Kdo je to?
Kdo byl Zdeněk Němeček? Životopis Zdeněk Němeček, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Zdeněk Němeček

Kdo byl Zdeněk Němeček? Životopis, informace, biografie, literatura

Zdeněk Němeček byl český spisovatel, prozaik, dramatik a překladatel.
Zdeněk se narodil 19. února 1892 v Josefově. Studoval obecnou školu a první čtyři ročníky gymnázia v rodném městě, potom ještě gymnázium a obchodní akademii v Hradci Králové. Po maturitě odešel do Vídně studovat jednoroční kurz při exportní obchodní akademii. Před první světovou válkou působil u italské dopravní společnosti v Terstu. Ještě před vypuknutím války odjel do Moskvy, kde nejprve pracoval ve filiálce firmy Laurin a Klement. V srpnu 1914 vstoupil do České družiny, která byla prvním útvarem tehdejšího československého zahraničního vojska. Celou válku prožil v ruské armádě, po bolševické revoluci byl krátce vězněn, roku 1919 internován zpět do vlasti. Stal se důstojníkem z povolání a působil na ministerstvu národní obrany. Od roku 1920 do roku 1939 pracoval pro ministerstvo zahraničí, působil jako diplomat v Norimberku, New Yorku, Kluži, Marseille, Madridu a nakonec v Barceloně. Za dobu diplomatických misí navštívil i severní Afriku a střední Ameriku. Za druhé světové války pracoval v odboji a pro exilovou vládu, byl však zatčen a vězněn na Pankráci. Po válce byl ještě krátce velvyslancem v Kodani, pak odešel do důchodu a přestěhoval se do Ameriky - chvíli žil v Kanadě, pak do konce života v New Yorku. Zemřel však v Mnichově, kde se zastavil na své cestě do tehdejší Jugoslávie, kam jej pozval Svaz slovinských spisovatelů.
Němečkova díla odrážejí jeho světoběžnické tendence i zážitky ze dvou světových válek. V dílech se snažil proniknout k problematice toho, co určuje osudy států, národů, skupin i jednotlivců ve 20. století. Velmi palčivou pro něj byla otázka vystěhovalectví a emigrace, protože vycházela z jeho vlastních zkušeností. Cestopisné reportáže, které jsou živé dodnes, představuje např. „Západoindický deník“, později přejmenován na „Ostrovy smaragdového růžence“, dále „Dopisy ze Senegambie“ a „Islandské dopisy“. Sociologické romány s tímtéž tématem jsou pak „New York: zamlženo“ a „Na západ od Panonie“, přičemž první vychází z osudů československých emigrantů v USA, druhá z osudů emigrantů ve Francii. Román „Tvrdá země“ napsal již v emigraci a líčí život emigranta v Kanadě, který je sice tvrdý, ale optimisticky dává naději na zlepšení. Němeček je autorem také dramat - „Rukopis času“, „Penězokaz“, která vykazují spíše prvky dekorativního symbolismu, protože postavy v těchto dílech přestavují symboly životních a hlavně mravních postojů. Kromě toho Němeček překládal z němčiny, angličtiny (zejména černošskou poezii) a z ruštiny.Kdo byl Zdeněk Němeček? Životopis Zdeněk Němeček, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Zdeněk Němeček

Národnost: česká
Datum narození: 19. 2. 1894
Místo narození: Josefov
Datum úmrtí: 5. 7. 1957

Zaujala vás biografie osobnosti Zdeněk Němeček? Potom se podělte s kamarády na veřejných sociálních sítích (Facebook, Pinterest, Reddit či Twitter).

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si na význam slova Myom? Víte, co je to Právo šaría? Víte co je Statutární orgán? Rozumíte pojmu Adjudikace?

Klíčová slova: Zdeněk Němeček, osobnost, místo narození, vysvětlení, kde se narodil Zdeněk Němeček?, kdo to je, informace, datum úmrtí, národnost, život, biografie, životopis, popis, literatura, wikipedie, kdo je Zdeněk Němeček?

Pojem Zdeněk Němeček je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další informace o pojmu Zdeněk Němeček hledejte v níže uvedených zdrojích

Hledejte bez špehování slovo Zdeněk Němeček ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít termín Zdeněk Němeček v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Vyhledat pojem Zdeněk Němeček ve vyhledávači Qwant

Vyhledat pojem Zdeněk Němeček ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít termín Zdeněk Němeček ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Zdeněk Němeček například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Lingea slovnících, ve Wikipedii, v Microsoft Bing nebo v projektu slovnik.cz.

Často hledaná slova, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Životopis, kdo je Zdeněk Němeček? Stručná biografie

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo byl Zdeněk Němeček? Kdy se narodil Zdeněk Němeček? Kde se narodil Zdeněk Němeček? Kdy zemřel Zdeněk Němeček? Zdeněk Němeček je v kategorii Literatura

Sepsáno redaktory Superia.cz. Možnost chyb vyhrazena. Informace nemohou být pravidelně updatovány, proto mohou být zastaralé, neplatné, neaktuální či nepřesné. Můžete též vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Zdeněk Němeček kupříkladu na stránkách Wikipedie, kde můžete najít podrobný popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Zdeněk Němeček i v jiné kategorii než je literatura.