Kdo je to?
Kdo byl Antonín Sova? Životopis Antonín Sova, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Antonín Sova

Kdo byl Antonín Sova? Životopis, informace, biografie, literatura

Antonín Sova byl český básník a prozaik, představitel impresionismu a symbolismu.
Antonín se narodil 26. února 1864 v Pacově do rodiny učitele a hudebníka, který jej vedl k hudebnímu vzdělání. Mladý Sova studoval na gymnáziu v Pelhřimově a poté v Táboře. Mezitím mu však zemřela matka, na kterou byl velmi citově vázán, a otec se znovu oženil, což chlapec pociťoval jako velkou křivdu a zradu. Z celé situace dokonce onemocněl, v jednom ročníku propadl a strávil doma téměř celý rok. Gymnázium pak dostudoval v Písku. Na škole byl ovlivněn sestrou Jaroslava Vrchlického Janou, kdy se dostal k lumírovské poezii. Druhá Vrchlického sestra Ema byla dokonce první Sovovou láskou. Sova díky těmto vlivům začal sám publikovat. Po maturitě odešel do Prahy studovat práva. Tam se seznámil s dalšími významnými autory, např. F. X. Šaldou, se kterým spolupracoval na Ottově slovníku naučném. Byl také velmi kulturně činný, stal se členem Umělecké besedy, patřil k zakládajícím členům Spolku československých spisovatelů beletristů Máj, podepsal manifest Česká moderna. V roce 1900 se oženil s M. Kovaříkovou, která však byla o téměř 20 let mladší, a tak se manželství brzy rozpadlo, což Sova opět velmi těžce nesl. Brzy potom se u něj objevily první příznaky míšní choroby, která jej ke konci života připoutala na kolečkové křeslo. Podzim života strávil v rodném Pacově, kde také zemřel. Pohřeb se konal sice v Praze, ale pohřben je v pacovském sadu.
První verše Antonína Sovy ještě vycházejí z lumírovsko-ruchovské poetiky a navazují hlavně na Vrchlického, jehož byl v té době obdivovatelem. Realistické sloky pak jsou již trochu prozaičtějším dílem. Impresionismus se poprvé objevuje ve sbírkách Květy intimních nálad a Z mého kraje. Touha po lidské vznešenosti vyznívá ze sbírky Soucit i vzdor. Náznaky symbolismu vidíme ve sbírce Zlomená duše. Sbírka Vybouřené smutky pak obsahuje filozofické a reflexivní básně, v nichž je citlivý básník uvězněn ve své bolesti. Hudebnost verše, která jde až na úkor srozumitelnosti, pak nejvíce vyčnívá ze sbírky Ještě jednou se vrátíme. Lyrika lásky a života zase otevírá již jednou zjitřenou bolest - po rozchodu s manželkou. Sova se kromě básní pokusil i o prózu. Jednou z těch významnějších byl Ivův román pojednávající o dobových intelektuálech, kteří marně hledají smysl života, zakotvení, ale i milostný vztah. Naopak román Výpravy chudých je pokusem o sociální román, v němž jsou srovnáni dva hrdinové - jeden z maloměsta a druhý z Prahy.
Z rozpadlého Sovova manželství zůstal syn Jan Sova, narozen 1901, který se stal inženýrem a až do své smrti pečoval o otcův odkaz. Otec se naštěstí nedožil jeho popravy v roce 1945 v Terezíně, protože to už by pro něj byla definitivní rána.Kdo byl Antonín Sova? Životopis Antonín Sova, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Antonín Sova

Národnost: česká
Datum narození: 26. 2. 1864
Místo narození: Pacov
Datum úmrtí: 16. 8. 1928

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Antonín Sova sdílet s ostatnímina Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Víte, co je to Dikce? Znáte pojem Družstevní byt? Vzpomněli byste si na význam slova Trafika? Vzpomenete si na definici slova Černý trh?

Klíčová slova: informace, wiki, nežijící, Antonín Sova, místo narození, literatura, vysvětlení, národnost, kdo to je, kdy se narodil Antonín Sova?, život, kdo je Antonín Sova?, kde se narodil Antonín Sova?, Antonín Sova, datum narození, osobnost

Pojem Antonín Sova je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Linky na jiné informační zdroje

Najít heslo Antonín Sova ve vyhledávači Yahoo

Najít termín Antonín Sova na Google.cz

Najít pojem Antonín Sova ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat výraz Antonín Sova ve Wikislovníku

Hledat heslo Antonín Sova v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Antonín Sova například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Google překladači, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve videích na Youtube nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodných výběr z osobností, slov odborných termínů, pojmů a hesel

Stručná biografie, resp. životopis osoby Antonín Sova

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo byl Antonín Sova? Kdy se narodil Antonín Sova? Kde se narodil Antonín Sova? Kdy zemřel Antonín Sova? Antonín Sova patří do kategorie Literatura

Text napsán pro Superia.cz. Chyby vyhrazeny. Věříme, že chápete, že texty nemohou být často aktualizovány. Pokuste se také najít informace osobnost, osobu, člověka Antonín Sova řekněme například v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít o mnoho podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Antonín Sova i v jiné kategorii než je literatura.