Kdo je to?
Kdo byla Zorka Janů? Životopis Zorka Janů, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Zorka Janů

Kdo byla Zorka Janů? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, herectví

Herečka Zora Janková, rozená Babková, byla mladší sestrou Lídy Baarové (roz. Ludmila Babková). Podle dobových svědectví byla Zorka hezčí z obou sester, všeobecně talentovanější, bohužel však trpěla závažnými depresemi, které nakonec zapříčinily její velmi předčasný konec. S postupem času se její psychické potíže neustále zhoršovaly až vyvrcholily 24. března 1946.
V té době si totiž Zorčina sestra odpykávala trest ve vězení. Byla známou milenkou nacistického ministra propagandy Josefa Goebbelse, a proto se po válce stala podezřelou z kolaborace s nacisty. Maminka dívek v říjnu 1945 zemřela na mrtvici, kterou utrpěla v souvislosti s drsným výslechovými metodami, a tatínek v tomtéž čase přišel o nohu.
Zorka neviděla ze své situace žádné východisko. Poprvé se pokusila o sebevraždou, když vysílá benzín, bez větších následků však přežila. Proto si osudného 24. března dopřála koupel v rodinné vile, načež vyskočila z okna. Jelikož dopadla na betonové schodiště, byla její zranění neslučitelná se životem. Je pohřbena v rodinné hrobce u strašnického krematoria v Praze společně se svými rodiči a sestrou Lídou, která se dožila úctyhodného věku 86 let.
Část dospívání Zorka strávila na víceletém gymnáziu, láska ke zpěvu ji však dovedla na konzervatoř. Už v patnácti letech hostovala ve Východočeském divadle a po úspěšném ukončení konzervatoře působila hned v několika divadelních společnostech. Během druhé světové války byla členkou souboru v Městských divadlech pražských.
Divadlo milovala, za svůj krátký život však stihla i několik filmových rolí.
Jejím prvním filmem byla komedie Madla z cihelna, kde hlavní roli ztvárnila Lída Baarová. Další role přišla pro Zorku až o čtyři roky později, kdy se objevila ve snímku Děvčata, nedejte se! V roce 1938 si zahrála septimánku Jiřinu Novákovou ve filmu Škola základ života a v téže době ji mohli diváci vidět jako služku u Třísků v Cechu panen Kutnohorských. Později si střihla několik menších i větších rolí, výrazný však byla její komtesa Karla, dcera barona Prášila v podání Vlasty Buriana. Poslední filmovou rolí se stala Helenka, vnučka paní Magdalény, ve snímku Kluci na řece z roku 1944.
V průběhu války trpěla Zorka stínem své sestry. Důvodem však nebyla dřívější zářná kariéra Lídy Baarové, ale pletky s nacistickým pohlavárům Josefem Goebbelsem. Baarová byla považována za zrádkyni a s ní i celá její rodina. Kvůli sestře byla Zorka propuštěna i z milovaného divadla.
Navíc jejím životem prošly dvě nešťastné lásky. Milovala Františka Kožíška, ten však byl již ženatý, a herce Karla Högera. Silně pochybovala o sobě samé, kvůli čemuž začala držet drastické diety. Mnoho měsíců jedla pouze jednu okurka denně. Tento “životní styl” ji přivedl na pokraj smrti. Otékal jí obličej a trpěla silnými bolestmi hlavy.
Život křehké Zorka Janků byl protkán mnoha těžkostmi a není proto s podivem, že se rozhodla své trápení předčasně ukončit. Když zemřela, nebylo jí ani dvacet pět let.
V životopisném snímku věnovaném její sestře, který vznikl v roce 2018 a dostal název Lída Baarová ztvárnila Zorku herečka Anna Fialová.Kdo byla Zorka Janů? Životopis Zorka Janů, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Základní informace o osobě Zorka Janů

Národnost: česká
Datum narození: 9. července 1921
Místo narození: Štěchovice
Datum úmrtí: 24. března 1946

Líbí se stručný životopis s osobou Zorka Janů? Pak se podělte s blízkými na různých sociálních sítích, jako jsou Facebook, Twitter (síť X), Pinterest, Reddit a další.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Znáte definici termínu Benefit? Znáte termín Verifikace? Vzpomněli byste si co označuje výraz Bioléčba? Víte, co je to Drobná stavba?

Klíčová slova: Zorka Janů, kdo je Zorka Janů?, zajímavosti, kdy se narodila Zorka Janů?, wikipedie, národnost, vysvětlení, narození, život, informace, herectví, herectví, kde se narodila Zorka Janů?, lexikon, nežijící, Kdy zemřela Zorka Janů

Pojem Zorka Janů je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Linky na další online zdroje

Zkusit najít termín Zorka Janů na Google obrázcích

Hledat videa s názvem Zorka Janů na Youtube

Vyhledat výraz Zorka Janů ve Wikislovníku

Najít pojem Zorka Janů ve Wikipedii

Najít heslo Zorka Janů ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Zorka Janů například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve fulltextu Google.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Google překladači.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Biografie, životopis, kdo je to Zorka Janů?

Nyní již víte Kdo byla Zorka Janů? Kdy se narodila Zorka Janů? Kde se narodila Zorka Janů? Kdy zemřela Zorka Janů? Zorka Janů je v kategorii Herectví

Napsáno redaktory Superia.cz. Veškeré texty jsou bez záruky. Některé informace již mohou být zastaralé nebo neaktuální. Můžete též vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Zorka Janů řekněme třeba v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Zorka Janů i v jiné kategorii než je herectví.