Kdo je to?
Kdo byl Karl Kraus? Životopis Karl Kraus, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Karl Kraus

Kdo byl Karl Kraus? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

V roce 1897 se v Jičíně narodil do početné rodiny Karl Kraus. Jeho otec, židovský majitel papírny Jakob Kraus, pojal za ženu Ernestinu, rozenou Kantorkovou. S ní počal celkem devět dětí, z nichž nejmladší byl právě Karl Kraus. V jeho třech letech se rodina přestěhovala do Vídně, kde záhy na to matka Karla umírá. Na výchovu svých devíti potomků, zůstal Jakob sám. Přesto jim dopřál vzdělání. Karl začal navštěvovat gymnázium a v roce 1892 se pustil do studia práva na Vídeňské univerzitě. Po jejím ukončení pokračoval ve studiu na téže univerzitě (1896). Zabýval se filozofií a germanistikou. Studia ovšem nedokončil, neboť se již během nich začal zabývat psaním. Svá díla publikoval v literárních časopisech.
Ve stejném roce se pokoušel prosadit i jako herec a divadelní režisér. Po třech letech své marné snažení vzdal a pustil se do novinařiny. Od roku 1899 začal vydávat vlastní časopis Die Fackel (Pochodeň). V něm si vzal na paškál korupci, pokrytectví, celkově měšťáckou morálku. Nechyběla kritika nacionalismu, pangermanismu a psychoanalýzy. V roce 1911 už začal publikovat pouze vlastní texty. Časopis Fackel se mu stal osudným. Vedl ho a vydával až do své smrti. Úplně poslední číslo vyšlo koncem února 1936. Za celou jeho éru vyšlo 922 sešitů.
Karl Kraus se ale nevěnoval pouze psaní. Jednu dobu koketoval se zpěvem. Zašel dokonce tak daleko, že při svých přednáškám text nepřednášel, ale zazpíval ho. Jeho zpěv podbarvovala hra na klavír. Mezi jeho aktivity se dále řadily přednáškové turné. Zavítal s nimi i do českých měst. Představil se v Praze, Brně a Teplicích.
Jedinkrát v životě se Karl chtěl oženit, což se nikdy nestalo. Doslova propadl kouzlu české baronky Sidonie Nádherné, za níž jezdil do jejího sídla ve Vrchotových Janovicích. Zůstalo však pouze u lásky platonické, neboť hraběnka jeho nabídku k sňatku nikdy nepřijala.
Ačkoliv byl Kraus židovského původu, netajil se sympatiemi k německému judaismu. A protože se v roce 1898 dostal do velkého konfliktu ohledně víry se zakladatelem sionismu, o rok později po zvážení se rozhodl židovské víry veřejně vzdát a konvertovat k římskokatolické církvi. Rád utíkal do Československa, konkrétně si zamiloval Vrchotovy Janovice. A to i přesto, že česky neuměl ani slovo. Nakonec v roce 1936 zemřel osamělý ve Vídni.Kdo byl Karl Kraus? Životopis Karl Kraus, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě Karl Kraus

Národnost: rakouská
Datum narození: 28. dubna 1874
Místo narození: Jičín
Datum úmrtí: 12. června 1936

Líbí se stručný životopis s osobou Karl Kraus? Pak se podělte s blízkými na různých sociálních sítích – Facebooku, Pinterestu, Redditu nebo Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Vzpomenete si na definici slova Draft? Vzpomněli byste si na význam slova Karité? Vzpomněli byste si co znamená slovo Déja vu? Znáte definici termínu Sójové maso?

Klíčová slova: biografie, informace, popis, národnost, Kdy zemřel Karl Kraus, kdo to je, datum úmrtí, narození, wiki, wikipedie, Karl Kraus, datum narození, životopis, Karl Kraus, kdy se narodil Karl Kraus?, lexikon

Pojem Karl Kraus je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Zkusit najít pojem Karl Kraus na Google.cz

Najít slovo Karl Kraus ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít pojem Karl Kraus na Google obrázcích

Vyhledat slovo Karl Kraus ve Wikislovníku

Hledejte bez špehování slovo Karl Kraus ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Karl Kraus například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve fulltextu Yahoo.com, ve Wikipedii nebo v Lingea slovnících.

Náhodná hesla, významy slov, odborné termíny, výrazy, pojmy, osobnosti

Biografie, životopis, kdo je to Karl Kraus?

Teď už víte Kdo byl Karl Kraus? Kdy se narodil Karl Kraus? Kde se narodil Karl Kraus? Kdy zemřel Karl Kraus? Karl Kraus je v kategorii Literatura

Kategorie literatura, zrzka scénáristka, karl Kraus, ilustrační obrázek

Text napsán pro Superia.cz. Veškeré texty jsou bez záruky. Informace uvedené zde mohou být zastaralé či neaktuální. Texty neaktualizujeme pravidelně. Vyzkoušejte nalézt informace osobnost, osobu, člověka Karl Kraus řekněme třeba v projektu Wikipedia, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Karl Kraus i v jiné kategorii než je literatura.