Kdo je to?
Kdo byl Antonín Sova? Životopis Antonín Sova, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Antonín Sova

Kdo byl Antonín Sova? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Antonín Sova byl český básník a prozaik, představitel impresionismu a symbolismu.
Antonín se narodil 26. února 1864 v Pacově do rodiny učitele a hudebníka, který jej vedl k hudebnímu vzdělání. Mladý Sova studoval na gymnáziu v Pelhřimově a poté v Táboře. Mezitím mu však zemřela matka, na kterou byl velmi citově vázán, a otec se znovu oženil, což chlapec pociťoval jako velkou křivdu a zradu. Z celé situace dokonce onemocněl, v jednom ročníku propadl a strávil doma téměř celý rok. Gymnázium pak dostudoval v Písku. Na škole byl ovlivněn sestrou Jaroslava Vrchlického Janou, kdy se dostal k lumírovské poezii. Druhá Vrchlického sestra Ema byla dokonce první Sovovou láskou. Sova díky těmto vlivům začal sám publikovat. Po maturitě odešel do Prahy studovat práva. Tam se seznámil s dalšími významnými autory, např. F. X. Šaldou, se kterým spolupracoval na Ottově slovníku naučném. Byl také velmi kulturně činný, stal se členem Umělecké besedy, patřil k zakládajícím členům Spolku československých spisovatelů beletristů Máj, podepsal manifest Česká moderna. V roce 1900 se oženil s M. Kovaříkovou, která však byla o téměř 20 let mladší, a tak se manželství brzy rozpadlo, což Sova opět velmi těžce nesl. Brzy potom se u něj objevily první příznaky míšní choroby, která jej ke konci života připoutala na kolečkové křeslo. Podzim života strávil v rodném Pacově, kde také zemřel. Pohřeb se konal sice v Praze, ale pohřben je v pacovském sadu.
První verše Antonína Sovy ještě vycházejí z lumírovsko-ruchovské poetiky a navazují hlavně na Vrchlického, jehož byl v té době obdivovatelem. Realistické sloky pak jsou již trochu prozaičtějším dílem. Impresionismus se poprvé objevuje ve sbírkách Květy intimních nálad a Z mého kraje. Touha po lidské vznešenosti vyznívá ze sbírky Soucit i vzdor. Náznaky symbolismu vidíme ve sbírce Zlomená duše. Sbírka Vybouřené smutky pak obsahuje filozofické a reflexivní básně, v nichž je citlivý básník uvězněn ve své bolesti. Hudebnost verše, která jde až na úkor srozumitelnosti, pak nejvíce vyčnívá ze sbírky Ještě jednou se vrátíme. Lyrika lásky a života zase otevírá již jednou zjitřenou bolest - po rozchodu s manželkou. Sova se kromě básní pokusil i o prózu. Jednou z těch významnějších byl Ivův román pojednávající o dobových intelektuálech, kteří marně hledají smysl života, zakotvení, ale i milostný vztah. Naopak román Výpravy chudých je pokusem o sociální román, v němž jsou srovnáni dva hrdinové - jeden z maloměsta a druhý z Prahy.
Z rozpadlého Sovova manželství zůstal syn Jan Sova, narozen 1901, který se stal inženýrem a až do své smrti pečoval o otcův odkaz. Otec se naštěstí nedožil jeho popravy v roce 1945 v Terezíně, protože to už by pro něj byla definitivní rána.Kdo byl Antonín Sova? Životopis Antonín Sova, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě Antonín Sova

Národnost: česká
Datum narození: 26. 2. 1864
Místo narození: Pacov
Datum úmrtí: 16. 8. 1928

Líbí se stručný životopis s osobou Antonín Sova? Pak se podělte se známými na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Víte, co je to Košer? Vzpomněli byste si na význam slova Slavomanka? Vzpomněli byste si na význam slova Vakuum? Znáte definici termínu Stavební spoření?

Klíčová slova: datum narození, popis, literatura, nežijící, národnost, osobnosti, místo narození, životopis, kdo to je, narození, literatura, kdo je Antonín Sova?, datum úmrtí, wikipedie, Kdy zemřel Antonín Sova, kde se narodil Antonín Sova?

Pojem Antonín Sova je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Hledejte pojem Antonín Sova v následujících vyhledávačích

Hledat termín Antonín Sova ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledejte bez špehování slovo Antonín Sova ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Antonín Sova ve Wikimedia Commons

Hledat videa s názvem Antonín Sova na Youtube

Hledat slovo Antonín Sova ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Antonín Sova například ve fulltextu Google.cz, v Lingea slovnících, v Microsoft Bing, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v Google překladači.

Výběr pojmů, slov, hesel, termínů, výrazů, osobností

Stručná biografie, resp. životopis osoby Antonín Sova

Text na této internetové stránce vám umožnil zjistit Kdo byl Antonín Sova? Kdy se narodil Antonín Sova? Kde se narodil Antonín Sova? Kdy zemřel Antonín Sova? Antonín Sova je v kategorii Literatura

Kategorie literatura, spisovatelka s knihou , antonín Sova, ilustrační obrázek

Text napsán pro Superia.cz. Text zveřejněný na těchto webových stránkách má pouze informativní charakter a může obsahovat nepřesnosti či chyby. Informace v textu mohou být zastaralé. Stránky jsou aktualizovány nepravidelně dle možností. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Antonín Sova řekněme v projektu Wikipedia, kde naleznete podrobně vysvětlený popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Antonín Sova i v jiné kategorii než je literatura.