Kdo je to?
Kdo byl Kamil Zvelebil? Životopis Kamil Zvelebil, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Kamil Zvelebil

Kdo byl Kamil Zvelebil? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, filozofie

Kamil Václav Zvelebil byl český filosof, filolog, indolog, tamilista a drávidista. Zvelebil se narodil v Praze. Po střední škole se přihlásil na Filosofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze na dvouoborové studium indologie a anglistiky. V roce 1952 obdržel titul PhDr. (doktor filosofie). Jeho profesory na indologii byli Prof. Oldřich Friš a Prof. Vincenc Lesný.
Po studiích se stal vědeckým pracovníkem na Orientálním ústavu AV ČR, kde pracoval až do roku 1970. Během let 1960-65 vyučoval na Filosofické fakultě univerzity Karlovy tamilštinu. Roku 1965 se stal docentem drávidské filologie. Následně působil jako profesor na univerzitě v americkém Chicagu (1965-70). Hostoval také na univerzitě v německém Heidelbergu (1967-73). Poté opustil Československo kvůli normalizaci a přestěhoval se na jih Francie do regionu Provence. Během prvního roku ve Francii působil jako host na univerzitě College de France a během let 1970-71 se stal také vědeckým pracovníkem na nejstarší nizozemské univerzitě v Leidenu. Během roku 1971 přesídlil na univerzitu v Utrechtu. Po pěti letech vědeckého výzkumu byl roku 1976 jmenován řádným profesorem drávidologie (studium jihoindického etnika – Drávidové). V roce 1991, po dvaceti letech na utrechtské univerzitě byl Zvelebil jmenován emeritním profesorem.
Poté se začal aktivně věnovat buddhismu, založenou dle japonské školy Zen a Sotó. Toto učení také později vyučoval.
Po roce 1989 byl Zvelebil politicky rehabilitován a v roce 1997 začal opět pracovat na Filosofické fakultě univerzity Karlovy jako hostující profesor. Přednášel zejména o drávidistice a o zenu.
Překládal také drávidské jazyky (tamilština, malajámština, kannadština) a mimo jiné dělal etnografické terénní výzkumy, během kterých v indickém Nílgiri objevil a popsal jazyk irulština.
Studoval také historii drávidských jazyků a zkoumal jejich podobnost s altajskými jazyky.
Kamil Zvelebil zemřel v roce 2009 ve věku 81 let.Kdo byl Kamil Zvelebil? Životopis Kamil Zvelebil, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Hlavní data o osobě Kamil Zvelebil

Národnost: česká
Datum narození: 17. 11. 1927
Místo narození: Praha, Československo
Datum úmrtí: 17. 1. 2009

Sdílejte tuto stránku s osobností Kamil Zvelebil s jinými lidmi prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Víte, co je to Konzola? Znáte definici termínu Superhrubá mzda? Vzpomněli byste si na význam slova OEM? Pamatujete si definici pojmu APN?

Klíčová slova: národnost, datum úmrtí, wiki, kdo to je, filozofie, místo narození, kdy se narodil Kamil Zvelebil?, informace, život, vysvětlení, Kdy zemřel Kamil Zvelebil, nežijící, Kamil Zvelebil, narození, wikipedie, osobnost

Pojem Kamil Zvelebil je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Jiné zdroje informací o výrazu Kamil Zvelebil

Vyhledat slovo Kamil Zvelebil ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat pojem Kamil Zvelebil ve fulltextu vyhledávače Info.com

Najít heslo Kamil Zvelebil ve vyhledávači Yandex

Vyhledat termín Kamil Zvelebil ve Wikipedii

Vyhledat výraz Kamil Zvelebil na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Kamil Zvelebil například ve vyhledávači Seznam.cz, v Google překladači, ve ruském vyhledávači Yandex, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v Lingea slovnících.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů, osobnosti

Životopis, kdo je Kamil Zvelebil? Stručná biografie

Z předchozího textu jste se dozvěděli Kdo byl Kamil Zvelebil? Kdy se narodil Kamil Zvelebil? Kde se narodil Kamil Zvelebil? Kdy zemřel Kamil Zvelebil? Kamil Zvelebil patří do kategorie Filozofie

Kategorie filozofie, modré oko, kamil Zvelebil, ilustrační obrázek

Text vytvořen pro server Superia.cz. Informace jsou bez jakékoliv záruky, neručíme za faktickou správnost, aktuálnost a jazykovou přesnost uvedených informací. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Čerstvé informace hledejte osobnost, osobu, člověka Kamil Zvelebil dejme tomu na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete nejspíš komplexnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Kamil Zvelebil i v jiné kategorii než je filozofie.