Kdo je to?
Kdo byl Pavel Josef Šafařík? Životopis Pavel Josef Šafařík, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Pavel Josef Šafařík

Kdo byl Pavel Josef Šafařík? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Pavel Josef Šafařík byl slovenský vzdělanec a spisovatel, významná osobnost národního obrození.
Narodil se na Slovensku v roce 1795. Získal humanitní vzdělání, které se později proměnilo v opravdu široký vědomostní záběr - od cizích jazyků, přes lingvistiku až po historii. Ač pocházel ze slovenského prostředí, psal česky.
Šafařík prošel několika stupni vzdělání, zřejmě nejzásadnější byla teologická studia v Jeně. V mládí se začal profilovat jako básník a i díky nim, ale také díky neobyčejně dobrým studijním výsledkům začal postupně pronikat mezi české a slovenské literáty, vědce a obrozence. Zásadní byla například jeho spolupráce s Františkem Palackým.
Do určité míry bylo pro Šafaříka zásadní jeho působení na pozici ředitele srbské školy v Novém Sadu v letech 1819-1833. I díky této zkušenosti začal do svého konceptu obrozeneckých myšlenek zahrnovat právě i Srby, jako další porobený slovanský národ. Během svého působí v Srbsku vydal ve spolupráci s Jánem Blahoslavem a dalšími Písně světské lidu slovenského v Uhřích, tedy soubor sebraných slovenských lidových písní.
Ze Srbska se Šafařík přesunul do Prahy, kde okamžitě zapadl mezi nejvýznamnější české a slovenské obrozence. O to překvapivější se může zdát, že nějaký čas působil Šafařík ve funkci oficiálního cenzora. Později se však přesunul na další místa (například vedl pražskou univerzitní knihovnu) a věnoval se hlavně své vědecké práci, která v jeho případě v tomto období představovala sběr a výzkum starých slovanských textů, pramenů a památek.
Z díla P. J. Šafaříka jsou nejzásadnější spisy Slovanské starožitnosti a Slovanský národopis, věnované slovanským literárním památkám a komplexně zpracovávající starší slovanskou filologii.
Konec Šafaříkova života byl poznamenán vážnými duševními problémy, trpěl depresemi, a dokonce se pokusil o sebevraždu. Zemřel po vleklých zdravotních potížích v roce 1861. Dnes je jeho hrob na Olšanských hřbitovech.Kdo byl Pavel Josef Šafařík? Životopis Pavel Josef Šafařík, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Pavel Josef Šafařík

Národnost: slovenská
Datum narození: 13. května 1795
Místo narození: Kobeliarovo, dnešní Košický kraj, dnešní Slovensko
Datum úmrtí: 26. června 1861

Popis osobnosti Pavel Josef Šafařík můžete sdílet s kolegy, přáteli a partnery na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si na význam slova Šíbr? Pamatujete si definici pojmu Kapitál? Víte co je Kanyla? Vzpomněli byste si co znamená slovo Narativ?

Klíčová slova: wikipedie, datum úmrtí, Pavel Josef Šafařík, wiki, místo narození, lexikon, kdo je Pavel Josef Šafařík?, narození, život, národnost, vysvětlení, Pavel Josef Šafařík, národnost, životopis, informace, popis

Pojem Pavel Josef Šafařík je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Pavel Josef Šafařík ve Wikimedia Commons

Hledat slovo Pavel Josef Šafařík ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat slovo Pavel Josef Šafařík ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít výraz Pavel Josef Šafařík na Google.cz

Hledat videa s názvem Pavel Josef Šafařík na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Pavel Josef Šafařík například ve videích na Youtube, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Lingea slovnících.

Vybrané odborné pojmy, osobnosti, termíny a slova

Biografie, životopis, kdo je to Pavel Josef Šafařík?

Z předchozího textu jste se dozvěděli Kdo byl Pavel Josef Šafařík? Kdy se narodil Pavel Josef Šafařík? Kde se narodil Pavel Josef Šafařík? Kdy zemřel Pavel Josef Šafařík? Pavel Josef Šafařík je v sekci Literatura

Kategorie literatura, knihovna stůl, pavel Josef Šafařík, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost údajů uveřejněných na webu. Bohužel, nestíháme pravidelně aktualizovat všechny texty. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Pavel Josef Šafařík například na webovkách projektu Wikipedia, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Pavel Josef Šafařík i v jiné kategorii než je literatura.