Kdo je to?
Kdo byla Gabriela Mistral? Životopis Gabriela Mistral, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Gabriela Mistral

Kdo byla Gabriela Mistral? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Gabriela Mistral, česky také Gabriela Mistralová, vlastním jménem Lucila de María del Perpetuo Socorro Godoy Alcayaga, byla chilská básnířka a nositelka Nobelovy ceny za literaturu.
Gabriela se narodila 7. dubna 1889 ve městečku Vicuña, ale dětství prožila v Montenegro v Andách. Tam chodila i do základní školy, na které učila její sestra. Její otec byl také učitel, ale rodinu opustil, když byla Gabriela ještě malá. Jakmile dosáhla 14 let, nastoupila do svého prvního zaměstnání jako učitelský asistent, aby mohla finančně podporovat svou matku. Přibližně v té době začala i psát a publikovat. Její pseudonym je vytvořen ze jmen dvou jejích oblíbených básníků - Itala Gabriela d\'Annunzia (později nechvalně proslulého jako podporovatele fašistického diktátora Mussoliniho) a Francouze Frédérica Mistrala (rovněž nositele Nobelovy ceny za literaturu). Mistralová tehdy zvítězila svou tvorbou v soutěži Juegos Florales. Její básně byly procítěné a plné hloubky, protože do nich vkládala své životní zážitky a osudy, jako například sebevraždu svého přítele. Kromě literární tvorby učila na různých školách, až se nakonec stala i ředitelkou jedné z nich - střední dívčí školy v Santiagu. Následně dostala prestižní nabídku - reformovat vzdělávací systém v Mexiku. Kromě toho také hodně cestovala, přičemž absolvovala i přednáškové turné - po USA a Evropě. Díky svým znalostech a schopnostem působila i v diplomatických službách. Zemřela v 67 letech na rakovinu ve svém domě v USA, kde ke konci života bydlela.
Dílo této chilské básnířky můžeme nejlépe zařadit do postmodernismu. Ačkoliv si zachovává tradiční verš, její vidění světa je velmi odlišné od předchozích básníků. Svou lásku, bolest či zranění vidí prolnutí a jakousi očistu, zjednodušeně řečeno, že duše očištěná prostřednictvím bolesti nachází radost a spočinutí v lásce a přátelství s ostatními lidmi i věcmi, resp. celým světem. Její první sbírka se jmenuje Sonety smrti a je inspirována právě smrtí jejího přítele. Následují sbírky Sklíčenost, Čtení pro ženy, Něha, Pastva, Antologie, Lis nebo Chilské básně. Próze se věnovala také, ale výbory z ní byly všechny vydány až posmrtně. Patří sem například Předměty, Náboženská próza, Gabriel chodí po světě nebo Učitelské povolání a dítě. V posledním případě se jedná spíše o eseje o vzdělávání. Za své dílo získala Nobelovu cenu za literaturu za rok 1945.Kdo byla Gabriela Mistral? Životopis Gabriela Mistral, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Gabriela Mistral

Národnost: chilská
Datum narození: 7. 4. 1889
Místo narození: Vicuña, Chile
Datum úmrtí: 10. 1. 1957

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Gabriela Mistral s rodinou a kamarády na svých sociální sítě (Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest)..

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si na význam slova Stanné právo? Znáte pojem Chalva? Víte co je Mandát? Vzpomenete si na definici slova Fabule?

Klíčová slova: literatura, datum úmrtí, vysvětlení, wiki, národnost, nežijící, literatura, život, Kdy zemřela Gabriela Mistral, informace, kde se narodila Gabriela Mistral?, životopis, Gabriela Mistral, národnost, narození, wikipedie

Pojem Gabriela Mistral je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby

Hledat frázi Gabriela Mistral ve vyhledávači Yahoo

Hledat výraz Gabriela Mistral v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít heslo Gabriela Mistral ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem Gabriela Mistral na Youtube

Najít heslo Gabriela Mistral ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Gabriela Mistral například ve Wikipedii, v Google překladači, v Google obrázcích, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v Lingea slovnících.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Gabriela Mistral

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byla Gabriela Mistral? Kdy se narodila Gabriela Mistral? Kde se narodila Gabriela Mistral? Kdy zemřela Gabriela Mistral? Gabriela Mistral je v kategorii Literatura

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost či přesnost obsahu webových stránek. Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Zkuste též hledat informace osobnost, osobu, člověka Gabriela Mistral dejme tomu třeba v projektu Wikipedia, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Gabriela Mistral i v jiné kategorii než je literatura.