Kdo je to?
Kdo byl Egon Hostovský? Životopis Egon Hostovský, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Egon Hostovský

Kdo byl Egon Hostovský? Životopis, informace, biografie, literatura

Egon Hostovský byl český spisovatel, prozaik, redaktor a novinář židovského původu.
Egon se narodil jako osmé, nejmladší dítě do početné židovské rodiny. Rodina byla poměrně zámožná, protože otec Josef Hostovský byl spolumajitelem textilní továrny. Po obecné škole vystudoval reálné gymnázium v Náchodě. Jako vysokou školu studoval nejprve FFUK, avšak studium nedokončil. Stejně tak dopadl při studiu ve Vídni, kde pobyl dokonce jen jeden rok. Od roku 1930 začal pracovat jako redaktor, a to postupně v těchto nakladatelstvích - Melantrich, Sfinx, Šolc a Šimáček. Roku 1937 zcela změnil obor působnosti a stal se úředníkem na ministerstvu zahraničních věcí. To mu možná zachránilo život, protože když v Československu začala okupace, byl právě na přednáškovém turné v Bruselu. Odtamtud se prozíravě nevrátil, ale odjel do Paříže, kde setrval do okupace Francie, pak přesídlil do Lisabonu. V lednu 1941 odjel do USA, kde se stal úředníkem československého konzulátu. Po válce se vrátil do Československa i k práci na ministerstvu. Od roku 1948 do roku 1949 pobýval jako legační tajemník na velvyslanectví v Norsku. Poté se zřekl funkce a zůstal v zahraničí, přestěhoval se natrvalo do USA, kde roku 1957 získal americké občanství. Živil se jako učitel češtiny na vojenské škole v Monterey, publikoval v amerických novinách, pracoval v Rádiu Svobodná Evropa, až nakonec zakotvil u spisovatelství z povolání. Dva roky prožil v Dánsku (1964-66), konec života v USA, ve městě Millburn v New Jersey. Ze tří manželství měl tři děti - Olgu s Květou Ondrákovou, Jarmilu s Jindrou Brumlíkovou, poslední dítě s Reggií Weissovou.
Hostovského tvorba je velmi ovlivněna existencialismem, filozofickým směřováním a psychologičnem. Zpočátku bychom nalezli paralely s pražskými židovskými spisovateli (Kafka, Werfel), později se soudobým americkým románem. Jako stěžejní téma se v románech objevuje osamění člověka v nekomunikativním světě, obrovská, ale nenaplněná touha po harmonii a v neposlední řadě i snaha dobrat se nějaké vyšší pravdy. Příběhy lidí, kteří jsou poznamenaní rasovou odlišností, najdeme v debutovém románu s názvem Ghetto v nich. Romány Danajský dar a Úkryt vyprávějí o hrdinech, kteří jsou zranitelní a introvertní, a přesto jsou vystaveni mimořádným, zvláště pak negativním skutečnostem - zejména válce. Případ profesora Körnera vystavuje hlavního hrdinu dokonce očekávání vlastní smrti. Román Sedmkrát v hlavní úloze vznikl po nástupu fašismu a obžalovává evropskou inteligenci z toho, že dopustila takové činy, zejména zločiny proti jiné rase. Román Cizinec hledá byt vychází již z poválečné situace a popisuje postavy, které hledají své místo v tehdejší společnosti. Další romány vznikly již za americké emigrace. Půlnoční pacient je napolo detektivkou, kde právě na pozadí špionážního děje odkrývá autor bezmoc postaviček proti novému režimu. Podobně je tomu v románech Dobročinný večírek nebo ve vrcholném románu Všeobecné spiknutí. Posledně jmenované dílo můžeme přiřadit k magickému realismu. Hostovský je také autorem jediného dramatu - Osvoboditel se vrací, ve kterém můžeme vidět syntézu autorových názorů na život i svět a společnost.
Ačkoliv sám spisovatel nebyl oceněn žádnou cenou, na jeho počest vznikla po jeho smrti Cena Egona Hostovského. Byla udělována exilovým autorům a udělovala se v Torontu. Z finančních důvodů byla poslední cena udělena v roce 1999.Kdo byl Egon Hostovský? Životopis Egon Hostovský, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Egon Hostovský

Národnost: česká (českožidovská)
Datum narození: 23. 4. 1908
Místo narození: Hronov
Datum úmrtí: 7. 5. 1973

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Egon Hostovský s jinými lidmina Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Pamatujete si definici pojmu Sacharidy? Vzpomněli byste si na význam slova Moře? Znáte termín Kardio cvičení? Znáte definici termínu Eradikace?

Klíčová slova: lexikon, vysvětlení, Kdy zemřel Egon Hostovský, wikipedie, nežijící, datum úmrtí, popis, datum narození, literatura, národnost, kde se narodil Egon Hostovský?, kdo to je, místo narození, život, wiki, zajímavosti

Pojem Egon Hostovský je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Jiné doporučené zdroje informací

Zkusit najít heslo Egon Hostovský na Google obrázcích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Egon Hostovský ve Wikimedia Commons

Hledat pojem Egon Hostovský ve fulltextu Seznam.cz

Hledat výraz Egon Hostovský ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít termín Egon Hostovský v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Egon Hostovský například v metavyhledávači Info.com, v Lingea slovnících, ve Wikislovníku, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Často hledané pojmy, osobnosti, výrazy, odborné termíny a slova

Životopis, kdo je Egon Hostovský? Stručná biografie

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo byl Egon Hostovský? Kdy se narodil Egon Hostovský? Kde se narodil Egon Hostovský? Kdy zemřel Egon Hostovský? Egon Hostovský patří do kategorie Literatura

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Přes neustálou opakovanou kontrolu mohou být v textech chyby za něž se předem omlouváme. Nemůžeme pravidelně aktualizovat všechny texty. Vyzkoušejte nalézt informace osobnost, osobu, člověka Egon Hostovský dejme tomu například v projektu Wikipedia, kde můžete najít komplexní popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Egon Hostovský i v jiné kategorii než je literatura.