Kdo je to?
Kdo byl Sigmund Freud? Životopis Sigmund Freud, osobnosti, slavný člověk z kategorie psychologie

Sigmund Freud

Kdo byl Sigmund Freud? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, psychologie

Sigmund Freud byl psychoanalytik, lékař a neurolog. Narodil se do rodiny židovského obchodníka. Kvůli finančním problémům se rodina přesunula z Moravy do Vídně, kde Freud navštěvoval vzdělávací instituci dnes známou jako Sperlovo gymnázium a patřil mezi studenty s výborným prospěchem. Chtěl studovat práva, ale na poslední chvíli se rozhodl pro medicínu. Studoval na Vídeňské univerzitě a vedle medicíny se zajímal také o psychologii, filosofii nebo biologii. Po ukončení studia se po nějaký čas věnoval výzkumu, ale pozice nabízela nízký plat a pomalý kariérní postup. Proto přijal místo asistenta ve Vídeňské všeobecné nemocnici. I tam se částečně věnoval výzkumu. Zabýval se kokainem, ale kvůli nedostatku poznatků způsobil závislost několika lidem a jeho reputace se zhoršila. Stále usiloval o lepší finanční podmínky, aby se mohl oženit s Martou Bernaysovou, do které se zamiloval. Přesídlil na soukromou kliniku v Oberdöblingu a začal se zabývat hypnózou, která ho přivedla k myšlenkám o nevědomí. Nakonec si otevřel vlastní praxi a díky lepší finanční situaci mohla proběhnout svatba.
Freud se zaměřoval primárně na léčbu hysterie a neuróz u žen. Postupně zdokonaloval metody léčby, až zformuloval vlastní přístup, který kladl důraz na nevědomé stránky osobnosti a dnes je všeobecně známý jako psychoanalýza. Zásadní úlohu hrála léčba pacientky, kterou Freud v záznamech nazývá Anna O. Jednalo se sice o pacientku Josefa Breuera, ale teprve Freud rozpoznal potenciál léčby, kdy se pacient nechá volně mluvit, místo aby mu bylo něco vsugerováno hypnózou. Metoda volné asociace se poté stala důležitým znakem Freudova přístupu. Pro studium nevědomí používal analýzy snů a analyzoval rovněž vlastní sny. Oproti ostatním psychologickým přístupům kladl větší důraz na sexualitu. Zpočátku byly jeho teorie odmítány, ale postupem času se na jeho stranu přidávali vídeňští lékaři a terapeuti, až se z psychoanalýzy stala metoda rozšířená po celé Evropě.
Po několika letech se začaly objevovat rozpory, odklonil se hlavně Jung, do kterého Freud vkládal velké naděje. Psychoanalýza tak inspirovala zrod několika dalších psychologických směrů, ale sama zůstala vlivnou teorií. Roli hrála nejen teoretická přesvědčivost a poutavost, ale také praktické výsledky při léčbě neuróz nebo traumatizovaných vojáků po první světové válce. V pozdější fázi kariéry se Freud začal zabývat především kulturními a náboženskými tématy. Ve 30. letech začal sílit nacismus, který jeho dílo považoval za projev degenerace. Freud do poslední chvíle věřil, že nacisté nemohou převzít moc, takže se mu podařilo uprchnout jen díky jeho mezinárodním vazbám. V londýnském exilu však brzy zemřel po požití smrtelné dávky morfia, kterou si vzal, protože po amputaci dolní čelisti kvůli rakovině trpěl nesnesitelnými bolestmi. Freudovy teorie byly po jeho smrti rozvíjeny a někdy kriticky upravovány, každopádně měly hluboký vliv na vědu, kulturu i umění.Kdo byl Sigmund Freud? Životopis Sigmund Freud, osobnosti, slavný člověk z kategorie psychologie

Základní informace o osobě Sigmund Freud

Národnost: rakouská
Datum narození: 6. května 1856
Místo narození: Příbor
Datum úmrtí: 23. září 1939

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Sigmund Freud? s vašimi kamarády prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Víte co je Streetball? Vzpomenete si na definici slova Encyklopedie? Rozumíte pojmu Seitan? Vzpomněli byste si na význam slova Falešná svíčková?

Klíčová slova: nežijící, datum úmrtí, Sigmund Freud, popis, narození, osobnosti, psychologie, národnost, kde se narodil Sigmund Freud?, národnost, osobnost, místo narození, informace, wiki, wikipedie, kdo to je

Pojem Sigmund Freud je v kategorii Psychologie, ilustrační obrázek

Další zdroje informací

Zkusit najít slovo Sigmund Freud ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít slovo Sigmund Freud na Google obrázcích

Najít výraz Sigmund Freud ve vyhledávači Qwant

Vyhledat slovo Sigmund Freud ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem Sigmund Freud na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Sigmund Freud například ve Wikipedii, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve fulltextu Yahoo.com, ve vyhledávači Seznam.cz nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často hledaná hesla, osobnosti, odborné termíny, pojmy, slova

Biografie, životopis, kdo je to Sigmund Freud?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl Sigmund Freud? Kdy se narodil Sigmund Freud? Kde se narodil Sigmund Freud? Kdy zemřel Sigmund Freud? Sigmund Freud patří do kategorie Psychologie

Sepsáno redaktory Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby. Berte v potaz, že uvedené texty nejsou pravidelně aktualizovány. Zkuste též najít informace osobnost, osobu, člověka Sigmund Freud třeba v projektu Wikipedia.cz, kde naleznete nejspíš podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Sigmund Freud i v jiné kategorii než je psychologie.