Kdo je to?
Kdo byl Jindřich VII Tudor? Životopis Jindřich VII Tudor, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Kdo byl Jindřich VII Tudor?

Kdo byl Jindřich VII Tudor? Životopis, informace, biografie, panovníci

Jindřich VII. Tudor byl anglický král a první panovník z rodu Tudorovců. Jindřich VII. se narodil v dnešním Walesu na hradě Pembroke do rodiny Edmunda Tudora a jeho ženy Markéty z rodu Beaufortů. Jeho otec Edmund však zemřel dva měsíce před jeho narozením. O jeho výchovu se staral hlavně jeho strýc Jasper Tudor. Když se dostal k moci Eduard IV., musel Jindřich i se strýcem uprchnout do Francie. Následně se k moci dostal Richard III.
Po získání podpory rodiny Woodvilů se vylodil Jindřich se strýcem Jasperem, francouzskými a skotskými vojáky v Pembrokeshire ve Walesu, který podporoval rod Lancesterů. V následné bitvě u Bosworthu (1485) zvítězil Jindřich VII. a Richard III. byl zabit, čímž skončila tzv. Válka růží a skončila vláda rodu Plantagenetů.
Následně se dostal na trůn a svou pozici posílil sňatkem s Alžbětou z Yorku dne 18. ledna 1486. Díky tomuto sňatku se spojily dříve znepřátelené rody Yorků a Lancesterů. Sjednocení těchto rodů se poté odrazilo v Tudorovské růži (bílá - rod Yorků a červená - rod Lancesterů).
Vláda Jindřichovi svědčila. Měl pod kontrolou státní finance, zavedl přísnější správu pro výběr daní, vytvořil královskou radu pro kontrolu aristokracie a zakázal zakládání soukromých armád. V přístavním městě Portsmouth nechal postavit první suchý dok na světě (1495).
Postupně uzavřel mír s Francií (1492), se Španělským královstvím, se Skotskem a Holandskem (1506). Spojenectví uzavřel také s Maximiliánem, který byl tehdy císařem Svaté říše římské.
Ke konci života Jindřich přišel o svého syna Artura, který se měl stát králem po Jindřichově smrti. V roce 1503 zemřela i jeho žena Alžběta. Jindřich VII. zemřel roku 1509 na tuberkulózu ve věku 52 let. Po jeho smrti usedl na trůn jeho syn Jindřich VIII.Kdo byl Jindřich VII Tudor? Životopis Jindřich VII Tudor, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Hlavní informace o osobě Jindřich VII Tudor

Národnost: anglická
Datum narození: 28. 1. 1457
Místo narození: Pembroke, Wales
Datum úmrtí: 21. 4. 1509

Popis osobnosti Jindřich VII Tudor můžete sdílet s přáteli a kamarády prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si co znamená slovo Saldo? Vzpomněli byste si co označuje výraz Starý zákon? Víte, co je to Zima? Znáte termín Progresivní daň?

Klíčová slova: Kdy zemřel Jindřich VII Tudor, datum úmrtí, osobnosti, lexikon, zajímavosti, informace, život, popis, biografie, vysvětlení, kde se narodil Jindřich VII Tudor?, Jindřich VII Tudor, místo narození, kdo to je, osobnost, národnost

Pojem Jindřich VII Tudor je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Zkusit najít termín Jindřich VII Tudor v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Vyhledat heslo Jindřich VII Tudor ve Wikislovníku

Najít pojem Jindřich VII Tudor na Google.cz

Najít slovo Jindřich VII Tudor ve vyhledávači Yahoo

Najít termín Jindřich VII Tudor ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Jindřich VII Tudor například v Google obrázcích, v Lingea slovnících, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodných výběr z osobností, slov odborných termínů, pojmů a hesel

Biografie, životopis, kdo je to Jindřich VII Tudor?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku Kdo byl Jindřich VII Tudor? Kdy se narodil Jindřich VII Tudor? Kde se narodil Jindřich VII Tudor? Kdy zemřel Jindřich VII Tudor? Jindřich VII Tudor se nachází v sekci Panovníci

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost a úplnost jakýchkoliv informací a dokumentů umístěných na webových stránkách. Údaje na stránkách nemusí být aktuální. Přes veškerou snahu bohužel nestíháme pravidelnou aktualizaci informací. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Jindřich VII Tudor třeba na webovkách projektu Wikipedia, kde můžete najít o mnoho podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jindřich VII Tudor i v jiné kategorii než je panovníci.