Kdo je to?
Kdo byl Zdeněk Němeček? Životopis Zdeněk Němeček, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Zdeněk Němeček

Kdo byl Zdeněk Němeček? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Zdeněk Němeček byl český spisovatel, prozaik, dramatik a překladatel.
Zdeněk se narodil 19. února 1892 v Josefově. Studoval obecnou školu a první čtyři ročníky gymnázia v rodném městě, potom ještě gymnázium a obchodní akademii v Hradci Králové. Po maturitě odešel do Vídně studovat jednoroční kurz při exportní obchodní akademii. Před první světovou válkou působil u italské dopravní společnosti v Terstu. Ještě před vypuknutím války odjel do Moskvy, kde nejprve pracoval ve filiálce firmy Laurin a Klement. V srpnu 1914 vstoupil do České družiny, která byla prvním útvarem tehdejšího československého zahraničního vojska. Celou válku prožil v ruské armádě, po bolševické revoluci byl krátce vězněn, roku 1919 internován zpět do vlasti. Stal se důstojníkem z povolání a působil na ministerstvu národní obrany. Od roku 1920 do roku 1939 pracoval pro ministerstvo zahraničí, působil jako diplomat v Norimberku, New Yorku, Kluži, Marseille, Madridu a nakonec v Barceloně. Za dobu diplomatických misí navštívil i severní Afriku a střední Ameriku. Za druhé světové války pracoval v odboji a pro exilovou vládu, byl však zatčen a vězněn na Pankráci. Po válce byl ještě krátce velvyslancem v Kodani, pak odešel do důchodu a přestěhoval se do Ameriky - chvíli žil v Kanadě, pak do konce života v New Yorku. Zemřel však v Mnichově, kde se zastavil na své cestě do tehdejší Jugoslávie, kam jej pozval Svaz slovinských spisovatelů.
Němečkova díla odrážejí jeho světoběžnické tendence i zážitky ze dvou světových válek. V dílech se snažil proniknout k problematice toho, co určuje osudy států, národů, skupin i jednotlivců ve 20. století. Velmi palčivou pro něj byla otázka vystěhovalectví a emigrace, protože vycházela z jeho vlastních zkušeností. Cestopisné reportáže, které jsou živé dodnes, představuje např. „Západoindický deník“, později přejmenován na „Ostrovy smaragdového růžence“, dále „Dopisy ze Senegambie“ a „Islandské dopisy“. Sociologické romány s tímtéž tématem jsou pak „New York: zamlženo“ a „Na západ od Panonie“, přičemž první vychází z osudů československých emigrantů v USA, druhá z osudů emigrantů ve Francii. Román „Tvrdá země“ napsal již v emigraci a líčí život emigranta v Kanadě, který je sice tvrdý, ale optimisticky dává naději na zlepšení. Němeček je autorem také dramat - „Rukopis času“, „Penězokaz“, která vykazují spíše prvky dekorativního symbolismu, protože postavy v těchto dílech přestavují symboly životních a hlavně mravních postojů. Kromě toho Němeček překládal z němčiny, angličtiny (zejména černošskou poezii) a z ruštiny.Kdo byl Zdeněk Němeček? Životopis Zdeněk Němeček, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě Zdeněk Němeček

Národnost: česká
Datum narození: 19. 2. 1894
Místo narození: Josefov
Datum úmrtí: 5. 7. 1957

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Zdeněk Němeček? s blízkými na různých sociálních sítích – Facebooku, Pinterestu, Redditu nebo Twitteru.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Vzpomněli byste si na význam slova Hypomanie? Vzpomněli byste si na význam slova ČNB? Víte co je Kompetenční žaloba? Znáte definici termínu Akciová společnost?

Klíčová slova: kdo je Zdeněk Němeček?, wikipedie, biografie, Kdy zemřel Zdeněk Němeček, kdy se narodil Zdeněk Němeček?, Zdeněk Němeček, národnost, osobnosti, národnost, narození, informace, osobnost, literatura, životopis, kde se narodil Zdeněk Němeček?, nežijící

Pojem Zdeněk Němeček je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další informační zdroje

Najít heslo Zdeněk Němeček ve Wikislovníku

Najít termín Zdeněk Němeček ve Wikipedii

Hledejte bez špehování slovo Zdeněk Němeček ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Zdeněk Němeček ve Wikimedia Commons

Vyhledat pojem Zdeněk Němeček ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Zdeněk Němeček například ve videích na Youtube, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Google obrázcích, ve Wikislovníku nebo v Lingea slovnících.

Často žádané pojmy, osoby, výrazy, osobnosti, odborné termíny a slova

Biografie, životopis, kdo je to Zdeněk Němeček?

Teďka už zajisté víte Kdo byl Zdeněk Němeček? Kdy se narodil Zdeněk Němeček? Kde se narodil Zdeněk Němeček? Kdy zemřel Zdeněk Němeček? Zdeněk Němeček je v kategorii Literatura

Kategorie literatura, zrzka pracuje, zdeněk Němeček, ilustrační obrázek

Text napsán pro Superia.cz. Text zveřejněný na těchto webových stránkách má pouze informativní charakter a může obsahovat nepřesnosti či chyby. Chápejte, že nemáme prostředky na pravidelnou aktualizaci. Můžete také vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Zdeněk Němeček například v projektu Wikipedia.cz, kde naleznete podrobně vysvětlený popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Zdeněk Němeček i v jiné kategorii než je literatura.