Kdo je to?
Kdo byl George Berkeley? Životopis George Berkeley, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Kdo byl George Berkeley?

Kdo byl George Berkeley? Životopis, informace, biografie, filozofie

George Berkeley byl irský teolog, anglikánský biskup, filosof a zakladatel subjektivního idealismu (imaterialismu). Berkeley se narodil v irském městě Kilkenny. Narodil se do rodiny, která se do Irska přistěhovala z Anglie. Začal zde chodit do školy od jedenácti let a od patnácti let nastoupil na univerzitu Trinity College v hlavním městě Dublin. Ve 22 letech získal titul magistra (1707). Na univerzitě studoval latinu, řečtinu, francouzštinu a hebrejštinu. O čtrnáct let později získal doktorát (1721).
Jeho první významný spis se jmenoval Esej o nové teorii vidění (1709), ve kterém se zabýval optikou. Více se Berkeley proslavil svými filosofickými spisy. Jeho nejznámějším dílem je spis Pojednání o principech lidského poznání (1710). Bohužel vydal pouze jednu část, jelikož druhou ztratil při své cestě po Itálii. Ve spise odmítá existenci vnějšího světa, což bylo v tehdejších dobách pokládáno za bláznovství. Mezi jeho známý výrok patří Esse st percipi – Být znamená být vnímán.
Berkeley se v roce 1724 stal děkanem v Derry a o deset let později se z něj stal biskup. Nejvíce se věnoval činnosti biskupa a ve svých dílech se zabývá problémy katolické církve a irské politiky.
V posledním spise Siris z roku 1744 se zabývá mysticismem přírodní filosofie, ve které vyzdvihuje dehtovou vodu, která může sloužit jako univerzální prostředek k léčbě. Tento spis byl v té době populárnější, než jeho ostatní filosofické spisy.
S rodinou se přestěhoval do Oxfordu, kde začal studovat jeho syn na místní univerzitě (1752). O rok později dostal infarkt a zemřel ve věku 67 let.
Je po něm pojmenovaná univerzitě v Kalifornii a také město Berkeley.Kdo byl George Berkeley? Životopis George Berkeley, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Hlavní data o osobě George Berkeley

Národnost: irská
Datum narození: 12. 3. 1685
Místo narození: Kilkenny, Irsko
Datum úmrtí: 14. 1. 1753

Sdílejte tuto stránku s osobností George Berkeley se známými prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si co znamená slovo Borelióza? Vzpomenete si na definici slova Rekuperace? Víte, co je to Postřižiny? Vzpomněli byste si na význam slova Avon?

Klíčová slova: popis, George Berkeley, wikipedie, kdo je George Berkeley?, místo narození, filozofie, nežijící, lexikon, život, kdo to je, Kdy zemřel George Berkeley, informace, kde se narodil George Berkeley?, kdy se narodil George Berkeley?, datum úmrtí, wiki

Pojem George Berkeley je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Vyhledat pojem George Berkeley ve fulltextu vyhledávače Info.com

Najít heslo George Berkeley ve vyhledávači Yandex

Hledat videa s názvem George Berkeley na Youtube

Zkusit najít termín George Berkeley ve fulltextu Seznam.cz

Hledat termín George Berkeley ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo George Berkeley například ve fulltextu Google.cz, v Lingea slovnících, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Google obrázcích nebo v Google překladači.

Náhodných výběr osobností, odborných pojmů, termínů a slov

Životopis, kdo je George Berkeley? Stručná biografie

Teď už víte Kdo byl George Berkeley? Kdy se narodil George Berkeley? Kde se narodil George Berkeley? Kdy zemřel George Berkeley? George Berkeley je v kategorii Filozofie

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Neručíme za pravdivost uvedených informací. Data na webu nejsou pravidelně aktualizovaná, texty nemusí vždy reflektovat aktuální stav. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka George Berkeley dejme tomu třeba na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete podrobný text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost George Berkeley i v jiné kategorii než je filozofie.