Zdeněk Němeček
Kdo byl Zdeněk Němeček? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura
Zdeněk Němeček byl český spisovatel, prozaik, dramatik a překladatel.
Zdeněk se narodil 19. února 1892 v Josefově. Studoval obecnou školu a první čtyři ročníky gymnázia v rodném městě, potom ještě gymnázium a obchodní akademii v Hradci Králové. Po maturitě odešel do Vídně studovat jednoroční kurz při exportní obchodní akademii. Před první světovou válkou působil u italské dopravní společnosti v Terstu. Ještě před vypuknutím války odjel do Moskvy, kde nejprve pracoval ve filiálce firmy Laurin a Klement. V srpnu 1914 vstoupil do České družiny, která byla prvním útvarem tehdejšího československého zahraničního vojska. Celou válku prožil v ruské armádě, po bolševické revoluci byl krátce vězněn, roku 1919 internován zpět do vlasti. Stal se důstojníkem z povolání a působil na ministerstvu národní obrany. Od roku 1920 do roku 1939 pracoval pro ministerstvo zahraničí, působil jako diplomat v Norimberku, New Yorku, Kluži, Marseille, Madridu a nakonec v Barceloně. Za dobu diplomatických misí navštívil i severní Afriku a střední Ameriku. Za druhé světové války pracoval v odboji a pro exilovou vládu, byl však zatčen a vězněn na Pankráci. Po válce byl ještě krátce velvyslancem v Kodani, pak odešel do důchodu a přestěhoval se do Ameriky - chvíli žil v Kanadě, pak do konce života v New Yorku. Zemřel však v Mnichově, kde se zastavil na své cestě do tehdejší Jugoslávie, kam jej pozval Svaz slovinských spisovatelů.
Němečkova díla odrážejí jeho světoběžnické tendence i zážitky ze dvou světových válek. V dílech se snažil proniknout k problematice toho, co určuje osudy států, národů, skupin i jednotlivců ve 20. století. Velmi palčivou pro něj byla otázka vystěhovalectví a emigrace, protože vycházela z jeho vlastních zkušeností. Cestopisné reportáže, které jsou živé dodnes, představuje např. „Západoindický deník“, později přejmenován na „Ostrovy smaragdového růžence“, dále „Dopisy ze Senegambie“ a „Islandské dopisy“. Sociologické romány s tímtéž tématem jsou pak „New York: zamlženo“ a „Na západ od Panonie“, přičemž první vychází z osudů československých emigrantů v USA, druhá z osudů emigrantů ve Francii. Román „Tvrdá země“ napsal již v emigraci a líčí život emigranta v Kanadě, který je sice tvrdý, ale optimisticky dává naději na zlepšení. Němeček je autorem také dramat - „Rukopis času“, „Penězokaz“, která vykazují spíše prvky dekorativního symbolismu, protože postavy v těchto dílech přestavují symboly životních a hlavně mravních postojů. Kromě toho Němeček překládal z němčiny, angličtiny (zejména černošskou poezii) a z ruštiny.
Hlavní informace o osobě Zdeněk Němeček
Národnost: česká
Datum narození: 19. 2. 1894
Místo narození: Josefov
Datum úmrtí: 5. 7. 1957
Zkuste zjistit více informací o slovu Zdeněk Němeček v následujících zdrojích
Zkusit najít Zdeněk Němeček ve Wikipedii
Zkusit najít slovo Zdeněk Němeček ve fulltextu vyhledávače Info.com
Hledat videa s názvem Zdeněk Němeček na Youtube
Vyhledat termín Zdeněk Němeček na Google.cz
Vyhledat termín Zdeněk Němeček na Google obrázcích
Dál můžete zkusit hledat slovo Zdeněk Němeček například v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ruském vyhledávači Yandex, ve videích na Youtube nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.
Jiné zajímavé termíny, pojmy, hesla, slova, osobnosti, lidi
Životopis, kdo je Zdeněk Němeček? Stručná biografie
Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl Zdeněk Němeček? Kdy se narodil Zdeněk Němeček? Kde se narodil Zdeněk Němeček? Kdy zemřel Zdeněk Němeček? Zdeněk Němeček se nachází v sekci Literatura

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Přes maximální snahu a opakovanou kontrolu mohou být některé informace nesprávné, nepřesné či neaktuální. Bohužel, častá aktualizace není v našich silách. Můžete též zkusit najít informace osobnost, osobu, člověka Zdeněk Němeček dejme tomu například v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít rozsáhlejší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Zdeněk Němeček i v jiné kategorii než je literatura.