Sigmund Freud
Kdo byl Sigmund Freud? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, psychologie
Sigmund Freud byl psychoanalytik, lékař a neurolog. Narodil se do rodiny židovského obchodníka. Kvůli finančním problémům se rodina přesunula z Moravy do Vídně, kde Freud navštěvoval vzdělávací instituci dnes známou jako Sperlovo gymnázium a patřil mezi studenty s výborným prospěchem. Chtěl studovat práva, ale na poslední chvíli se rozhodl pro medicínu. Studoval na Vídeňské univerzitě a vedle medicíny se zajímal také o psychologii, filosofii nebo biologii. Po ukončení studia se po nějaký čas věnoval výzkumu, ale pozice nabízela nízký plat a pomalý kariérní postup. Proto přijal místo asistenta ve Vídeňské všeobecné nemocnici. I tam se částečně věnoval výzkumu. Zabýval se kokainem, ale kvůli nedostatku poznatků způsobil závislost několika lidem a jeho reputace se zhoršila. Stále usiloval o lepší finanční podmínky, aby se mohl oženit s Martou Bernaysovou, do které se zamiloval. Přesídlil na soukromou kliniku v Oberdöblingu a začal se zabývat hypnózou, která ho přivedla k myšlenkám o nevědomí. Nakonec si otevřel vlastní praxi a díky lepší finanční situaci mohla proběhnout svatba.
Freud se zaměřoval primárně na léčbu hysterie a neuróz u žen. Postupně zdokonaloval metody léčby, až zformuloval vlastní přístup, který kladl důraz na nevědomé stránky osobnosti a dnes je všeobecně známý jako psychoanalýza. Zásadní úlohu hrála léčba pacientky, kterou Freud v záznamech nazývá Anna O. Jednalo se sice o pacientku Josefa Breuera, ale teprve Freud rozpoznal potenciál léčby, kdy se pacient nechá volně mluvit, místo aby mu bylo něco vsugerováno hypnózou. Metoda volné asociace se poté stala důležitým znakem Freudova přístupu. Pro studium nevědomí používal analýzy snů a analyzoval rovněž vlastní sny. Oproti ostatním psychologickým přístupům kladl větší důraz na sexualitu. Zpočátku byly jeho teorie odmítány, ale postupem času se na jeho stranu přidávali vídeňští lékaři a terapeuti, až se z psychoanalýzy stala metoda rozšířená po celé Evropě.
Po několika letech se začaly objevovat rozpory, odklonil se hlavně Jung, do kterého Freud vkládal velké naděje. Psychoanalýza tak inspirovala zrod několika dalších psychologických směrů, ale sama zůstala vlivnou teorií. Roli hrála nejen teoretická přesvědčivost a poutavost, ale také praktické výsledky při léčbě neuróz nebo traumatizovaných vojáků po první světové válce. V pozdější fázi kariéry se Freud začal zabývat především kulturními a náboženskými tématy. Ve 30. letech začal sílit nacismus, který jeho dílo považoval za projev degenerace. Freud do poslední chvíle věřil, že nacisté nemohou převzít moc, takže se mu podařilo uprchnout jen díky jeho mezinárodním vazbám. V londýnském exilu však brzy zemřel po požití smrtelné dávky morfia, kterou si vzal, protože po amputaci dolní čelisti kvůli rakovině trpěl nesnesitelnými bolestmi. Freudovy teorie byly po jeho smrti rozvíjeny a někdy kriticky upravovány, každopádně měly hluboký vliv na vědu, kulturu i umění.
Hlavní data o osobě Sigmund Freud
Národnost: rakouská
Datum narození: 6. května 1856
Místo narození: Příbor
Datum úmrtí: 23. září 1939
Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky
Najít heslo Sigmund Freud ve vyhledávači Yahoo
Najít výraz Sigmund Freud ve fulltextu vyhledávače Info.com
Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Sigmund Freud ve Wikimedia Commons
Hledat frázi Sigmund Freud ve Wikislovníku
Hledat videa s názvem Sigmund Freud na Youtube
Dál můžete zkusit hledat slovo Sigmund Freud například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači Seznam.cz, ve videích na Youtube nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.
Podívejte se také na tyto osobnosti, odborné výrazy, pojmy, termíny a slova
Životopis, kdo je Sigmund Freud? Stručná biografie
Teďka již bezesporu víte Kdo byl Sigmund Freud? Kdy se narodil Sigmund Freud? Kde se narodil Sigmund Freud? Kdy zemřel Sigmund Freud? Sigmund Freud patří do sekce Psychologie
Text vytvořen pro Superia.cz. Omlouváme se, ale nezaručujeme úplnost a správnost zveřejněného obsahu. Data na webu nejsou pravidelně aktualizovaná, texty nemusí vždy reflektovat aktuální stav. Můžete též vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Sigmund Freud kupříkladu na české Wikipedii, kde naleznete delší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Sigmund Freud i v jiné kategorii než je psychologie.