Kdo je to?
Kdo byl Adolf Born? Životopis Adolf Born, osobnosti, slavný člověk z kategorie umělci

Kdo byl Adolf Born?

Kdo byl Adolf Born? Životopis, informace, biografie, umělci

Adolf Born byl český malíř, ilustrátor, animátor, karikaturista, kostýmní výtvarník. Born se narodil v Jihočeském kraji ve městě České Velenice. Po maturitě na střední škole se přestěhoval do Prahy, kde studoval výtvarnou výchovu na Pedagogické Fakultě Karlovy Univerzity (1949-1950). Roku 1950 přešel na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou, kde se učil v ateliéru profesora. A. Pelce v letech 1950-1953. Následně studoval od roku 1953 na Akademii výtvarných umění, kterou úspěšně dokončil v roce 1955 absolutoriem právě u prof. A. Pelce. V průběhu studií byl Born ovlivněn Františkem Tichým. Dále miloval díla autorů bajek jako Ezop, Krylov, La Fontaine a spisovatelů Bohumila Hrabala, Karla Poláčka nebo Jaroslava Haška.
Vlastní debutovou výstavu měl Adolf Born roku 1959 v Praze v Galerii Fronta. Od té doby měl kolem 40 výstav po celém světě. Kromě Prahy vystavoval také v Olomouci, Liberci, Karlových Varech, Brně, Náchodě, Vsetíně nebo ve světových městech jako Berlín, Oslo, Frankfurt nad Mohanem, Ženeva, Montréal, Halifax, Sydney, Hamburk, Brémy, Lucern, Hameln, Istanbul, Bergen, Saarbrücken, Naarden.
Mezi jeho přednosti patřila grafika suchou jehlou a hlavně litografie.
Mezi jeho nejznámější díla patří ilustrace knih Mach a Šebestová, Žofka (M. Macourek), Trosečník z Cynthie (J. Verne), Tři mušketýři (A. Dumas), Boříkovy lapálie (V. Steklač). Bornovy animace se objevily ve filmech o básnících (Jak svět přichází o básníky, Jak básníci přicházejí o iluze, Jak básníkům chutná život a Jak básníci čekají na zázrak). Dále vytvořil kostýmy a dekorace k opeře Čert a Káča a k opeře V studni.
Při výstavě v kanadském Montréalu v roce 1974 byl jmenován také karikaturistou roku. Následně se zasloužil o titul zasloužilý umělec (1988). Roku 2003 obdržel Medaili Za zásluhy 1. stupně a na Anifilmu získal cenu za celoživotní přínos animovanému filmu (2013). Rovněž získal francouzský Řád umění a literatury.
Se svou ženou měl dceru Eriku. Adolf Born zemřel v roce 2016 ve věku 85 let.Kdo byl Adolf Born? Životopis Adolf Born, osobnosti, slavný člověk z kategorie umělci

Základní údaje o osobě Adolf Born

Národnost: česká
Datum narození: 12. 6. 1930
Místo narození: České Velenice, Československo
Datum úmrtí: 22. 5. 2016

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Adolf Born s kamarády na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Víte, co je to Úvěr? Znáte pojem Průsečík? Vzpomněli byste si na význam slova Toner? Vzpomenete si na definici slova Jmenovatel?

Klíčová slova: kdy se narodil Adolf Born?, osobnosti, biografie, datum narození, osobnost, životopis, Adolf Born, informace, národnost, Adolf Born, Kdy zemřel Adolf Born, lexikon, wikipedie, nežijící, narození, wiki

Pojem Adolf Born je v kategorii Umělci, ilustrační obrázek

Hledejte pojem Adolf Born v následujících vyhledávačích

Hledat termín Adolf Born na Google.cz

Hledat pojem Adolf Born v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít pojem Adolf Born ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat frázi Adolf Born ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít výraz Adolf Born ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Adolf Born například ve Wikipedii, v Google překladači, ve fulltextu Yahoo.com, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodná hesla, významy slov, odborné termíny, výrazy, pojmy, osobnosti

Stručná biografie, resp. životopis osoby Adolf Born

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo byl Adolf Born? Kdy se narodil Adolf Born? Kde se narodil Adolf Born? Kdy zemřel Adolf Born? Adolf Born patří do kategorie Umělci

Napsáno redaktory Superia.cz. Neručíme za úplnost, správnost, přesnost ani aktuálnost zde uvedených informací. Není v našich silách pravidelně aktualizovat texty na tomto webu. Doporučujeme taktéž hledat osobnost, osobu, člověka Adolf Born řekněme například v projektu Wikipedia, kde můžete najít podrobný popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Adolf Born i v jiné kategorii než je umělci.