Kdo je to?
Kdo byl Sigmund Freud? Životopis Sigmund Freud, osobnosti, slavný člověk z kategorie psychologie

Kdo byl Sigmund Freud?

Kdo byl Sigmund Freud? Životopis, informace, biografie, psychologie

Sigmund Freud byl psychoanalytik, lékař a neurolog. Narodil se do rodiny židovského obchodníka. Kvůli finančním problémům se rodina přesunula z Moravy do Vídně, kde Freud navštěvoval vzdělávací instituci dnes známou jako Sperlovo gymnázium a patřil mezi studenty s výborným prospěchem. Chtěl studovat práva, ale na poslední chvíli se rozhodl pro medicínu. Studoval na Vídeňské univerzitě a vedle medicíny se zajímal také o psychologii, filosofii nebo biologii. Po ukončení studia se po nějaký čas věnoval výzkumu, ale pozice nabízela nízký plat a pomalý kariérní postup. Proto přijal místo asistenta ve Vídeňské všeobecné nemocnici. I tam se částečně věnoval výzkumu. Zabýval se kokainem, ale kvůli nedostatku poznatků způsobil závislost několika lidem a jeho reputace se zhoršila. Stále usiloval o lepší finanční podmínky, aby se mohl oženit s Martou Bernaysovou, do které se zamiloval. Přesídlil na soukromou kliniku v Oberdöblingu a začal se zabývat hypnózou, která ho přivedla k myšlenkám o nevědomí. Nakonec si otevřel vlastní praxi a díky lepší finanční situaci mohla proběhnout svatba.
Freud se zaměřoval primárně na léčbu hysterie a neuróz u žen. Postupně zdokonaloval metody léčby, až zformuloval vlastní přístup, který kladl důraz na nevědomé stránky osobnosti a dnes je všeobecně známý jako psychoanalýza. Zásadní úlohu hrála léčba pacientky, kterou Freud v záznamech nazývá Anna O. Jednalo se sice o pacientku Josefa Breuera, ale teprve Freud rozpoznal potenciál léčby, kdy se pacient nechá volně mluvit, místo aby mu bylo něco vsugerováno hypnózou. Metoda volné asociace se poté stala důležitým znakem Freudova přístupu. Pro studium nevědomí používal analýzy snů a analyzoval rovněž vlastní sny. Oproti ostatním psychologickým přístupům kladl větší důraz na sexualitu. Zpočátku byly jeho teorie odmítány, ale postupem času se na jeho stranu přidávali vídeňští lékaři a terapeuti, až se z psychoanalýzy stala metoda rozšířená po celé Evropě.
Po několika letech se začaly objevovat rozpory, odklonil se hlavně Jung, do kterého Freud vkládal velké naděje. Psychoanalýza tak inspirovala zrod několika dalších psychologických směrů, ale sama zůstala vlivnou teorií. Roli hrála nejen teoretická přesvědčivost a poutavost, ale také praktické výsledky při léčbě neuróz nebo traumatizovaných vojáků po první světové válce. V pozdější fázi kariéry se Freud začal zabývat především kulturními a náboženskými tématy. Ve 30. letech začal sílit nacismus, který jeho dílo považoval za projev degenerace. Freud do poslední chvíle věřil, že nacisté nemohou převzít moc, takže se mu podařilo uprchnout jen díky jeho mezinárodním vazbám. V londýnském exilu však brzy zemřel po požití smrtelné dávky morfia, kterou si vzal, protože po amputaci dolní čelisti kvůli rakovině trpěl nesnesitelnými bolestmi. Freudovy teorie byly po jeho smrti rozvíjeny a někdy kriticky upravovány, každopádně měly hluboký vliv na vědu, kulturu i umění.Kdo byl Sigmund Freud? Životopis Sigmund Freud, osobnosti, slavný člověk z kategorie psychologie

Hlavní data o osobě Sigmund Freud

Národnost: rakouská
Datum narození: 6. května 1856
Místo narození: Příbor
Datum úmrtí: 23. září 1939

Sdílejte tuto stránku s osobností Sigmund Freud s partnery, kolegy a kamarády na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Víte co je Salmonela? Znáte termín Kardio cvičení? Rozumíte pojmu Aklimatizace? Víte, co je to Sacharidy?

Klíčová slova: osobnost, wiki, lexikon, Sigmund Freud, biografie, kdo je Sigmund Freud?, osobnosti, Sigmund Freud, národnost, psychologie, kdy se narodil Sigmund Freud?, místo narození, vysvětlení, nežijící, životopis, národnost

Pojem Sigmund Freud je v kategorii Psychologie, ilustrační obrázek

Pro další informace o termínu Sigmund Freud zkuste tyto odkazy

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Sigmund Freud ve Wikimedia Commons

Hledat pojem Sigmund Freud ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít heslo Sigmund Freud ve fulltextu Seznam.cz

Hledat pojem Sigmund Freud ve vyhledávači Yahoo

Hledat výraz Sigmund Freud ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Sigmund Freud například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Google obrázcích, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Další osobnosti, lidé, pojmy, významy slov, hesla, výrazy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Sigmund Freud

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo byl Sigmund Freud? Kdy se narodil Sigmund Freud? Kde se narodil Sigmund Freud? Kdy zemřel Sigmund Freud? Sigmund Freud patří do sekce Psychologie

Text vytvořen pro server Superia.cz. Provozovatel neodpovídá za správnost, úplnost a aktuálnost tohoto obsahu. Litujem, že není v našich silách provádět pravidelně aktualizace všech textů. Vyzkoušejte nalézt informace osobnost, osobu, člověka Sigmund Freud např. v populární Wikipedii, kde naleznete podrobný text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Sigmund Freud i v jiné kategorii než je psychologie.