Kdo je to?
Kdo byl Ferdinand Peroutka? Životopis Ferdinand Peroutka, osobnosti, slavný člověk z kategorie novináři

Kdo byl Ferdinand Peroutka?

Kdo byl Ferdinand Peroutka? Životopis, informace, biografie, novináři

Ferdinand Peroutka byl spisovatel, dramatik a jeden z nejvýznamnějších českých novinářů. V Praze studoval gymnázium, ale v posledním ročníku studium ukončil a začal pracovat v novinách. Před první světovou válkou utekl do Německa, aby se vyhnul vojenské službě, ale kvůli zdravotním problémům mu byla vojenská služba prominuta a mohl se vrátit domů.
V poválečné první republice navázal na předchozí práci v novinách a stal se redaktorem politického deníku Tribuna. Nejsilněji je spojen s politicko-kulturním časopisem Přítomnost, ve kterém se stal šéfredaktorem a přispíval do něj od roku 1924 až do nacistické okupace v roce 1939. Během první republiky se stal důležitou postavou české kultury, patřil do intelektuálního klubu Pátečníci a spřátelil se s Karlem Čapkem nebo s prezidentem Tomášem Garrigue Masarykem, který Přítomnost podporoval a příležitostně do ní sám psal. Kromě Přítomnosti psal rovněž politické komentáře pro Lidové noviny.
Peroutka se politikou hluboce zabýval a napsal mnoho komentářů a analýz, které jsou skvělým zdrojem poznatků o reáliích prvorepublikové politiky. Patřil k hlavním zastáncům demokratického Československa postaveného na idejích prezidenta Masaryka, takže ve 30. letech ostře kritizoval nástup totalitních ideologií a odmítal komunismus i nacismus. Tato pozice se mu za nacistické okupace stala osudnou, neboť odmítl psát dle vůle protektorátních úředníků a byl poslán do koncentračního tábora. Zpočátku byl vězněn v koncentračním táboře Dachau pro politické vězně, následně byl převezen do pražské věznice na Pankráci. Tam mu bylo nabídnuto propuštění výměnou za psaní ve prospěch nacistického režimu. Peroutka nabídku odmítl a byl znovu uvězněn. Tentokrát strávil většinu času v táboru Buchenwald, odkud ho na konci války osvobodili američtí vojáci.
Po druhé světové válce se Peroutka vrátil do Československa a psal pro Svobodné noviny a pro týdeník Dnešek, což byly obdoby předválečných Lidových novin a Přítomnosti. Kvůli kritice si vytvořil četné nepřátele z řad komunistů a byl obviňován ze sympatií k nacistickému Německu. Krátce vstoupil do politiky, když se stal poslancem za Českou stranu národně sociální. V roce 1948 emigroval kvůli komunistickému převratu a zbytek života prožil v exilu. Ze zahraničí se zapojoval do protikomunistického odboje a usadil se v New Yorku.
Na poválečné komunistické útoky navázal v roce 2015 prezident Miloš Zeman a kritizoval Peroutku za obdiv k nacismu. Ignoroval přitom jeho skutečné postoje nebo dlouholeté věznění v koncentračních táborech a Zemanem citované pasáže se nepodařilo najít. Do diskuze se zapojila i Peroutkova vnučka Terezie Kaslová, podala žalobu a po Zemanovi požadovala omluvu. Po několika letech soudních tahanic jí soudy daly za pravdu a Ministerstvo financí se Kaslové jménem České republiky omluvilo.
Novinářské dílo Ferdinanda Peroutky je rozsáhlé a zahrnuje stovky článků a politických nebo kulturních komentářů. Vydal také knihu Jací jsme, která zkoumá český národní charakter. Dlouho pracoval na díle Budování státu, které má téměř dva tisíce stran a líčí počátky první republiky. V knize Deníky, dopisy, vzpomínky jsou shrnuty jeho drobnější díla a každodenní úvahy. Na základě prožitků z koncentračního tábora napsal román Oblak a valčík, v díle Z deníku žurnalistova uspořádal své fejetony a napsal také divadelní hru Šťastlivec Sulla z období římské říše. V roce 1991 mu prezident Václav Havel posmrtně udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka za činnost ve prospěch demokracie, humanity a lidských práv.Kdo byl Ferdinand Peroutka? Životopis Ferdinand Peroutka, osobnosti, slavný člověk z kategorie novináři

Základní informace o osobě Ferdinand Peroutka

Národnost: česká
Datum narození: 6. února 1895
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 20. dubna 1978

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Ferdinand Peroutka? s dalšími lidmi na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Znáte definici termínu Kinezioterapie? Vzpomněli byste si co znamená slovo Virál? Vzpomněli byste si co označuje výraz Burek? Víte co je Tiché víno?

Klíčová slova: Ferdinand Peroutka, místo narození, datum úmrtí, narození, novináři, novináři, lexikon, Ferdinand Peroutka, vysvětlení, národnost, kdy se narodil Ferdinand Peroutka?, popis, životopis, kdo to je, kdo je Ferdinand Peroutka?, kde se narodil Ferdinand Peroutka?

Pojem Ferdinand Peroutka je v kategorii Novináři, ilustrační obrázek

Zkuste zjistit více informací o slovu Ferdinand Peroutka v následujících zdrojích

Vyhledat pojem Ferdinand Peroutka v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít Ferdinand Peroutka ve fulltextu Seznam.cz

Najít pojem Ferdinand Peroutka na Google.cz

Vyhledat termín Ferdinand Peroutka ve Wikislovníku

Zkusit najít frázi Ferdinand Peroutka ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Ferdinand Peroutka například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v projektu slovnik.cz, ve ruském vyhledávači Yandex, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Jiné zajímavé termíny, pojmy, hesla, slova, osobnosti, lidi

Životopis, kdo je Ferdinand Peroutka? Stručná biografie

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku Kdo byl Ferdinand Peroutka? Kdy se narodil Ferdinand Peroutka? Kde se narodil Ferdinand Peroutka? Kdy zemřel Ferdinand Peroutka? Ferdinand Peroutka se nachází v kategorii Novináři

Sepsáno redaktory Superia.cz. Přes veškerou pečlivost mohou texty chyby. Za případné faktické nebo pravopisné chyby se dopředu omlouváme.Bohužel, častá aktualizace není v našich silách. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Ferdinand Peroutka dejme tomu třeba ve známé Wikipedii, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ferdinand Peroutka i v jiné kategorii než je novináři.