Kdo je to?
Kdo je Haruki Murakami? Životopis Haruki Murakami, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Haruki Murakami

Kdo je Haruki Murakami? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Haruki Murakami je japonský spisovatel, překladatel, esejista a jazykovědec.
Haruki se narodil 12. ledna 1949 v Kjóto, oba jeho rodiče byli učitelé japonské literatury, ačkoliv každý vycházel ze zcela jiných kořenů (otec byl synem budhistického mnicha, matka dcera obchodníka). Chlapec prožil téměř celé dětství v Kóbe a byl ovlivněn západní, zejména americkou kulturou - literaturou a hudbou. Jako vysokou školu studoval divadelní umění na univerzitě Waseda v Tokiu. Poprvé byl zaměstnán jako prodavač hudebních nahrávek (později se autobiografická postava a kolorit prodejny hudebnin objeví v románu Norské dřevo). Před dokončením studia si otevřel svoji kavárnu, kterou pak provozoval i se svou ženou Joko po dobu 8 let. Kromě literatury, které se pak věnoval i při zaměstnání, se věnuje také běhu, hlavně maratonu.
Literaturu začal psát ve svých 29 letech, prvním románem bylo dílo Slyšet zpívat vítr, kde mu byl inspirací baseballový zápas. Za tento román získal první cenu v literární soutěži. Druhým dílem románu pak byl Pinball. Třetím románem se stal Hon na ovci, za nějž získal Nomovu cenu pro nové autory. Norské dřevo - román, který vycházel z jeho zážitků z profese prodejte hudebních nahrávek, byl nejúspěšnějším a neprodávanějším románem Murakamiho vůbec (v samotném Japonsku se prodaly 4 miliony výtisků, ale román byl přeložen do 20 světových jazyků). Po tomto úspěchu Murakami odešel z Japonska, procestoval Evropu i Spojené státy, kde nějakou dobu žil, ale nakonec se vrátil zpět do své rodné země a dnes žije ve městě Oiso v Kanagawe a svou kancelář má v Tokiu. V USA vznikly romány Na jih od hranic, Na západ od slunce, při návratu do Japonska pak zajímavý román na pomezí reality a fantasy Kronika ptáčka na klíček. Úplně nejnovějším románem je Město a jeho nejisté zdi (2023), který má 1200 stran!
Kromě psaní se Murakami věnuje i překládání, do japonštiny přeložil mnoho světových děl jako např. F. Scotta Fitzgeralda, Raymonda Carvera, Johna Irvinga nebo Trumana Capoteho. Podílí se i na překladu svých knih do angličtiny.Kdo je Haruki Murakami? Životopis Haruki Murakami, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Haruki Murakami

Národnost: japonská
Datum narození: 12. 1. 1949
Místo narození: Kjóto

Zaujala vás biografie osobnosti Haruki Murakami? Potom se podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Znáte definici termínu Kvitance? Znáte termín Týrání zvířat? Vzpomněli byste si co označuje výraz Mikrobiologie? Víte, co je to Státní příslušnost?

Klíčová slova: místo narození, životopis, informace, kdy se narodil Haruki Murakami?, osobnost, kde se narodil Haruki Murakami?, Haruki Murakami, život, národnost, popis, narození, osobnosti, biografie, literatura, lexikon, vysvětlení

Pojem Haruki Murakami je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby

Najít heslo Haruki Murakami ve fulltextu vyhledávače Info.com

Vyhledat slovo Haruki Murakami na Google.cz

Vyhledat termín Haruki Murakami v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít termín Haruki Murakami ve Wikipedii

Hledat termín Haruki Murakami ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Haruki Murakami například ve videích na Youtube, v Lingea slovnících, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v projektu slovnik.cz.

Často hledané pojmy, osobnosti, výrazy, odborné termíny a slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby Haruki Murakami

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo je to Haruki Murakami? Kdy se narodil Haruki Murakami? Kde se narodil Haruki Murakami? Haruki Murakami se nachází v kategorii Literatura

Kategorie literatura, scénáristka žena, haruki Murakami, ilustrační obrázek

Napsáno redaktory Superia.cz. Neručíme za pravdivost poskytovaných informací. Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Aktuální informace lze většinou nalézt osobnost, osobu, člověka Haruki Murakami dejme tomu např. v internetové Wikipedii, kde můžete najít komplexní popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Haruki Murakami i v jiné kategorii než je literatura.