Kdo je to?
Kdo byl Kamil Zvelebil? Životopis Kamil Zvelebil, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Kdo byl Kamil Zvelebil?

Kdo byl Kamil Zvelebil? Životopis, informace, biografie, filozofie

Kamil Václav Zvelebil byl český filosof, filolog, indolog, tamilista a drávidista. Zvelebil se narodil v Praze. Po střední škole se přihlásil na Filosofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze na dvouoborové studium indologie a anglistiky. V roce 1952 obdržel titul PhDr. (doktor filosofie). Jeho profesory na indologii byli Prof. Oldřich Friš a Prof. Vincenc Lesný.
Po studiích se stal vědeckým pracovníkem na Orientálním ústavu AV ČR, kde pracoval až do roku 1970. Během let 1960-65 vyučoval na Filosofické fakultě univerzity Karlovy tamilštinu. Roku 1965 se stal docentem drávidské filologie. Následně působil jako profesor na univerzitě v americkém Chicagu (1965-70). Hostoval také na univerzitě v německém Heidelbergu (1967-73). Poté opustil Československo kvůli normalizaci a přestěhoval se na jih Francie do regionu Provence. Během prvního roku ve Francii působil jako host na univerzitě College de France a během let 1970-71 se stal také vědeckým pracovníkem na nejstarší nizozemské univerzitě v Leidenu. Během roku 1971 přesídlil na univerzitu v Utrechtu. Po pěti letech vědeckého výzkumu byl roku 1976 jmenován řádným profesorem drávidologie (studium jihoindického etnika – Drávidové). V roce 1991, po dvaceti letech na utrechtské univerzitě byl Zvelebil jmenován emeritním profesorem.
Poté se začal aktivně věnovat buddhismu, založenou dle japonské školy Zen a Sotó. Toto učení také později vyučoval.
Po roce 1989 byl Zvelebil politicky rehabilitován a v roce 1997 začal opět pracovat na Filosofické fakultě univerzity Karlovy jako hostující profesor. Přednášel zejména o drávidistice a o zenu.
Překládal také drávidské jazyky (tamilština, malajámština, kannadština) a mimo jiné dělal etnografické terénní výzkumy, během kterých v indickém Nílgiri objevil a popsal jazyk irulština.
Studoval také historii drávidských jazyků a zkoumal jejich podobnost s altajskými jazyky.
Kamil Zvelebil zemřel v roce 2009 ve věku 81 let.



Kdo byl Kamil Zvelebil? Životopis Kamil Zvelebil, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Základní informace o osobě Kamil Zvelebil

Národnost: česká
Datum narození: 17. 11. 1927
Místo narození: Praha, Československo
Datum úmrtí: 17. 1. 2009

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Kamil Zvelebil? s vašimi kamarády na svých sociální sítě (Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest)..

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Víte, co je to Follower? Vzpomněli byste si co označuje výraz Amulet? Vzpomněli byste si na význam slova Paškál? Znáte termín Touha?

Klíčová slova: vysvětlení, datum narození, informace, kde se narodil Kamil Zvelebil?, zajímavosti, národnost, nežijící, Kdy zemřel Kamil Zvelebil, kdy se narodil Kamil Zvelebil?, filozofie, biografie, kdo je Kamil Zvelebil?, Kamil Zvelebil, život, narození, filozofie

Pojem Kamil Zvelebil je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Hledejte pojem Kamil Zvelebil v následujících vyhledávačích

Hledat slovo Kamil Zvelebil v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat videa s názvem Kamil Zvelebil na Youtube

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Kamil Zvelebil ve Wikimedia Commons

Zkusit najít heslo Kamil Zvelebil ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat pojem Kamil Zvelebil ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Kamil Zvelebil například v Microsoft Bing, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Seznam.cz slovníku cizích slov, v evropském vyhledávači Qwant nebo v Lingea slovnících.

Náhodných výběr z osobností, slov odborných termínů, pojmů a hesel

Stručná biografie, resp. životopis osoby Kamil Zvelebil

Právě nyní již víte Kdo byl Kamil Zvelebil? Kdy se narodil Kamil Zvelebil? Kde se narodil Kamil Zvelebil? Kdy zemřel Kamil Zvelebil? Kamil Zvelebil je v kategorii Filozofie

Napsáno redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za aktuálnost a přesnost informací v textech. Informace v textu mohou být zastaralé. Stránky jsou aktualizovány nepravidelně dle možností. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Kamil Zvelebil např. v projektu Wikipedia.cz, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Kamil Zvelebil i v jiné kategorii než je filozofie.