Kdo je to?
Kdo byl Karel Werner? Životopis Karel Werner, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Kdo byl Karel Werner?

Kdo byl Karel Werner? Životopis, informace, biografie, filozofie

Karel Werner byl český religionista, filosof náboženství, orientalista a indiolog. Werner se narodil v Jemnici do rodiny cukráře a kuchařky. V osmi letech se rodina přestěhovala do Znojma, kde Werner začal studovat na reálném gymnáziu. Po mnichovské dohodě musel přejít na III. reálné gymnázium do Brna, které dokončil až po konci války roku 1945. Po maturitě se přihlásil ke studiu filosofie a historie na Filosofické fakultě na Masarykově Univerzitě. Na škole se začal také zajímat o studium sanskrtu a čínštiny. V roce 1947 byl Werner jmenován rektorem Univerzity Palackého v Olomouci, kam přestoupil z Brna a pokračoval ve studiu filosofie a klasické čínštiny. Sanskrt studoval u Vincence Lesného, kterému dělal Werner asistenta v Indiologickém semináři. Následně získal doktorát za disertační práci Významoslovný rozbor primitivních jazyků. Stejně tak úspěšně složil rigorózní zkoušky z filosofie a indické filologie roku 1949.
V roce 1950 byl vyšetřován za styky s lidmi ze zahraničí a dostalo se mu kritiky za nedostatek znalostí o marxismu. Napsal studii K dějinám indického materialismu, za kterou obdržel cenu Orientálního ústavu v Praze (1951), ale i tak kniha neprošla přes cenzuru. Později nebyl Werner přijat na UK, ani na obyčejné gymnázium. Musel tedy nastoupit do podniku Stavby silnic a železnic. Později musel nastoupit na dvouletou vojenskou službu. Po návratu pracoval v oddělení Práce a mzdy, poté musel pracovat v provozu restaurace (1956-60). Přesto se snažil publikovat své studie do časopisů v Anglii, západním Německu, na Srí Lance a v Indii. To vedlo k dalším výslechům a byl považován za špióna, který šifruje zprávy v cizích novinách. V období 1961-67 si musel projít pracemi jako strojník, instalatér, v uhelných dolech nebo řidič tramvaje.
I přes všechny zákazy si Werner dopisoval s cizími lidmi a mezi lidi šířil různé publikace zaměřené na duchovno a buddhismus. Werner byl po několika letech požádán, aby vedl kurzy jógy, které měl na starosti v období 1969-89. Díky stykům v cizině mu bylo dovoleno se podívat do Budapešti nebo do východního Německa.
Po roce 1990 odešel Werner do penze a začal cestovat po celém světě, zejména do Asie.
Karel Werner zemřel v roce 2019 ve věku 94 let.Kdo byl Karel Werner? Životopis Karel Werner, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Základní informace o osobě Karel Werner

Národnost: česká
Datum narození: 12. 1. 1925
Místo narození: Jemnice, Československo
Datum úmrtí: 26. 11. 2019

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Karel Werner? s partnery, kolegy a kamarády na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Pamatujete si definici pojmu Ruchadlo? Vzpomněli byste si co označuje výraz Projekt Gutenberg? Znáte termín Antropologie? Znáte termín Traktát?

Klíčová slova: kdy se narodil Karel Werner?, kde se narodil Karel Werner?, životopis, Karel Werner, osobnost, wikipedie, národnost, wiki, život, datum úmrtí, popis, filozofie, osobnosti, nežijící, narození, kdo je Karel Werner?

Pojem Karel Werner je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Najít výraz Karel Werner ve Wikipedii

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Karel Werner ve Wikimedia Commons

Zkusit najít pojem Karel Werner ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít Karel Werner ve vyhledávači Yandex

Hledat videa s názvem Karel Werner na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Karel Werner například v Google obrázcích, v Google překladači, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve fulltextu Google.cz nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Jaké osobnosti, pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Biografie, životopis, kdo je to Karel Werner?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl Karel Werner? Kdy se narodil Karel Werner? Kde se narodil Karel Werner? Kdy zemřel Karel Werner? Karel Werner se nachází v kategorii Filozofie

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Berte v potaz, že uvedené texty nejsou pravidelně aktualizovány. Zkuste najít osobnost, osobu, člověka Karel Werner dejme tomu například ve známé Wikipedii, kde naleznete rozsáhlejší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Karel Werner i v jiné kategorii než je filozofie.