Kdo je to?
Kdo byl James Buchanan? Životopis James Buchanan, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

James Buchanan

Kdo byl James Buchanan? Životopis, informace, biografie, politici

James Buchanan byl americký advokát, diplomat a politik, který se stal 15. prezidentem Spojených států amerických. Historicky je souzen za jednoho z nejhorších prezidentů v dějinách USA, a to zejména kvůli tomu, že během jeho vlády se mu nepodařilo uklidnit několikaletý konflikt mezi Severem a Jihem, který naopak v době jeho působení eskaloval a vyústil v občanskou válku.
Narodil se v roce 1791 v Cove Gap v Pensylvánii jako syn úspěšného obchodníka a silně věřící presbyteriánské matky. Vzdělání získal na Dickinson College, kde vystudoval práva. Svou politickou kariéru zahájil jako člen pensylvánské Sněmovny reprezentantů, poté byl členem Sněmovny reprezentantů USA a následně působil jako velvyslanec v Rusku. Byl členem demokratické strany. Po návratu z Ruska působil jako senátor za Pensylvánii. Během této části své kariéry si získal pověst zkušeného diskutéra a odhodlaného obhájce práv států. Hrál také důležitou roli při přijetí kompromisu z roku 1850, který dočasně vyřešil napětí mezi otrokářskými a svobodnými státy v otázce rozšiřování otroctví na nová území.
V roce 1856 byl James Buchanan svou stranou nominován na prezidenta a ve volbách porazil svého republikánského protivníka Johna C. Fremonta. Jeho prezidentská funkce ale byla poznamenána několika významnými problémy. Nejpalčivějším z nich byla otázka otroctví, která se v letech předcházejících občanské válce stala hlavním tématem a ohniskem napětí. Navzdory svému před volbami proklamovanému odporu k otroctví byl totiž Buchanan považován za člověka, který spíše sympatizuje se zájmy jižanských otrokářů. Podporoval také kontroverzní rozhodnutí Nejvyššího soudu ve věci Dreda Scotta, podle kterého otroci nebyli občany a neměli tím pádem právo žádat o svobodu. Aktivně se stavěl také proti snahám omezit rozšiřování otroctví na nová území, což vedlo k rostoucímu napětí mezi severními a jižními státy.
Další komplikací během jeho vlády představovala finanční krize v roce 1857, která vedla k rozsáhlým hospodářským potížím a vysoké míře nezaměstnanosti. Prezidentská administrativa tento problém spíše neřešila, než řešila a dokonce byla provázena obviněními z korupce. Není divu, že Buchananova popularita prudce klesla a byl všeobecně považován za jednoho z nejméně efektivních prezidentů v dějinách USA. Na druhé funkční období už na prezidenta nekandidoval. Legendární se stala jeho věta „Vážený pane, jste-li při příchodu do Bílého domu tak šťastný, jako jsem já, že ho mohu opustit, pak jste skutečně šťastný člověk.“, kterou pronesl při předání prezidentské moci ke svému nástupci Abrahamu Lincolnovi.
Zajímavostí je, že James Buchanan byl jediným svobodným prezidentem v historii USA. Zpětně tato informace vedla k otázkám o jeho sexuální orientaci. Byl také jediným prezidentem, který svůj úřad vedl z Pensylvánie.Kdo byl James Buchanan? Životopis James Buchanan, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Hlavní data o osobě James Buchanan

Národnost: americká
Datum narození: 23.4.1791
Místo narození: Cove Gap, Pensylvánie, USA
Datum úmrtí: 1.6.1868

Tento text (James Buchanan) můžete samozřejmě sdílet s rodinou a kamarády na svých sociální sítě (Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest)..

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si co znamená slovo Nostalgie? Rozumíte pojmu Xantan E 415? Víte, co je to Štulpové okno? Znáte pojem Samohláska?

Klíčová slova: James Buchanan, popis, informace, politici, politici, život, narození, vysvětlení, místo narození, James Buchanan, lexikon, zajímavosti, životopis, datum úmrtí, kdo to je, národnost

Pojem James Buchanan je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Hledejte pojem James Buchanan v následujících vyhledávačích

Vyhledat pojem James Buchanan ve fulltextu Seznam.cz

Najít slovo James Buchanan na Google obrázcích

Zkusit najít termín James Buchanan ve Wikipedii

Hledat heslo James Buchanan ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledejte bez špehování slovo James Buchanan ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo James Buchanan například ve ruském vyhledávači Yandex, v projektu slovnik.cz, ve videích na Youtube, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Google překladači.

Jaké osobnosti, pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Stručná biografie, resp. životopis osoby James Buchanan

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo byl James Buchanan? Kdy se narodil James Buchanan? Kde se narodil James Buchanan? Kdy zemřel James Buchanan? James Buchanan patří do kategorie Politici

Napsáno redaktory Superia.cz. Chyby vyhrazeny. Neručíme za faktickou přednost a aktuálnost informací. Informace v textu mohou být zastaralé. Stránky jsou aktualizovány nepravidelně dle možností. Aktuální informace lze většinou nalézt osobnost, osobu, člověka James Buchanan dejme tomu třeba v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete nejspíš komplexnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost James Buchanan i v jiné kategorii než je politici.