Kdo je to?
Kdo byl Karel Kosík? Životopis Karel Kosík, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Kdo byl Karel Kosík?

Kdo byl Karel Kosík? Životopis, informace, biografie, filozofie

Karel Kosík byl český historik, sociolog a filosof. Kosík se narodil v Praze, kde během druhé světové války navštěvoval gymnázium. Během studií na gymnáziu se připojil k odbojové levicové skupině Předvoj. 17. 11. 1944 jej zajalo gestapo a uvěznilo do vězení v Terezíně. Po konci války dokončil maturitní zkoušku na gymnáziu a pokračoval studiem na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy, kde studoval v letech 1945-47. Následně studoval na univerzitách v Petrohradu a v Moskvě (1947-49).
Po dokončení studií přijal roku 1953 místo na Filosofickém ústavu ČSAV, kde působil jako vědecký pracovník. V roce 1968 se Kosík stal profesorem na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy a ve stejném roce se stal také členem ÚV KSČ. V ÚV KSČ byl pouze v letech 1968-69. Roku 1970 byl ze strany vyloučen, a proto také musel opustit své profesorské místo na UK. Poté žil až do roku 1989 pouze z honorářů ze svých vydaných knih.
Na UK se vrátil v roce 1990 a přednášel zde ještě další dva roky. Poté (1992) se stal členem Filosofického ústavu AV.
Za svůj život vydal Kosík několik významných publikací jako Čeští radikální demokraté (1958), Dialektika konkrétního (1963), La nostra crisi attuale (1969), Kritik der technischen Vernunft (1973), Století Markéty Samsové (1993), Jinoch a smrt (1995) nebo Předpotopní úvahy (1999).
Dílo Dialektika konkrétního (1963) byla vydána v několika jazycích a udělala z Kosíka intelektuála celosvětového formátu.
Roku 1999 získal Cenu Toma Stopparda za své dílo Předpotopní úvahy. O dva roky později získal medaili Artis Bohemiae Amicis za šíření dobrého jména české kultury (2001).
Karel Kosík zemřel v roce 2003 v 76 letech.Kdo byl Karel Kosík? Životopis Karel Kosík, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Základní informace o osobě Karel Kosík

Národnost: česká
Datum narození: 26. 6. 1926
Místo narození: Praha, Československo
Datum úmrtí: 21. 2. 2003

Líbí se stručný životopis s osobou Karel Kosík? Pak se podělte s blízkými na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Vzpomenete si na definici slova Home Office? Vzpomněli byste si co znamená slovo Promoce? Vzpomněli byste si co znamená slovo Termínovaný vklad? Víte co je PVC?

Klíčová slova: národnost, lexikon, datum narození, datum úmrtí, filozofie, vysvětlení, filozofie, život, biografie, wikipedie, Kdy zemřel Karel Kosík, Karel Kosík, informace, zajímavosti, popis, kde se narodil Karel Kosík?

Pojem Karel Kosík je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Hledat pojem Karel Kosík ve Wikipedii

Hledat výraz Karel Kosík ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít slovo Karel Kosík na Google.cz

Hledejte bez špehování slovo Karel Kosík ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít pojem Karel Kosík ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Karel Kosík například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v projektu slovnik.cz, ve fulltextu Yahoo.com, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v Google překladači.

Vybrané odborné pojmy, slova, osobnosti, termíny

Biografie, životopis, kdo je to Karel Kosík?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl Karel Kosík? Kdy se narodil Karel Kosík? Kde se narodil Karel Kosík? Kdy zemřel Karel Kosík? Karel Kosík patří do sekce Filozofie

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby. Bohužel, nestíháme pravidelně aktualizovat všechny texty. Můžete též vyzkoušet hledat osobnost, osobu, člověka Karel Kosík kupř. v projektu Wikipedia, kde naleznete podrobnější popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Karel Kosík i v jiné kategorii než je filozofie.