Herman Melville
Kdo byl Herman Melville? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura
Herman Melville byl americký spisovatel 19. století, známý především svým románem Bílá velryba.
Herman Melville pocházel z nepříliš majetné rodiny, která se během většiny jeho života potýkala s finančními problémy. To vedlo k tomu, že Melville nemohl dostudovat, ale začal se živit jako námořník, především na velrybářských lodích. Melville strávil na moři první polovinu 40. let 19. století a dobrodružné zážitky z tohoto období jej i jeho tvorbu ovlivnily na celý život.
Brzy po svém návratu do USA začal Melville zpracovávat své zážitky do příběhů. V roce 1846 vydal svůj první román Typee, který dobrodružným způsobem využívá jeho zkušenosti s domorodci z Polynésie. O rok později vyšel podobně zaměřený román Omoo. Zmiňme ještě například knihu z roku 1849, kde Melville zpracoval své vzpomínky na své plavby Redburn: His First Voyage.
Své přelomové dílo Bílá velryba (Moby-Dick; or, The Whale) vydal v roce 1951. Tímto dílem byl dokončen jeho posun od romantických dobrodružných příběhů až k filozofickému, alegorickému románu s prvky nastupujícího realismu.
Příběh se točí kolem boje námořního kapitána Achaba, kterého kdysi připravila bílá velryba přezdívaná Moby-Dick o nohu, a on je posedlý pomstou. Hlavním hrdinou je mladý námořník, který má Melvillovi autobiografické rysy. Kniha v sobě kombinuje poměrně nesourodé prvky jako jsou odkazy na biblické příběhy, přírodovědná pojednání, realistický popis doby či filozofická pojednání. Příběh má několik vrstev využívající zmíněné motivy; nejzásadnější je alegorický smysl příběhu odkazující na postavení člověka a přírody v měnícím se světě a souboj člověka s přírodou.
Dnes vnímáme Bílou velrybu jako jeden z nejzásadnějších románů nejen americké, ale i světové literatury, nicméně ve své době nebyl příliš přijímán. Problematická byla zřejmě právě zmíněná mnohovrstevnatost díla stejně jako odklon od v té době vrcholícího romantismu (ačkoli román stále vykazuje řadu romantických prvků a často bývá řazen do amerického romantismu).
Bílá velryba byla absolutním vrcholem Melvillova díla, nicméně psal a publikoval i po ní. Zmiňme například román z roku 1855 Israel Potter: His Fifty Years of Exile (za povšimnutí opět stojí biblické odkazy zřejmé již z názvu knihy, které jsou pro Melvilla typické) nebo z roku 1957 The Confidence-Man: His Masquerade. V závěru svého života se Herman Melville začal věnovat i poezii - například Timoleon (1891).
Herman Melville se stal především díky svému románu Bilá velryba ikonou americké literatury. Zemřel v září roku 1891.
Hlavní informace o osobě Herman Melville
Národnost: americká
Datum narození: 1. srpna 1819
Místo narození: New York, USA
Datum úmrtí: 28. září 1891
Další možné informační zdroje
Hledejte bez špehování slovo Herman Melville ve vyhledávači DuckDuckGo
Najít heslo Herman Melville ve vyhledávači Yandex
Zkusit najít termín Herman Melville ve vyhledávači Qwant
Hledat výraz Herman Melville na Google.cz
Zkusit najít termín Herman Melville ve vyhledávači Yahoo
Dál můžete zkusit hledat slovo Herman Melville například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Google překladači, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve Wikipedii nebo v projektu slovnik.cz.
Doporučené odborné pojmy, osobnosti, termíny, výrazy a hesla
Stručná biografie, resp. životopis osoby Herman Melville
Teď už víte Kdo byl Herman Melville? Kdy se narodil Herman Melville? Kde se narodil Herman Melville? Kdy zemřel Herman Melville? Herman Melville se nachází v sekci Literatura

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Přes maximální snahu a opakovanou kontrolu mohou být některé informace nesprávné, nepřesné či neaktuální. Není v našich silách pravidelně aktualizovat texty na tomto webu. Můžete též zkusit najít informace osobnost, osobu, člověka Herman Melville dejme tomu např. ve Wikipedii, kde můžete najít rozsáhlejší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Herman Melville i v jiné kategorii než je literatura.