Kdo je to?
Kdo byl Charles Darwin? Životopis Charles Darwin, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Kdo byl Charles Darwin?

Kdo byl Charles Darwin? Životopis, informace, biografie, věda

Charles Darwin byl přírodovědec a zakladatel evoluční teorie. Pocházel z intelektuální rodiny. Jeho otec byl úspěšný lékař a děda byl vědec, který už ve své době formuloval některé evoluční teorie. Po vzoru otce šel studovat medicínu a během studia se setkal s myšlenkami Jean-Baptiste Lamarcka, autora první systematické evoluční teorie. Darwin však nechtěl být lékařem a nakonec vystudoval teologii. Studium vedle teologie obsahovalo přírodní vědy a mezi učiteli byla řada přírodovědců. Jedním z nich byl botanik John Stevens Henslow, který Darwina doporučil na expedici do Jižní Ameriky. Darwin se tak na palubě lodi Beagle vypravil zkoumat jihoamerické pobřeží. Expedice se nakonec protáhla na pět let a Darwin během ní nasbíral velké množství vědeckého materiálu a zkoumal tamní živočichy, fosilie, geologické jevy i domorodce.
Po návratu do Anglie v roce 1936 se Darwin stal respektovaným přírodovědcem a zabýval se tříděním rozsáhlé sbírky, kterou si z Jižní Ameriky přivezl. V jeho úvahách se začala formovat teorie přírodního výběru, ale prozatím ji nezveřejňoval a chtěl nejdříve vybudovat kvalitní argumentaci, aby mohl teorii úspěšně bránit. Publikování teorie uspíšilo, když tímto směrem začalo přemýšlet více vědců, například Alfred Russel Wallace. Darwin tak v roce 1859 vydal slavnou knihu O původu druhů a rozvinul v ní svou teorii, dle které přežívají jedinci lépe přizpůsobení svému prostředí. Na základě nashromážděných důkazů dále tvrdil, že život se postupně vyvíjí ze společných předků. Dílo mělo velký vliv na přírodovědu, ale také na filosofické a teologické diskuze, které řešily zejména vliv teorie na vznik a vývoj člověka. Samotný Darwin byl původně věřící, ale jeho vztah ke křesťanské víře v průběhu života slábl. Nikdy se ale nepřiklonil k ateismu. Jeho myšlenky začaly být používány pro obhájení evropské nadřazenosti, zejména v Británii, která měla rozsáhlé kolonie. V redukované formě měla Darwinova teorie vliv také na eugenické a rasistické myšlenky, které v Evropě i Americe získávaly popularitu, ale poté je zdiskreditovali nacisté. Darwinovy teorie byly postupně doplňovány, ale v základních obrysech se jeho evoluční teorie používá dodnes.Kdo byl Charles Darwin? Životopis Charles Darwin, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Základní údaje o osobě Charles Darwin

Národnost: britská
Datum narození: 12. února 1809
Místo narození: Shrewsbury, Anglie
Datum úmrtí: 19. dubna 1882

Zaujala vás biografie osobnosti Charles Darwin? Potom se podělte s blízkými na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si na význam slova Mediální výchova? Znáte termín Školní zralost? Víte co je Elastan? Víte, co je to Aleluja?

Klíčová slova: vysvětlení, život, místo narození, kde se narodil Charles Darwin?, osobnost, lexikon, datum úmrtí, kdy se narodil Charles Darwin?, Kdy zemřel Charles Darwin, biografie, wikipedie, wiki, popis, informace, zajímavosti, národnost

Pojem Charles Darwin je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Jiné informační zdroje o frázi Charles Darwin

Vyhledat slovo Charles Darwin ve fulltextu Seznam.cz

Hledat termín Charles Darwin ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat slovo Charles Darwin ve vyhledávači Yandex

Vyhledat pojem Charles Darwin ve vyhledávači Qwant

Hledat heslo Charles Darwin v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Charles Darwin například ve Wikislovníku, v Lingea slovnících, v Seznam.cz slovníku cizích slov, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Zkuste také následující odborné pojmy, osobnosti, termíny a hesla

Stručná biografie, resp. životopis osoby Charles Darwin

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo byl Charles Darwin? Kdy se narodil Charles Darwin? Kde se narodil Charles Darwin? Kdy zemřel Charles Darwin? Charles Darwin patří do kategorie Věda

Text napsán pro Superia.cz. Neručíme za přesnost informací. Možnost chyb vyhrazena. Návštěvníci, omluvte nás prosím, že nestíháme pravidelně aktualizovat texty. Aktuální informace lze většinou nalézt osobnost, osobu, člověka Charles Darwin dejme tomu např. v internetové Wikipedii, kde můžete najít komplexní popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Charles Darwin i v jiné kategorii než je věda.