Kdo je to?
Kdo byl Jiří Adamíra? Životopis Jiří Adamíra, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Kdo byl Jiří Adamíra?

Kdo byl Jiří Adamíra? Životopis, informace, biografie, herectví

Jiří Adamíra byl český herec.
Začínal jako ochotník, brzy se však dopracoval k profesionálním angažmá. Z nich nejvýznamnější je v Realistickém divadle, na jehož prknech strávil téměř třicet let, a samozřejmě v Národním divadle, kde však působil až na sklonku života. Exceloval například v Hamletovi, Richardovi III., Othellovi, Bratrech Karamazových či Pygmalionu.
Jiří Adamíra byl především divadelní herec, přesto jsme jeho herecké umění mohli obdivovat v mnoha především televizních filmech. Větší příležitosti se mu naskytly v roce 1964 v komedii Nebezpečný člověk a válečném dramatu A pátý jezdec je strach. Zásadní je jeho role nacisty v Moskalykově Modlitbě pro Kateřinu Horovitzovou (1965). O rok později následovaly hlavní role v televizních filmech Někoho jsem zastřelil a Ministerstvo strachu. V 70. letech jej diváci mohli vidět například v těchto filmech: Radúz a Mahulena (1970), Mata Hari (1970), Kořist (1979) nebo Božská Ema (1979). V další dekádě potom hrál vedlejší role v mnoha filmech, v hlavní roli exceloval po boku své životní partnerky Hany Maciuchové v televizním dramatu Španělé v Praze (1987). Mezi poslední filmy, které natočil, patřilo historické drama Popel a hvězdy (1990) a Kadeř královny Bereniké (1993).
Českému divákovi bude Jiří Adamíra zřejmě nejznámější jako policejní rada z oblíbeného detektivního seriálu Panoptikum Města pražského.
Proslul svým podmanivým hlasem, který uplatnil v rozhlasových rolích či přednesu.
Jeho životní partnerkou byla herečka Hana Maciuchová.Kdo byl Jiří Adamíra? Životopis Jiří Adamíra, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Hlavní data o osobě Jiří Adamíra

Národnost: česká
Datum narození: 2. dubna 1926
Místo narození: Dobrovice, Středočeský kraj
Datum úmrtí: 14. srpna 1993

Tento text (Jiří Adamíra) můžete samozřejmě sdílet s rodinou a kamarády na Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Víte co je Hněv? Znáte termín Patentka? Rozumíte pojmu Bílý trikot? Víte, co je to Přečin?

Klíčová slova: osobnost, Jiří Adamíra, osobnosti, narození, wikipedie, herectví, datum úmrtí, informace, vysvětlení, biografie, Jiří Adamíra, místo narození, popis, lexikon, kdy se narodil Jiří Adamíra?, wiki

Pojem Jiří Adamíra je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Další zdroje informací o slovu Jiří Adamíra

Hledat termín Jiří Adamíra ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít termín Jiří Adamíra ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít frázi Jiří Adamíra ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít výraz Jiří Adamíra na Google.cz

Vyhledat slovo Jiří Adamíra v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Jiří Adamíra například ve Wikislovníku, v projektu slovnik.cz, v evropském vyhledávači Qwant, ve Wikipedii nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů, osobnosti

Stručná biografie, resp. životopis osoby Jiří Adamíra

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo byl Jiří Adamíra? Kdy se narodil Jiří Adamíra? Kde se narodil Jiří Adamíra? Kdy zemřel Jiří Adamíra? Jiří Adamíra se nachází v kategorii Herectví

Text vytvořen pro server Superia.cz. Neručíme za přesnost informací. Možnost chyb vyhrazena. Nemáme možnost pravidelné aktualizace článků. Doporučujeme taktéž hledat informace osobnost, osobu, člověka Jiří Adamíra dejme tomu např. v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete nejspíše mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jiří Adamíra i v jiné kategorii než je herectví.