Kdo je to?
Kdo byl Karel Kosík? Životopis Karel Kosík, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Karel Kosík

Kdo byl Karel Kosík? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, filozofie

Karel Kosík byl český historik, sociolog a filosof. Kosík se narodil v Praze, kde během druhé světové války navštěvoval gymnázium. Během studií na gymnáziu se připojil k odbojové levicové skupině Předvoj. 17. 11. 1944 jej zajalo gestapo a uvěznilo do vězení v Terezíně. Po konci války dokončil maturitní zkoušku na gymnáziu a pokračoval studiem na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy, kde studoval v letech 1945-47. Následně studoval na univerzitách v Petrohradu a v Moskvě (1947-49).
Po dokončení studií přijal roku 1953 místo na Filosofickém ústavu ČSAV, kde působil jako vědecký pracovník. V roce 1968 se Kosík stal profesorem na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy a ve stejném roce se stal také členem ÚV KSČ. V ÚV KSČ byl pouze v letech 1968-69. Roku 1970 byl ze strany vyloučen, a proto také musel opustit své profesorské místo na UK. Poté žil až do roku 1989 pouze z honorářů ze svých vydaných knih.
Na UK se vrátil v roce 1990 a přednášel zde ještě další dva roky. Poté (1992) se stal členem Filosofického ústavu AV.
Za svůj život vydal Kosík několik významných publikací jako Čeští radikální demokraté (1958), Dialektika konkrétního (1963), La nostra crisi attuale (1969), Kritik der technischen Vernunft (1973), Století Markéty Samsové (1993), Jinoch a smrt (1995) nebo Předpotopní úvahy (1999).
Dílo Dialektika konkrétního (1963) byla vydána v několika jazycích a udělala z Kosíka intelektuála celosvětového formátu.
Roku 1999 získal Cenu Toma Stopparda za své dílo Předpotopní úvahy. O dva roky později získal medaili Artis Bohemiae Amicis za šíření dobrého jména české kultury (2001).
Karel Kosík zemřel v roce 2003 v 76 letech.Kdo byl Karel Kosík? Životopis Karel Kosík, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Hlavní informace o osobě Karel Kosík

Národnost: česká
Datum narození: 26. 6. 1926
Místo narození: Praha, Československo
Datum úmrtí: 21. 2. 2003

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Karel Kosík sdílet s ostatnímiprostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Vzpomenete si na definici slova Oáza? Vzpomenete si na definici slova Nihilismus? Vzpomněli byste si co znamená slovo Marmoleum? Vzpomněli byste si na význam slova Infantilismus?

Klíčová slova: místo narození, wikipedie, kdo je Karel Kosík?, datum narození, filozofie, nežijící, zajímavosti, životopis, národnost, popis, život, kdy se narodil Karel Kosík?, národnost, Karel Kosík, kde se narodil Karel Kosík?, osobnost

Pojem Karel Kosík je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Hledat termín Karel Kosík ve Wikislovníku

Zkusit najít Karel Kosík ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít termín Karel Kosík na Google obrázcích

Hledat heslo Karel Kosík ve fulltextu vyhledávače Info.com

Vyhledat výraz Karel Kosík ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Karel Kosík například v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve fulltextu Yahoo.com, v evropském vyhledávači Qwant nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Často hledaná slova, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Biografie, životopis, kdo je to Karel Kosík?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku Kdo byl Karel Kosík? Kdy se narodil Karel Kosík? Kde se narodil Karel Kosík? Kdy zemřel Karel Kosík? Karel Kosík patří do kategorie Filozofie

Sepsáno redaktory Superia.cz. Snažili jsme se kontrolovat a ověřovat texty a informace. Přesto se mohlo stát, že je zde nepřesný údaj nebo chyba. Doufáme, že chápete, že není v našich silách provádět pravidelnou aktualizaci všech pojmů. Čerstvé informace hledejte osobnost, osobu, člověka Karel Kosík například v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Karel Kosík i v jiné kategorii než je filozofie.