Kdo je to?
Kdo byl Karel Sabina? Životopis Karel Sabina, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Karel Sabina

Kdo byl Karel Sabina? Životopis, informace, biografie, literatura

Karel Sabina byl český spisovatel, básník, literární kritik a libretista. Narodil se 29. prosince 1813 v Praze na Starém Městě do velmi chudých poměrů. I přes tento počáteční hendikep mu bylo umožněno studovat na staroměstském Akademickém gymnáziu. Poté se rozhodl pro studium filozofie a práv, ani jedno však nedokončil. Během studentských let se spřátelil s Máchou a byl velkým zastáncem jeho tvorby.
Na nějaký čas nastoupil do redakce novin. Dalším zdrojem příjmů byla soukromá výuka dětí v měšťanských rodinách. V té době mu časopisy Květy a Včela otiskly některé z jeho článků. V té době vedl poměrně bohémský způsob života, plný ideálů ke změnám v politice. To však vedlo k tomu, že si jej začala bedlivě všímat policie. V roce 1838 proto opustil Prahu a odjel do Vídně. Doufal, že tam nalezne více klidu ke své práci. I zde však dále publikoval své revoluční články, a to prostřednictvím tisku Der Adler. Došlo to tak daleko, že se musel vrátit zpět do Prahy. Zde se stal krátce po svém návratu jednou z vůdčích osobností radikálních demokratů. Díky své výborné výřečnosti vystupoval na veřejných shromážděních a stal se jejich mluvčím. Byl spoluzakladatelem tajného politického spolku Repeal a jednou z hlavních osobností revolučního roku 1848.
V roce 1849 byl zatčen za údajnou přípravu protirakouského spiknutí. Po třech a půl letech, jež strávil ve vazbě, byl odsouzen k trestu smrti. Trest mu by nakonec zmírněn na 18 let v olomoucké věznici. Politická situace se však postupně měnila a v roce 1857 byl po amnestii propuštěn na svobodu. Po propuštění z vězení se snažil o zpřístupnění tvorby K. H. Máchy. Napsal několik libret, mimo jiné ke Smetanově Prodané nevěstě či Braniborům v Čechách. V roce 1870 pak vydal novelu Oživené hroby, které byly inspirací léta strávená ve vězení.
Poslední roky života Karla Sabiny nebyly příliš šťastné. Po vyzrazení jeho spolupráce s německou policií, kdy měl vyzrazovat nejrůznější informace z českého politického života, ho česká společnost prohlásila za zrádce národa. Jeho jméno zmizelo z pultů českých knihkupectví a on publikoval pod různými pseudonymy. Zemřel v Praze 9. listopadu 1877.Kdo byl Karel Sabina? Životopis Karel Sabina, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Karel Sabina

Národnost: česká
Datum narození: 29. prosince 1813
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 9. listopadu 1877

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Karel Sabina s vašimi známými a kamarády na vašich účtech sociálních sítích jako je Pinterest, Reddit, Facebook anebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Víte co je Šíbr? Vzpomněli byste si co označuje výraz Přístavek? Rozumíte pojmu Jímka? Znáte termín Ekvitermní regulace?

Klíčová slova: Karel Sabina, datum úmrtí, literatura, místo narození, osobnost, popis, kdy se narodil Karel Sabina?, kdo je Karel Sabina?, vysvětlení, národnost, wikipedie, narození, informace, datum narození, Karel Sabina, kde se narodil Karel Sabina?

Pojem Karel Sabina je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Hledejte výraz Karel Sabina v dalších zdrojích

Zkusit najít frázi Karel Sabina na Google.cz

Hledat termín Karel Sabina ve Wikislovníku

Vyhledat pojem Karel Sabina ve Wikipedii

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Karel Sabina ve Wikimedia Commons

Vyhledat termín Karel Sabina ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Karel Sabina například v Microsoft Bing, v Google překladači, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v projektu slovnik.cz.

Často žádané pojmy, osoby, výrazy, osobnosti, odborné termíny a slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby Karel Sabina

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo byl Karel Sabina? Kdy se narodil Karel Sabina? Kde se narodil Karel Sabina? Kdy zemřel Karel Sabina? Karel Sabina je v kategorii Literatura

Text vytvořen pro server Superia.cz. Neručíme za pravdivost, aktuálnost a přesnost informací uvedených na těchto internetových stránkách. Texty bohužel nestíháme pravidelně upravovat, proto mohou obsahovat zastaralé, neaktuální, neplatné nebo nepřesné údaje. Můžete též zkusit najít informace osobnost, osobu, člověka Karel Sabina dejme tomu třeba v české Wikipedii, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Karel Sabina i v jiné kategorii než je literatura.