Kdo je to?
Kdo byl George Berkeley? Životopis George Berkeley, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Kdo byl George Berkeley?

Kdo byl George Berkeley? Životopis, informace, biografie, filozofie

George Berkeley byl irský teolog, anglikánský biskup, filosof a zakladatel subjektivního idealismu (imaterialismu). Berkeley se narodil v irském městě Kilkenny. Narodil se do rodiny, která se do Irska přistěhovala z Anglie. Začal zde chodit do školy od jedenácti let a od patnácti let nastoupil na univerzitu Trinity College v hlavním městě Dublin. Ve 22 letech získal titul magistra (1707). Na univerzitě studoval latinu, řečtinu, francouzštinu a hebrejštinu. O čtrnáct let později získal doktorát (1721).
Jeho první významný spis se jmenoval Esej o nové teorii vidění (1709), ve kterém se zabýval optikou. Více se Berkeley proslavil svými filosofickými spisy. Jeho nejznámějším dílem je spis Pojednání o principech lidského poznání (1710). Bohužel vydal pouze jednu část, jelikož druhou ztratil při své cestě po Itálii. Ve spise odmítá existenci vnějšího světa, což bylo v tehdejších dobách pokládáno za bláznovství. Mezi jeho známý výrok patří Esse st percipi – Být znamená být vnímán.
Berkeley se v roce 1724 stal děkanem v Derry a o deset let později se z něj stal biskup. Nejvíce se věnoval činnosti biskupa a ve svých dílech se zabývá problémy katolické církve a irské politiky.
V posledním spise Siris z roku 1744 se zabývá mysticismem přírodní filosofie, ve které vyzdvihuje dehtovou vodu, která může sloužit jako univerzální prostředek k léčbě. Tento spis byl v té době populárnější, než jeho ostatní filosofické spisy.
S rodinou se přestěhoval do Oxfordu, kde začal studovat jeho syn na místní univerzitě (1752). O rok později dostal infarkt a zemřel ve věku 67 let.
Je po něm pojmenovaná univerzitě v Kalifornii a také město Berkeley.Kdo byl George Berkeley? Životopis George Berkeley, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Základní údaje o osobě George Berkeley

Národnost: irská
Datum narození: 12. 3. 1685
Místo narození: Kilkenny, Irsko
Datum úmrtí: 14. 1. 1753

Zaujala vás biografie osobnosti George Berkeley? Potom se podělte s přáteli a kamarády na Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si co znamená slovo Borelióza? Vzpomenete si na definici slova Cupcake? Víte, co je to Archa úmluvy? Vzpomněli byste si na význam slova Kung-fu?

Klíčová slova: národnost, filozofie, vysvětlení, wikipedie, George Berkeley, Kdy zemřel George Berkeley, informace, národnost, životopis, nežijící, kdy se narodil George Berkeley?, datum narození, wiki, biografie, osobnosti, kde se narodil George Berkeley?

Pojem George Berkeley je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Hledat videa s názvem George Berkeley na Youtube

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem George Berkeley ve Wikimedia Commons

Zkusit najít slovo George Berkeley ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít George Berkeley ve vyhledávači Yandex

Vyhledat slovo George Berkeley ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo George Berkeley například ve vyhledávači Seznam.cz, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v evropském vyhledávači Qwant, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Google překladači.

Další osobnosti, lidé, pojmy, významy slov, hesla, výrazy

Biografie, životopis, kdo je to George Berkeley?

Právě jste zjistili Kdo byl George Berkeley? Kdy se narodil George Berkeley? Kde se narodil George Berkeley? Kdy zemřel George Berkeley? George Berkeley se nachází v sekci Filozofie

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Neručíme za eventuální chyby v textech. Doufáme, že chápete, že není v našich silách provádět pravidelnou aktualizaci všech pojmů. Vyzkoušejte nalézt osobnost, osobu, člověka George Berkeley dejme tomu například na stránkách Wikipedie, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost George Berkeley i v jiné kategorii než je filozofie.