Kdo je to?
Kdo byl Sigmund Freud? Životopis Sigmund Freud, osobnosti, slavný člověk z kategorie psychologie

Kdo byl Sigmund Freud?

Kdo byl Sigmund Freud? Životopis, informace, biografie, psychologie

Sigmund Freud byl psychoanalytik, lékař a neurolog. Narodil se do rodiny židovského obchodníka. Kvůli finančním problémům se rodina přesunula z Moravy do Vídně, kde Freud navštěvoval vzdělávací instituci dnes známou jako Sperlovo gymnázium a patřil mezi studenty s výborným prospěchem. Chtěl studovat práva, ale na poslední chvíli se rozhodl pro medicínu. Studoval na Vídeňské univerzitě a vedle medicíny se zajímal také o psychologii, filosofii nebo biologii. Po ukončení studia se po nějaký čas věnoval výzkumu, ale pozice nabízela nízký plat a pomalý kariérní postup. Proto přijal místo asistenta ve Vídeňské všeobecné nemocnici. I tam se částečně věnoval výzkumu. Zabýval se kokainem, ale kvůli nedostatku poznatků způsobil závislost několika lidem a jeho reputace se zhoršila. Stále usiloval o lepší finanční podmínky, aby se mohl oženit s Martou Bernaysovou, do které se zamiloval. Přesídlil na soukromou kliniku v Oberdöblingu a začal se zabývat hypnózou, která ho přivedla k myšlenkám o nevědomí. Nakonec si otevřel vlastní praxi a díky lepší finanční situaci mohla proběhnout svatba.
Freud se zaměřoval primárně na léčbu hysterie a neuróz u žen. Postupně zdokonaloval metody léčby, až zformuloval vlastní přístup, který kladl důraz na nevědomé stránky osobnosti a dnes je všeobecně známý jako psychoanalýza. Zásadní úlohu hrála léčba pacientky, kterou Freud v záznamech nazývá Anna O. Jednalo se sice o pacientku Josefa Breuera, ale teprve Freud rozpoznal potenciál léčby, kdy se pacient nechá volně mluvit, místo aby mu bylo něco vsugerováno hypnózou. Metoda volné asociace se poté stala důležitým znakem Freudova přístupu. Pro studium nevědomí používal analýzy snů a analyzoval rovněž vlastní sny. Oproti ostatním psychologickým přístupům kladl větší důraz na sexualitu. Zpočátku byly jeho teorie odmítány, ale postupem času se na jeho stranu přidávali vídeňští lékaři a terapeuti, až se z psychoanalýzy stala metoda rozšířená po celé Evropě.
Po několika letech se začaly objevovat rozpory, odklonil se hlavně Jung, do kterého Freud vkládal velké naděje. Psychoanalýza tak inspirovala zrod několika dalších psychologických směrů, ale sama zůstala vlivnou teorií. Roli hrála nejen teoretická přesvědčivost a poutavost, ale také praktické výsledky při léčbě neuróz nebo traumatizovaných vojáků po první světové válce. V pozdější fázi kariéry se Freud začal zabývat především kulturními a náboženskými tématy. Ve 30. letech začal sílit nacismus, který jeho dílo považoval za projev degenerace. Freud do poslední chvíle věřil, že nacisté nemohou převzít moc, takže se mu podařilo uprchnout jen díky jeho mezinárodním vazbám. V londýnském exilu však brzy zemřel po požití smrtelné dávky morfia, kterou si vzal, protože po amputaci dolní čelisti kvůli rakovině trpěl nesnesitelnými bolestmi. Freudovy teorie byly po jeho smrti rozvíjeny a někdy kriticky upravovány, každopádně měly hluboký vliv na vědu, kulturu i umění.Kdo byl Sigmund Freud? Životopis Sigmund Freud, osobnosti, slavný člověk z kategorie psychologie

Základní údaje o osobě Sigmund Freud

Národnost: rakouská
Datum narození: 6. května 1856
Místo narození: Příbor
Datum úmrtí: 23. září 1939

Zaujala vás biografie osobnosti Sigmund Freud? Potom se podělte s kolegy na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Víte co je Salmonela? Pamatujete si definici pojmu RPSN? Rozumíte pojmu Kebab? Vzpomněli byste si co znamená slovo DND?

Klíčová slova: biografie, život, Kdy zemřel Sigmund Freud, kdo je Sigmund Freud?, místo narození, životopis, nežijící, Sigmund Freud, kdy se narodil Sigmund Freud?, lexikon, kdo to je, psychologie, wikipedie, národnost, osobnosti, narození

Pojem Sigmund Freud je v kategorii Psychologie, ilustrační obrázek

Další informační zdroje

Zkusit najít výraz Sigmund Freud ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít heslo Sigmund Freud ve fulltextu vyhledávače Info.com

Vyhledat slovo Sigmund Freud v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít heslo Sigmund Freud ve Wikipedii

Najít termín Sigmund Freud ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Sigmund Freud například ve vyhledávači Seznam.cz, v projektu slovnik.cz, v evropském vyhledávači Qwant, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v Google překladači.

Výběr osobností, pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Biografie, životopis, kdo je to Sigmund Freud?

Právě jste zjistili Kdo byl Sigmund Freud? Kdy se narodil Sigmund Freud? Kde se narodil Sigmund Freud? Kdy zemřel Sigmund Freud? Sigmund Freud patří do kategorie Psychologie

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Neručíme za správnost a aktuálnost uvedených informací. Chápejte, že nemáme prostředky na pravidelnou aktualizaci. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Sigmund Freud řekněme třeba v internetové Wikipedii, kde můžete najít nejspíše podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Sigmund Freud i v jiné kategorii než je psychologie.