Kdo je to?
Kdo byl Adolf Born? Životopis Adolf Born, osobnosti, slavný člověk z kategorie umělci

Adolf Born

Kdo byl Adolf Born? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, umělci

Adolf Born byl český malíř, ilustrátor, animátor, karikaturista, kostýmní výtvarník. Born se narodil v Jihočeském kraji ve městě České Velenice. Po maturitě na střední škole se přestěhoval do Prahy, kde studoval výtvarnou výchovu na Pedagogické Fakultě Karlovy Univerzity (1949-1950). Roku 1950 přešel na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou, kde se učil v ateliéru profesora. A. Pelce v letech 1950-1953. Následně studoval od roku 1953 na Akademii výtvarných umění, kterou úspěšně dokončil v roce 1955 absolutoriem právě u prof. A. Pelce. V průběhu studií byl Born ovlivněn Františkem Tichým. Dále miloval díla autorů bajek jako Ezop, Krylov, La Fontaine a spisovatelů Bohumila Hrabala, Karla Poláčka nebo Jaroslava Haška.
Vlastní debutovou výstavu měl Adolf Born roku 1959 v Praze v Galerii Fronta. Od té doby měl kolem 40 výstav po celém světě. Kromě Prahy vystavoval také v Olomouci, Liberci, Karlových Varech, Brně, Náchodě, Vsetíně nebo ve světových městech jako Berlín, Oslo, Frankfurt nad Mohanem, Ženeva, Montréal, Halifax, Sydney, Hamburk, Brémy, Lucern, Hameln, Istanbul, Bergen, Saarbrücken, Naarden.
Mezi jeho přednosti patřila grafika suchou jehlou a hlavně litografie.
Mezi jeho nejznámější díla patří ilustrace knih Mach a Šebestová, Žofka (M. Macourek), Trosečník z Cynthie (J. Verne), Tři mušketýři (A. Dumas), Boříkovy lapálie (V. Steklač). Bornovy animace se objevily ve filmech o básnících (Jak svět přichází o básníky, Jak básníci přicházejí o iluze, Jak básníkům chutná život a Jak básníci čekají na zázrak). Dále vytvořil kostýmy a dekorace k opeře Čert a Káča a k opeře V studni.
Při výstavě v kanadském Montréalu v roce 1974 byl jmenován také karikaturistou roku. Následně se zasloužil o titul zasloužilý umělec (1988). Roku 2003 obdržel Medaili Za zásluhy 1. stupně a na Anifilmu získal cenu za celoživotní přínos animovanému filmu (2013). Rovněž získal francouzský Řád umění a literatury.
Se svou ženou měl dceru Eriku. Adolf Born zemřel v roce 2016 ve věku 85 let.Kdo byl Adolf Born? Životopis Adolf Born, osobnosti, slavný člověk z kategorie umělci

Základní informace o osobě Adolf Born

Národnost: česká
Datum narození: 12. 6. 1930
Místo narození: České Velenice, Československo
Datum úmrtí: 22. 5. 2016

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Adolf Born? s dalšími lidmi na svých sociální sítě (Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest)..

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Víte, co je to Elektrické napětí? Znáte pojem Pesar? Vzpomněli byste si na význam slova Pixabay? Vzpomenete si na definici slova Amen?

Klíčová slova: umělci, životopis, popis, wiki, osobnosti, Adolf Born, Kdy zemřel Adolf Born, datum narození, kdo to je, informace, kde se narodil Adolf Born?, biografie, místo narození, národnost, nežijící, kdo je Adolf Born?

Pojem Adolf Born je v kategorii Umělci, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby

Hledejte bez špehování slovo Adolf Born ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat heslo Adolf Born ve Wikipedii

Vyhledat heslo Adolf Born ve Wikislovníku

Zkusit najít slovo Adolf Born ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat slovo Adolf Born ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Adolf Born například ve vyhledávači Seznam.cz, v projektu slovnik.cz, ve Wikislovníku, v Google obrázcích nebo v Lingea slovnících.

Náhodné osobnosti, pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Stručná biografie, resp. životopis osoby Adolf Born

Právě nyní již víte Kdo byl Adolf Born? Kdy se narodil Adolf Born? Kde se narodil Adolf Born? Kdy zemřel Adolf Born? Adolf Born je v kategorii Umělci

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Provozovatel neručí za aktuálnost a úplnost informací. V textech mohou být věcné a technické nepřesnosti a gramatické či typografické chyby. Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Aktuální informace lze většinou nalézt osobnost, osobu, člověka Adolf Born dejme tomu např. ve známé Wikipedii, kde naleznete podrobnější popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Adolf Born i v jiné kategorii než je umělci.