Kdo je to?
Kdo byl Roald Dahl? Životopis Roald Dahl, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Roald Dahl

Kdo byl Roald Dahl? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Známý anglický povídkář, romanopisec a scénárista, který se narodil 13. září 1916 v městečku Llandaffu. Jeho rodiče byli původem z Norska. U výběru křestního jména pro svého syna se nechali inspirovat tehdejším národním hrdinou Norska - Roaldem Amundsenem, který byl slavným polárním badatelem. Rodiče s dětmi mluvili norsky, avšak otec lpěl na tom, aby měly děti anglické vzdělání.
Když byly Dahlovi tři roky, utrpěla rodina velkou ztrátu. Zemřel mu otec na zápal plic a starší sestra. I po této ráně osudu se maminka rozhodla zůstat ve Walesu a nevrátit se do svého rodného Norska. Chtěla splnit manželovo přání, aby děti vystudovaly na anglických školách. Dokázala také všem svým šesti dětem vytvořit šťastný domov.
Při studiu základní školy v Derbyshire exceloval Dahl zejména ve sportu (squash). Studenti mohli testovat nové varianty výrobků v místní továrně na čokoládu Cadbury, která se nacházela blízko jejich školy. Právě tato zkušenost možná inspirovala R. Dahla k napsání jeho knihy Karlík a továrna na čokoládu.
Jako dítě trávil letní prázdniny v Norsku. Pobyt v Norsku otiskl také do svých dětských knih, které jsou plné nejrůznějších skřítků, trollů, čarodějnic, obrů, aj.
Později navštěvoval několik internátních škol v Anglii. Učení jej extra nebavilo, trápilo ho zejména odloučení od rodiny.
Po studiích začal R. Dahl pracovat u firmy Shell jako obchodní zástupce pro oblast východní Afriky. Bylo mu 23 let, když začala druhá světová válka. V Nairobi se přihlásil k Royal Air Force a polovinu války působil jako pilot. Roku 1940 havaroval v Libyjské poušti. Dočasně oslepl a utrpěl fakturu lebky. Při léčbě v nemocnici se zamiloval do sestřičky, lépe řečeno do jejího hlasu, neboť byl v té době stále slepý. Jakmile se uzdravil a zrak se mu vrátil, tak skončila i láska. Po úplném uzdravení usedl znovu za knipl a zapojil se opět do válečných bojů. Na kontě měl minimálně pět sestřelených nepřátelských letadel.
Roku 1942 byl kvůli častým bolestem hlavy poslán do Washingtonu, kde se setkal se spisovatelem C. S. Foresterem. Ten jej požádal o sepsání poznatků z války pro Saturday Evening Post.
V roce 1943 vydává R. Dahl svou první knihu Gremlinové. Příběh vypráví o zlomyslných duších, které podle legend způsobují selhání motoru. V dalších letech psal R. Dahl také povídky pro dospělé.
Roku 1953 se v New Yorku oženil s herečkou Patricií Nealovou. Manželé vychovávali pět dětí, čtyři děvčata a jednoho chlapce. Nejstarší Olivie zemřela ve svých sedmi letech. R. Dahl napsal dětskou knihu Obr Dobr, kterou své zesnulé dceři později věnoval.
Manželství R. Dahla a jeho ženy Patricie vydrželo třicet let. Po rozvodu se R. Dahl opět oženil, vzal si o 22 let mladší Felicity d´Abreu Crosland.
R. Dahl se především proslavil jako autor knížek pro děti. Roku 1961 vydává svou první dětskou knihu, a to Jakub a obří broskev.
V roce 1964 vydává svou nejúspěšnější dětskou knihu Karlík a továrna na čokoládu. Inspirací mu byla samotná zkušenost z jeho dětství. Roku 1971 byla kniha poprvé filmově zpracována, hlavní roli ztvárnil samotný R. Dahl. Ve stejném roce byla kniha také poprvé přeložena do českého jazyka Jaroslavem Kořanem.
Mezi další úspěšnou literaturu pro děti patří Kouzelný prst, Fantastický pan Lišák, Danny, mistr světa, Obr Dobr, Čarodějnice, Matylda a další. Mnohá díla sloužila jako inspirace pro filmové zpracování.
R. Dahl nebyl autorem jen pro děti, psal také knihy pro dospělé - romány jako například Hon na lišku (1949), Můj strýček Oswald (1979), ale také sbírky povídek s překvapivým koncem.
R. Dahl zemřel 23. listopadu 1990 ve věku 74 let na meylodysplastický syndrom (onemocnění kostní dřeně).
R. Dahl obdržel za svůj život spoustu literárních ocenění, jako například cenu Edgara Allana Poea (1954, 1959, 1980).Kdo byl Roald Dahl? Životopis Roald Dahl, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě Roald Dahl

Národnost: anglická
Datum narození: 13. září 1916
Místo narození: Llandaff, Wales, Spojené království
Datum úmrtí: 23. listopadu 1990

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Roald Dahl? s jinými osobami na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Pamatujete si definici pojmu Chipset? Vzpomněli byste si na význam slova Sukralóza? Znáte termín Achillova pata? Znáte definici termínu Ergoterapie?

Klíčová slova: literatura, datum narození, nežijící, národnost, životopis, život, datum úmrtí, kde se narodil Roald Dahl?, místo narození, kdo to je, popis, kdy se narodil Roald Dahl?, kdo je Roald Dahl?, Kdy zemřel Roald Dahl, biografie, zajímavosti

Pojem Roald Dahl je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další informace o pojmu Roald Dahl hledejte v níže uvedených zdrojích

Najít termín Roald Dahl ve vyhledávači Qwant

Vyhledat výraz Roald Dahl ve Wikislovníku

Vyhledat termín Roald Dahl ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Roald Dahl ve Wikimedia Commons

Zkusit najít výraz Roald Dahl na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Roald Dahl například ve fulltextu Google.cz, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači Seznam.cz, ve Wikislovníku nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Životopis, kdo je Roald Dahl? Stručná biografie

Z předchozího textu jste se dozvěděli Kdo byl Roald Dahl? Kdy se narodil Roald Dahl? Kde se narodil Roald Dahl? Kdy zemřel Roald Dahl? Roald Dahl je v kategorii Literatura

Kategorie literatura, scénáristka, roald Dahl, ilustrační obrázek

Text napsán pro Superia.cz. Text zveřejněný na těchto webových stránkách má pouze informativní charakter a může obsahovat nepřesnosti či chyby. Informace nemohou být pravidelně updatovány, proto mohou být zastaralé, neplatné, neaktuální či nepřesné. Zkuste hledat informace osobnost, osobu, člověka Roald Dahl třeba v projektu Wikipedia.cz, kde naleznete podrobně vysvětlený popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Roald Dahl i v jiné kategorii než je literatura.