Kdo je to?
Kdo byl Oldřich Vyhlídal? Životopis Oldřich Vyhlídal, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Oldřich Vyhlídal

Kdo byl Oldřich Vyhlídal? Životopis, informace, biografie, literatura

Oldřich Vyhlídal byl český básník a překladatel.
Oldřich se narodil 4. ledna 1921 v Holešově, otec byl studnařem, matka pracovala v továrně na nábytek. Celé dětství prožil ve Všetulích, které jsou dnes součástí Holešova. Odmaturoval roku 1941 na holešovském gymnáziu a čekalo jej totální nasazení v Říši. Po pádu se stromu si však poškodil páteř, proto nakonec nasazen nebyl, ale úraz pro něj znamenal celoživotní důsledky. Po válce začal studovat psychologii a sociologii na FFUK v Praze, ale protože neměl příliš finančních prostředků, musel si přivydělávat různými manuálními pracemi. Studia však stejně nedokončil, vrátil se do rodného města a krátce pracoval v továrně na nábytek jako jeho matka. Pak však kvůli sužujícím bolestem s manuální prací přestal natrvalo a pobíral invalidní důchod. Začal psát, roku 1948 se přestěhoval do Prahy, nastoupil jako úředník a korektor do Technického nakladatelství. Později pracoval jako redaktor v nakladatelství Československý spisovatel. Publikoval zejména v periodikách Literární noviny, Květen, Host do domu, Práce, Tvorba či Rozhlas.
Vyhlídalova poezie je zajímavým vhledem do života autora, který pocházel z proletářské rodiny, a tak mnohdy proklamuje politické myšlenky, socialismus, moralistní náhledy, ale současně se občas věnuje milostné poezii a tématu vztahů obecně. V 50. letech kupodivu nesklouzl k frázovitosti tehdejší poezie, ale vychází ze zážitků vlastního dětství a dokáže ve svých básních vytvořit smyslově bohaté nálady - to vše symbolizují sbírky Řeka pod okny, Hnízda na vodě, Ptáci nad Atlantidou. Ve sbírce Snímání podob pak poprvé používá pevné veršové struktury, zejména sonet, který se následně stane jeho hlavní vlajkovou lodí. Nejvíce na čtenáře dýchne rozpor mezi dramatickým obsahem a klasickou melodickou formou. Ze 70. let pochází sbírka Svatá rodina, kde najdeme vykreslené osudy lidí, kteří jsou zničeni tíhou všedního života. Potom vyšla sbírka Pláňky, která přináší zjednodušený styl, oproštěný od složitých struktur vět. Otcův vliv se projevuje ve sbírce Tatínkovy ruce, která popisuje osudy proletáře, který se nenechá zlomit osudem. Už jako oficiální socialistický autor napsal sbírky Svatební dar a Ars poetica. Zlomené srdce i nalomené zdraví pak jasně čiší z posledních sbírek Pantumy o marné lásce a Dny a dna. Kromě poezie se Vyhlídal věnoval i překladům, a to z mnoha jazyků (slovenštiny, bulharštiny, rumunštiny, arménštiny, starokorejštiny a maďarštiny).Kdo byl Oldřich Vyhlídal? Životopis Oldřich Vyhlídal, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě Oldřich Vyhlídal

Národnost: česká
Datum narození: 4. 1. 1921
Místo narození: Holešov
Datum úmrtí: 14. 5. 1989

Líbí se stručný životopis s osobou Oldřich Vyhlídal? Pak se podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli na různých sociálních sítích – Facebooku, Pinterestu, Redditu nebo Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si co znamená slovo Xantipa? Rozumíte pojmu Solventnost? Víte, co je to Vřesoviště? Znáte pojem Grand Slam?

Klíčová slova: literatura, literatura, wiki, Kdy zemřel Oldřich Vyhlídal, nežijící, wikipedie, datum úmrtí, život, vysvětlení, zajímavosti, popis, osobnost, kdy se narodil Oldřich Vyhlídal?, informace, kdo to je, osobnosti

Pojem Oldřich Vyhlídal je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Linky na další online zdroje

Hledat výraz Oldřich Vyhlídal ve vyhledávači Yahoo

Hledejte bez špehování slovo Oldřich Vyhlídal ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat videa s názvem Oldřich Vyhlídal na Youtube

Hledat slovo Oldřich Vyhlídal ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat frázi Oldřich Vyhlídal ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Oldřich Vyhlídal například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Google překladači, ve ruském vyhledávači Yandex, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často hledaná hesla, osobnosti, odborné termíny, pojmy, slova

Biografie, životopis, kdo je to Oldřich Vyhlídal?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl Oldřich Vyhlídal? Kdy se narodil Oldřich Vyhlídal? Kde se narodil Oldřich Vyhlídal? Kdy zemřel Oldřich Vyhlídal? Oldřich Vyhlídal se nachází v kategorii Literatura

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Neručíme za eventuální chyby v textech. Některé informace již mohou být zastaralé nebo neaktuální. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Oldřich Vyhlídal řekněme třeba v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Oldřich Vyhlídal i v jiné kategorii než je literatura.