Kdo je to?
Kdo byl George Berkeley? Životopis George Berkeley, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Kdo byl George Berkeley?

Kdo byl George Berkeley? Životopis, informace, biografie, filozofie

George Berkeley byl irský teolog, anglikánský biskup, filosof a zakladatel subjektivního idealismu (imaterialismu). Berkeley se narodil v irském městě Kilkenny. Narodil se do rodiny, která se do Irska přistěhovala z Anglie. Začal zde chodit do školy od jedenácti let a od patnácti let nastoupil na univerzitu Trinity College v hlavním městě Dublin. Ve 22 letech získal titul magistra (1707). Na univerzitě studoval latinu, řečtinu, francouzštinu a hebrejštinu. O čtrnáct let později získal doktorát (1721).
Jeho první významný spis se jmenoval Esej o nové teorii vidění (1709), ve kterém se zabýval optikou. Více se Berkeley proslavil svými filosofickými spisy. Jeho nejznámějším dílem je spis Pojednání o principech lidského poznání (1710). Bohužel vydal pouze jednu část, jelikož druhou ztratil při své cestě po Itálii. Ve spise odmítá existenci vnějšího světa, což bylo v tehdejších dobách pokládáno za bláznovství. Mezi jeho známý výrok patří Esse st percipi – Být znamená být vnímán.
Berkeley se v roce 1724 stal děkanem v Derry a o deset let později se z něj stal biskup. Nejvíce se věnoval činnosti biskupa a ve svých dílech se zabývá problémy katolické církve a irské politiky.
V posledním spise Siris z roku 1744 se zabývá mysticismem přírodní filosofie, ve které vyzdvihuje dehtovou vodu, která může sloužit jako univerzální prostředek k léčbě. Tento spis byl v té době populárnější, než jeho ostatní filosofické spisy.
S rodinou se přestěhoval do Oxfordu, kde začal studovat jeho syn na místní univerzitě (1752). O rok později dostal infarkt a zemřel ve věku 67 let.
Je po něm pojmenovaná univerzitě v Kalifornii a také město Berkeley.Kdo byl George Berkeley? Životopis George Berkeley, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Hlavní data o osobě George Berkeley

Národnost: irská
Datum narození: 12. 3. 1685
Místo narození: Kilkenny, Irsko
Datum úmrtí: 14. 1. 1753

Tento text (George Berkeley) můžete samozřejmě sdílet s přáteli na vašich účtech sociálních sítích jako je Pinterest, Reddit, Facebook anebo Twitter.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Vzpomněli byste si co znamená slovo Semolina? Znáte pojem Sametová revoluce? Víte, co je to Slang? Vzpomenete si na definici slova THC?

Klíčová slova: lexikon, Kdy zemřel George Berkeley, životopis, nežijící, zajímavosti, George Berkeley, filozofie, národnost, narození, wiki, osobnosti, biografie, kdo to je, kdo je George Berkeley?, život, kdy se narodil George Berkeley?

Pojem George Berkeley je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Hledejte výraz George Berkeley v dalších zdrojích

Zkusit najít heslo George Berkeley ve vyhledávači Yandex

Hledat videa s názvem George Berkeley na Youtube

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem George Berkeley ve Wikimedia Commons

Najít výraz George Berkeley ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit najít slovo George Berkeley ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo George Berkeley například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Microsoft Bing, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v Google překladači.

Náhodných výběr osobností, hesel, pojmů a odborných termínů

Stručná biografie, resp. životopis osoby George Berkeley

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo byl George Berkeley? Kdy se narodil George Berkeley? Kde se narodil George Berkeley? Kdy zemřel George Berkeley? George Berkeley je v kategorii Filozofie

Text vytvořen pro server Superia.cz. Veškeré texty jsou bez záruky. Texty bohužel nestíháme pravidelně upravovat, proto mohou obsahovat zastaralé, neaktuální, neplatné nebo nepřesné údaje. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka George Berkeley např. na české Wikipedii, kde naleznete podrobný text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost George Berkeley i v jiné kategorii než je filozofie.