Kdo je to?
Kdo je Jana Preissová? Životopis Jana Preissová, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Jana Preissová

Kdo je Jana Preissová? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, herectví

Česká herečka Jana Preissová, rodným jménem Drchalová, se narodila 7. února 1948 v Plzni. Už jako malá holčička se věnovala ochotnickému divadlu, a proto se není čemu divit, že se rozhodla studovat herectví.
Poté co v roce 1970 úspěšně absolvovala DAMU získala angažmá v Divadle Na zábradlí, kde zvládla divákům i svým hereckým kolegům brzy dokázat, že zvládne ztvárňovat mnohem náročnější role než jen naivní křehké dívky, k nimž ji předurčoval její vzhled.
Díky svým hereckým schopnostem se stala jednou z nejvíce uznávaných členek této divadelní scény, na které působila celé dvě dekády. Stala se herečkou, po níž jsou typické psychologicky složité postavy.
V devadesátých letech krátce hostovala na prknech Národního divadla v představení Slečna Julie, na základě čehož v roce 1990 přešla naplno právě tam. V současné době je Jana Preissová členkou Činohry Národního divadla a za svou dlouhou hereckou kariéru ztvárnila již mnoho rolí v nespočtu různých inscenací včetně Richarda III., Srpna v zemi indiánů, Kvartýru, Kamene či hry Z prachu hvězd.
Kromě mnoha divadelních rolí stihla Jana Preissová natočit i mnoho filmů a seriálů. V roce 1971 se například objevila v seriálech Úsměvy světa a Pohádky z tisíce a jedné noci. Později přišly na řadu seriály jako je Matka, Půl milionu za Alvara, Doktor z vejminku, My všichni školou povinní, Synové a dcery Jakuba skláře, Strom pohádek, Přísahám a slibuji, Dobrodružství kriminalistiky, Laskavý divák promine, náhrdelník, Dobrá čtvrť, Setkání s hvězdou a Nevinné lži.
Ještě dříve, než se začala objevovat na televizních obrazovkách pravidelně v rámci seriálů. ji však mohli diváci vidět například ve filmu z roku 1967 Rozmarné léto či ve snímcích Manon Lescaut a Šest uprchlíků z roku 1970.
Později si zahrála například ve velmi oceňovaných filmech jako je Slaměný klobouk, Růže a prsten, O Pomněnce, Mrtvý princ, Cyrano z Bergeracu, Morgiana, Údržbáři, jak se ševcem šili čerti, Zločin na poště, Nejhlavnější hodinky na světě, Pokus o izolaci viru N, Život a dílo skladatele Foltýna, S vyloučením veřejnosti či Ex offo.
Mezi její poslední filmy patří romantická komedie z roku 2019 v režii Lenky Kny, kde hlavní role ztvárnili Anna Polívkovou a Martin Dejdar. Jana v tomto snímku hrála Janinku Trojskou, maminku hlavní hrdinky. Jejím doposud posledním filmem je kriminálka Případ se štěnicí z roku 2023 v režii Lucie Bělohradské.
Nejznámější postavou Jany Preissové je patrně baletka a maminka malého Vaška v podání Tomáše Holého Anna Bendová, kterou ztvárnila v několikadílné rodinné komedii Marie Poledňákové Jan vytrhnout velrybě stoličku a navazujících filmech.
V osobním životě tvoří Jana Preissová pár s neméně slavným hercem Viktorem Preissem. Manželé se brali v roce 1969 a 14. června 1973 se páru narodil syn Martin, který se dnes po vzoru rodičů věnuje také herectví. Kromě veřejně známého syna Martina mají ještě Jana, který se však zabývá počítačovou grafikou a veřejnosti příliš znám není.
V bulváru se před časem sice objevila zpráva, že Viktor má nemanželského potomka, a že své ženě býval často nevěrný, manželství však i tyto těžké zkoušky přestálo, a i několik let potom, co oba oslavili své sedmdesáté narozeniny jsou stále spolu.
Přestože se Jana mohla veřejnosti zdát jako silná žena v těle křehké dívky, realita je poněkud odlišná. Jana Preissová údajně velkou část svého života bojovala s mnoha psychickými problémy, které patrně pramenily v neléčených depresích. V důsledku toho se dokonce musela stáhnout z veřejného života a přerušit svou hereckou kariéru.Kdo je Jana Preissová? Životopis Jana Preissová, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Hlavní informace o osobě Jana Preissová

Národnost: česká
Datum narození: 7. února 1948
Místo narození: Plzeň

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Jana Preissová sdílet s jinými osobami na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Víte, co je to Vasektomie? Znáte termín Obelisk? Vzpomněli byste si na význam slova Placebo? Víte, co je to Enkláva?

Klíčová slova: osobnosti, popis, biografie, vysvětlení, kdo je Jana Preissová?, životopis, herectví, lexikon, informace, kdy se narodila Jana Preissová?, datum narození, národnost, herectví, Jana Preissová, wikipedie, osobnost

Pojem Jana Preissová je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Hledat pojem Jana Preissová ve vyhledávači Qwant

Najít pojem Jana Preissová ve vyhledávači Yandex

Hledat termín Jana Preissová ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat pojem Jana Preissová ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat pojem Jana Preissová ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Jana Preissová například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Google překladači, ve fulltextu Google.cz, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Výběr osobností, pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Životopis, kdo je Jana Preissová? Stručná biografie

Teď již zajisté znáte správnou odpověď na otázku Kdo je to Jana Preissová? Kdy se narodila Jana Preissová? Kde se narodila Jana Preissová? Jana Preissová je v kategorii Herectví

Napsáno redaktory Superia.cz. Omlouváme se za případné neaktuální údaje a pravopisné chyby na webových stránkách. Snažíme se neustále zlepšovat obsah a kvalitu stránek, a vaše zpětná vazba je pro mě velmi důležitá. Děkujeme za pochopení.Nemáme možnost soustavné aktualizace všech textů. Vyzkoušejte nalézt informace osobnost, osobu, člověka Jana Preissová třeba v projektu Wikipedie, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jana Preissová i v jiné kategorii než je herectví.