujete si definici pojmu Souřadné slovo? Znáte termín UNESCO?

Klíčová slova: zajímavosti, kdy se narodil Karel Veliký?, národnost, Karel Veliký, kdo to je, národnost, osobnosti, Karel Veliký, kdo je Karel Veliký?, informace, popis, Kdy zemřel Karel Veliký, život, wiki, osobnost, narození

Pojem Karel Veliký je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Další možné informační zdroje

Zkusit najít termín Karel Veliký na Google.cz

Hledat videa s názvem Karel Veliký na Youtube

Najít heslo Karel Veliký ve vyhledávači Qwant

Vyhledat pojem Karel Veliký ve vyhledávači Yandex

Najít termín Karel Veliký ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Karel Veliký například ve Wikipedii, v Lingea slovnících, v Google obrázcích, ve Wikislovníku nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Doporučujeme tyto osobnosti, pojmy, výrazy a termíny

Stručná biografie, resp. životopis osoby Karel Veliký

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo byl Karel Veliký? Kdy se narodil Karel Veliký? Kde se narodil Karel Veliký? Kdy zemřel Karel Veliký? Karel Veliký je v sekci Panovníci

Napsáno redaktory Superia.cz. Chyby vyhrazeny. Neručíme za faktickou přednost a aktuálnost informací. Není v našich silách pravidelně aktualizovat texty na tomto webu. Můžete též vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Karel Veliký dejme tomu třeba v populární Wikipedii, kde naleznete nejspíš komplexnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Karel Veliký i v jiné kategorii než je panovníci.