Kdo je to?
Kdo byl Karl Kraus? Životopis Karl Kraus, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo byl Karl Kraus?

Kdo byl Karl Kraus? Životopis, informace, biografie, literatura

V roce 1897 se v Jičíně narodil do početné rodiny Karl Kraus. Jeho otec, židovský majitel papírny Jakob Kraus, pojal za ženu Ernestinu, rozenou Kantorkovou. S ní počal celkem devět dětí, z nichž nejmladší byl právě Karl Kraus. V jeho třech letech se rodina přestěhovala do Vídně, kde záhy na to matka Karla umírá. Na výchovu svých devíti potomků, zůstal Jakob sám. Přesto jim dopřál vzdělání. Karl začal navštěvovat gymnázium a v roce 1892 se pustil do studia práva na Vídeňské univerzitě. Po jejím ukončení pokračoval ve studiu na téže univerzitě (1896). Zabýval se filozofií a germanistikou. Studia ovšem nedokončil, neboť se již během nich začal zabývat psaním. Svá díla publikoval v literárních časopisech.
Ve stejném roce se pokoušel prosadit i jako herec a divadelní režisér. Po třech letech své marné snažení vzdal a pustil se do novinařiny. Od roku 1899 začal vydávat vlastní časopis Die Fackel (Pochodeň). V něm si vzal na paškál korupci, pokrytectví, celkově měšťáckou morálku. Nechyběla kritika nacionalismu, pangermanismu a psychoanalýzy. V roce 1911 už začal publikovat pouze vlastní texty. Časopis Fackel se mu stal osudným. Vedl ho a vydával až do své smrti. Úplně poslední číslo vyšlo koncem února 1936. Za celou jeho éru vyšlo 922 sešitů.
Karl Kraus se ale nevěnoval pouze psaní. Jednu dobu koketoval se zpěvem. Zašel dokonce tak daleko, že při svých přednáškám text nepřednášel, ale zazpíval ho. Jeho zpěv podbarvovala hra na klavír. Mezi jeho aktivity se dále řadily přednáškové turné. Zavítal s nimi i do českých měst. Představil se v Praze, Brně a Teplicích.
Jedinkrát v životě se Karl chtěl oženit, což se nikdy nestalo. Doslova propadl kouzlu české baronky Sidonie Nádherné, za níž jezdil do jejího sídla ve Vrchotových Janovicích. Zůstalo však pouze u lásky platonické, neboť hraběnka jeho nabídku k sňatku nikdy nepřijala.
Ačkoliv byl Kraus židovského původu, netajil se sympatiemi k německému judaismu. A protože se v roce 1898 dostal do velkého konfliktu ohledně víry se zakladatelem sionismu, o rok později po zvážení se rozhodl židovské víry veřejně vzdát a konvertovat k římskokatolické církvi. Rád utíkal do Československa, konkrétně si zamiloval Vrchotovy Janovice. A to i přesto, že česky neuměl ani slovo. Nakonec v roce 1936 zemřel osamělý ve Vídni.Kdo byl Karl Kraus? Životopis Karl Kraus, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Karl Kraus

Národnost: rakouská
Datum narození: 28. dubna 1874
Místo narození: Jičín
Datum úmrtí: 12. června 1936

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Karl Kraus sdílet s ostatnímina Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Vzpomenete si na definici slova Antispam? Pamatujete si definici pojmu Eskrima? Vzpomněli byste si co znamená slovo Individualismus? Vzpomněli byste si co znamená slovo Alter ego?

Klíčová slova: wikipedie, Kdy zemřel Karl Kraus, místo narození, Karl Kraus, lexikon, popis, nežijící, literatura, wiki, osobnost, kdo to je, životopis, biografie, informace, zajímavosti, narození

Pojem Karl Kraus je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Zkuste zjistit více informací o slovu Karl Kraus v následujících zdrojích

Hledat heslo Karl Kraus na Google.cz

Najít termín Karl Kraus ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat slovo Karl Kraus ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledejte bez špehování slovo Karl Kraus ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat heslo Karl Kraus na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Karl Kraus například v evropském vyhledávači Qwant, v Lingea slovnících, ve videích na Youtube, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v Google překladači.

Podívejte se také na tyto osobnosti, odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Životopis, kdo je Karl Kraus? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo byl Karl Kraus? Kdy se narodil Karl Kraus? Kde se narodil Karl Kraus? Kdy zemřel Karl Kraus? Karl Kraus je v sekci Literatura

Sepsáno redaktory Superia.cz. Neručíme za pravdivost poskytovaných informací. Bohužel, častá aktualizace není v našich silách. Doporučujeme vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Karl Kraus dejme tomu například v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít rozsáhlejší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Karl Kraus i v jiné kategorii než je literatura.