Kdo je to?
Kdo byl Jindřich VII Tudor? Životopis Jindřich VII Tudor, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Jindřich VII Tudor

Kdo byl Jindřich VII Tudor? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, panovníci

Jindřich VII. Tudor byl anglický král a první panovník z rodu Tudorovců. Jindřich VII. se narodil v dnešním Walesu na hradě Pembroke do rodiny Edmunda Tudora a jeho ženy Markéty z rodu Beaufortů. Jeho otec Edmund však zemřel dva měsíce před jeho narozením. O jeho výchovu se staral hlavně jeho strýc Jasper Tudor. Když se dostal k moci Eduard IV., musel Jindřich i se strýcem uprchnout do Francie. Následně se k moci dostal Richard III.
Po získání podpory rodiny Woodvilů se vylodil Jindřich se strýcem Jasperem, francouzskými a skotskými vojáky v Pembrokeshire ve Walesu, který podporoval rod Lancesterů. V následné bitvě u Bosworthu (1485) zvítězil Jindřich VII. a Richard III. byl zabit, čímž skončila tzv. Válka růží a skončila vláda rodu Plantagenetů.
Následně se dostal na trůn a svou pozici posílil sňatkem s Alžbětou z Yorku dne 18. ledna 1486. Díky tomuto sňatku se spojily dříve znepřátelené rody Yorků a Lancesterů. Sjednocení těchto rodů se poté odrazilo v Tudorovské růži (bílá - rod Yorků a červená - rod Lancesterů).
Vláda Jindřichovi svědčila. Měl pod kontrolou státní finance, zavedl přísnější správu pro výběr daní, vytvořil královskou radu pro kontrolu aristokracie a zakázal zakládání soukromých armád. V přístavním městě Portsmouth nechal postavit první suchý dok na světě (1495).
Postupně uzavřel mír s Francií (1492), se Španělským královstvím, se Skotskem a Holandskem (1506). Spojenectví uzavřel také s Maximiliánem, který byl tehdy císařem Svaté říše římské.
Ke konci života Jindřich přišel o svého syna Artura, který se měl stát králem po Jindřichově smrti. V roce 1503 zemřela i jeho žena Alžběta. Jindřich VII. zemřel roku 1509 na tuberkulózu ve věku 52 let. Po jeho smrti usedl na trůn jeho syn Jindřich VIII.Kdo byl Jindřich VII Tudor? Životopis Jindřich VII Tudor, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Hlavní data o osobě Jindřich VII Tudor

Národnost: anglická
Datum narození: 28. 1. 1457
Místo narození: Pembroke, Wales
Datum úmrtí: 21. 4. 1509

Tento text (Jindřich VII Tudor) můžete samozřejmě sdílet s jinými lidmi na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Vzpomněli byste si co znamená slovo Polygamie? Víte co je Nylon? Víte, co je to Komisní prodej? Vzpomněli byste si co označuje výraz Microsoft Office?

Klíčová slova: kdo je Jindřich VII Tudor?, kdo to je, osobnosti, životopis, lexikon, kdy se narodil Jindřich VII Tudor?, národnost, život, panovníci, datum úmrtí, panovníci, biografie, datum narození, kde se narodil Jindřich VII Tudor?, zajímavosti, místo narození

Pojem Jindřich VII Tudor je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Internetové odkazy na vyhledávače

Zkusit najít frázi Jindřich VII Tudor ve Wikipedii

Zkusit najít Jindřich VII Tudor ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit najít výraz Jindřich VII Tudor ve vyhledávači Yandex

Hledat výraz Jindřich VII Tudor v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Vyhledat výraz Jindřich VII Tudor na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Jindřich VII Tudor například v metavyhledávači Info.com, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Google obrázcích nebo v Lingea slovnících.

Další osobnosti, lidé, pojmy, významy slov, hesla, výrazy

Životopis, kdo je Jindřich VII Tudor? Stručná biografie

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku Kdo byl Jindřich VII Tudor? Kdy se narodil Jindřich VII Tudor? Kde se narodil Jindřich VII Tudor? Kdy zemřel Jindřich VII Tudor? Jindřich VII Tudor patří do kategorie Panovníci

Kategorie panovníci, komtesa, jindřich VII Tudor, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Informace jsou bez jakékoliv záruky, neručíme za faktickou správnost, aktuálnost a jazykovou přesnost uvedených informací. Údaje zde uvedené mohou být již neaktuální či zastaralé. Aktualizace článků není pravidelná. Zkuste hledat informace osobnost, osobu, člověka Jindřich VII Tudor dejme tomu na české Wikipedii, kde naleznete nejspíš komplexnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jindřich VII Tudor i v jiné kategorii než je panovníci.