Kdo je to?
Kdo byl Gabriel García Márquez? Životopis Gabriel García Márquez, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Gabriel García Márquez

Kdo byl Gabriel García Márquez? Životopis, informace, biografie, literatura

Gabriel García Márquez byl významný kolumbijský spisovatel a držitel Nobelovy ceny za literaturu.
Počátek svého života strávil Gabriel García Márquez na výchově u své babičky, s rodiči začal žít až později. Začal studovat práva, nicméně nedokončil je. V prvních dekádách svého života se živil jako žurnalista a později také jako zahraniční korespondent - díky této profesi se dostal v 50. letech do Evropy, kde strávil několik let svého života. V roce 1961 se poté usadil s rodinou v Mexiku.
Do druhé poloviny 50. a hlavně do 60. let se také datují jeho první literární publikace. V 50. letech vydával hlavně povídkové sbírky či novely - například novela Opadané listí (La Hojarasca). V roce 1967 potom vyšlo nejzásadnější dílo Gabriela Garcíi Márqueze - Sto roků samoty (Cien años de soledad).
Gabriel García Márquez je jedním z nejvýznamnějších světových představitelů tzv. magického realismu. Jde o žánr, ve kterém se mísí reálné dějiny s lokálními pověstmi či nadpřirozenými událostmi. García Márquez a jeho Sto roků samoty také zahájily zájem o latinskoamerické autory ve zbytku světa, čímž byla světová literatura obohacena i o další autory jako například Mario Vargas Llosa nebo Jorge Luis Borges.
Sto roků samoty sleduje osudy velmi široké rodiny Buendíů, která žije v jihoamerické vesnici Macondo. Příběh je značně rozvětvený, využívá fantaskní motivy, v příběhu dochází často k repeticím a násobení symbolů. Jde o vrcholné dílo magického realismu.
Tato kniha mu přinesla mezinárodní slávu a také finanční zajištění a od té doby se García Márquez věnoval primárně literatuře.
Po úspěchu Sto roků samoty se vrátil do Evropy, kde žil několik let ve Španělsku, ale také cestoval.
V dalších letech přicházel Gabriel García Márquez s dalšími zásadními díly, z nichž však většina již nedosáhla věhlasu Sta roků samoty.
V roce 1978 tak vyšel napříklas Podzim patriarchy (El otoño del patriarca), který zpracovává stylem typickým pro Garcíu Márqueze (sarkasmus, nadsázka, nelineární vyprávění, repetitivnost děje, hromadění symbolů, fantaskno) časté jihomamerické literární téma - život a moc diktátorů.
K literatuře Garcíi Márqueze však jednoznačně patří i povídky - zmiňme například soubor z roku 1972 Neuvěřitelný a tklivý příběh o bezelstné Eréndiře a její ukrutné babičce (povšimněte si typické sarkastické nadsázky již v názvu) (La increíble y triste historia de la cándida Eréndira y de su abuela desalmada) nebo třeba pozdějších Dvanáct povídek o poutnících (Doce cuentos peregrinos, 1992).
V 80. letech pak vyšly další dva zásadní romány. V roce 1981 přišel méně typický román Kronika ohlášené smrti (Crónica de una muerte anunciada), ve kterém García Márquez zabrousil do žánru detektivky, zároveň však šlo o poměrně tvrdou kritiku dobových poměrů a společnosti. Následovala kniha, která se svým věhlasem zřejmě vyrovná Sto rokům samoty, a to Láska za časů cholery (El amor en los tiempos del cólera, 1985), ve které García Márquez líčí příběh pozdní lásky, na kterou její aktéři čekali desítky let. García Márquez zde lehce ustoupil od magického realismu i roztříštěné vypravěčské struktury a soustředil se na vyprávění spletitého romantického příběhu.
Do tohoto období také spadá také Nobelova cena za literaturu, kterou Gabriel García Márquez obdržel v roce 1982 a finálně se tak zapsal do dějin světové literatury.
Z tvorby 90. let pak zmiňme novelu O lásce a jiných běsech (Del amor y otros demonios, 1994), která je fascinujícím zpracováním kolumbijských pověr, prolínání latinskoamerických a černošských mýtů, zakázané a šokující lásky a také exorcistických metod.
Poslední dílo tohoto významného latinskoamerického spisovatele vyšlo v roce 2004 a neslo název Na paměť mým smutným courám (Memoria de mis putas tristes).
Gabriel García Márquez se jako novinář i jako osobnost angažoval politicky - vždy se držel na levé straně spektra. Podporoval Castrův režim na Kubě, obdivoval socialistické převraty v Jižní Americe i v Africe, podnikal cesty za železnou oponu. Nutno však podotknout, že po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy, se vyjádřil proti tomuto aktu sovětské zvůle.
Pro českého čtenáře může být zajímavé, že García Márquez několikrát navštívil Československo (mimo jiné se zde setkal s Milanem Kunderou) a ze svých cest po regionu východní Evropy také sepsal cestopisné eseje, jež u nás vyšly pod názvem Devadesát dnů za železnou oponou.
V posledních letech života trpěl Gabriel García Márquez celou řadou zdravotních problémů. Zemřel v roce 2014 ve věku 87 let po sérii zdravotních komplikací.Kdo byl Gabriel García Márquez? Životopis Gabriel García Márquez, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Gabriel García Márquez

Národnost: kolumbijská
Datum narození: 6. března 1927
Místo narození: Aracataca, Kolumbie
Datum úmrtí: 17. dubna 2014

Popis osobnosti Gabriel García Márquez můžete sdílet s přáteli a kamarády na Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Víte, co je to Bašavel? Vzpomněli byste si co znamená slovo Ulitý start? Vzpomněli byste si na význam slova Roblox? Víte co je Expresionismus?

Klíčová slova: osobnosti, Gabriel García Márquez, datum úmrtí, literatura, Kdy zemřel Gabriel García Márquez, vysvětlení, místo narození, kdy se narodil Gabriel García Márquez?, život, kdo to je, narození, národnost, datum narození, nežijící, životopis, kdo je Gabriel García Márquez?

Pojem Gabriel García Márquez je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další informační zdroje o slovu Gabriel García Márquez

Zkusit najít termín Gabriel García Márquez ve Wikislovníku

Zkusit najít pojem Gabriel García Márquez ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít výraz Gabriel García Márquez ve vyhledávači Yandex

Hledat heslo Gabriel García Márquez na Google obrázcích

Vyhledat termín Gabriel García Márquez ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Gabriel García Márquez například ve Wikipedii, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve fulltextu Yahoo.com, v evropském vyhledávači Qwant nebo v Lingea slovnících.

Výběr pojmů, slov, hesel, termínů, výrazů, osobností

Biografie, životopis, kdo je to Gabriel García Márquez?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku Kdo byl Gabriel García Márquez? Kdy se narodil Gabriel García Márquez? Kde se narodil Gabriel García Márquez? Kdy zemřel Gabriel García Márquez? Gabriel García Márquez se nachází v kategorii Literatura

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Informace uvedené na těchto stránkách jsou bez záruky. Bohužel, naše možnosti updatů článků jsou omezené. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Gabriel García Márquez kupř. na webovkách projektu Wikipedia, kde můžete najít rozsáhlejší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Gabriel García Márquez i v jiné kategorii než je literatura.