Kdo je to?
Kdo byl Adolf Born? Životopis Adolf Born, osobnosti, slavný člověk z kategorie umělci

Kdo byl Adolf Born?

Kdo byl Adolf Born? Životopis, informace, biografie, umělci

Adolf Born byl český malíř, ilustrátor, animátor, karikaturista, kostýmní výtvarník. Born se narodil v Jihočeském kraji ve městě České Velenice. Po maturitě na střední škole se přestěhoval do Prahy, kde studoval výtvarnou výchovu na Pedagogické Fakultě Karlovy Univerzity (1949-1950). Roku 1950 přešel na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou, kde se učil v ateliéru profesora. A. Pelce v letech 1950-1953. Následně studoval od roku 1953 na Akademii výtvarných umění, kterou úspěšně dokončil v roce 1955 absolutoriem právě u prof. A. Pelce. V průběhu studií byl Born ovlivněn Františkem Tichým. Dále miloval díla autorů bajek jako Ezop, Krylov, La Fontaine a spisovatelů Bohumila Hrabala, Karla Poláčka nebo Jaroslava Haška.
Vlastní debutovou výstavu měl Adolf Born roku 1959 v Praze v Galerii Fronta. Od té doby měl kolem 40 výstav po celém světě. Kromě Prahy vystavoval také v Olomouci, Liberci, Karlových Varech, Brně, Náchodě, Vsetíně nebo ve světových městech jako Berlín, Oslo, Frankfurt nad Mohanem, Ženeva, Montréal, Halifax, Sydney, Hamburk, Brémy, Lucern, Hameln, Istanbul, Bergen, Saarbrücken, Naarden.
Mezi jeho přednosti patřila grafika suchou jehlou a hlavně litografie.
Mezi jeho nejznámější díla patří ilustrace knih Mach a Šebestová, Žofka (M. Macourek), Trosečník z Cynthie (J. Verne), Tři mušketýři (A. Dumas), Boříkovy lapálie (V. Steklač). Bornovy animace se objevily ve filmech o básnících (Jak svět přichází o básníky, Jak básníci přicházejí o iluze, Jak básníkům chutná život a Jak básníci čekají na zázrak). Dále vytvořil kostýmy a dekorace k opeře Čert a Káča a k opeře V studni.
Při výstavě v kanadském Montréalu v roce 1974 byl jmenován také karikaturistou roku. Následně se zasloužil o titul zasloužilý umělec (1988). Roku 2003 obdržel Medaili Za zásluhy 1. stupně a na Anifilmu získal cenu za celoživotní přínos animovanému filmu (2013). Rovněž získal francouzský Řád umění a literatury.
Se svou ženou měl dceru Eriku. Adolf Born zemřel v roce 2016 ve věku 85 let.Kdo byl Adolf Born? Životopis Adolf Born, osobnosti, slavný člověk z kategorie umělci

Hlavní informace o osobě Adolf Born

Národnost: česká
Datum narození: 12. 6. 1930
Místo narození: České Velenice, Československo
Datum úmrtí: 22. 5. 2016

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Adolf Born sdílet s kolegy na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Víte, co je to Off-road? Vzpomenete si na definici slova Skafocefalie? Vzpomněli byste si na význam slova Perioda? Vzpomněli byste si na význam slova Plankton?

Klíčová slova: kdy se narodil Adolf Born?, narození, místo narození, osobnost, informace, wikipedie, wiki, vysvětlení, popis, datum úmrtí, životopis, nežijící, umělci, datum narození, národnost, život

Pojem Adolf Born je v kategorii Umělci, ilustrační obrázek

Další zdroje informací

Hledejte bez špehování slovo Adolf Born ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít frázi Adolf Born ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem Adolf Born na Youtube

Zkusit najít pojem Adolf Born na Google obrázcích

Vyhledat slovo Adolf Born ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Adolf Born například ve Wikipedii, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Jaké osobnosti, pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Biografie, životopis, kdo je to Adolf Born?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku Kdo byl Adolf Born? Kdy se narodil Adolf Born? Kde se narodil Adolf Born? Kdy zemřel Adolf Born? Adolf Born je v kategorii Umělci

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Neručíme za přesnost, úplnost a hodnověrnost jakýchkoliv informací sdělovaných prostřednictvím těchto webových stránek. Berte v potaz, že uvedené texty nejsou pravidelně aktualizovány. Doporučujeme vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Adolf Born třeba v projektu Wikipedie, kde můžete najít o mnoho podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Adolf Born i v jiné kategorii než je umělci.