Kdo je to?
Kdo byl Tupac Shakur? Životopis Tupac Shakur, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Tupac Shakur

Kdo byl Tupac Shakur? Životopis, informace, biografie, hudba

Tupac Amaru Shakur byl americký rapper, herec, textař, scénárista, hudební producent a básník.
Jeho matka, Afeni Shakur, byla členkou hnutí Černí panteři a jeho otec Billy Garland byl také aktivistou. Svého syna pojmenovali podle historického vůdce hnutí odporu proti španělským conquistadorům v Peru – José Gabriela Túpaca Amaru. Tupacův otec se však rodině brzy vzdálil a matka se musela o svého syna a dceru starat sama. Rodina neměla peníze a často se stěhovala. Jeho rodné jméno bylo Lesane Parish Crooks, to mu však matka po roce nechala změnit. V roce 1986 byl Tupac zatčen za krádež a byl odsouzen na jeden a půl roku do vězení. Během svého pobytu za mřížemi začal psát poezii a rapovat.
Tupac prožil své dětství v chudinské čtvrti East Harlem a později v Baltimoru. Již jako teenager se zapojil do uličního života, kde prodával drogy a byl součástí skupiny gangů, což mu poskytlo nápady na jeho rapové texty. V mládí byli jeho příbuzní často vyšetřováni policí, např. jeho kmotr Elmer Pratt, byl uvězněn za vraždu a spolupráci s Černými pantery, jeho nevlastní otec Mutulu Shakur byl dokonce v roce 1982 na seznamu deseti nejhledanějších uprchlíků FBI, kam se dostal poté, co pomohl sestře utéct z věznice, kde byla odsouzena na doživotí.
Strana černých panterů byla politická organizace, která zastupovala zájmy Afroameričanů z USA.
Po dvouletém studiu na veřejné střední škole přešel na Baltimorskou školu umění, kde studoval herectví, poezii, jazz a balet. Díky tomu vystupoval v několika divadelních hrách. Později našel zálibu v rapu a beatboxu.
Zde se začal věnovat rapové kariéře a v roce 1991 podepsal smlouvu s vydavatelstvím Interscope Records.
Jeho debutové album 2Pacalypse Now vyšlo v roce 1991 a okamžitě získalo popularitu, ale zároveň i kritiku kvůli kontroverzním textům. Tupacův další vývoj jako umělce byl poznamenán řadou incidentů, včetně obvinění z napadení režiséra Allen Hughesa v roce 1994. Režisér ho vyhodil z natáčení filmů Společnost Menance II za to, že byl rušivý. Shakur tak šel na 15 dní do vězení.
V říjnu 1993 postřelil a zranil dva bílé policisty mimo službu v Atlantě, jednoho do břicha, druhého do hýždí, po hádce. Obvinění byla stažena poté, co se ukázalo, že policisté pili, incident iniciovali a že Tupaca ohrožovali kradenou zbraní.
V roce 1995 vydal své nejúspěšnější album Me Against the World, které se umístilo na prvním místě hitparád Billboard 200. Jeho popularita stále rostla a v roce 1996 vydal své čtvrté album All Eyez on Me, které se stalo platinovým během několika dnů.
Dosud se prodalo 75 milionů alb, což z něj dělá jednoho z nejprodávanějších umělců všech dob.
V roce 1995 se Tupac oženil s Keishou Morrisovou, ale manželství bylo krátké a po roce skončilo rozvodem. Tupac neměl žádné děti, ale měl blízké vztahy s řadou lidí, např. s herečkou Jady Pinkett Smith a s dalšími hudebníky a umělci.
Zemřel 13. září 1996 ve věku 25 let, necelý týden poté, co byl postřelen na ulici v Las Vegas.
Případ byl velmi komplikovaný a dodnes zůstává nevyřešený. Existují různé teorie a spekulace ohledně toho, kdo byl zodpovědný za Tupacovu smrt. Policie a vyšetřovatelé stále pracují na případu a snaží se najít další důkazy. Někteří lidé spekulují, že Tupac byl zavražděn kvůli jeho konfliktům s jinými rapperskými skupinami nebo kvůli jeho politickým aktivitám a kritice rasismu a nespravedlnosti v Americe.
Tupacův přínos pro hudbu a kulturu je obrovský a jeho smrt předčasně ukončila kariéru jednoho z nejvýznamnějších umělců moderní doby. Jeho odkaz a vliv na hudbu a kulturu stále přetrvávají a jeho jméno se stalo symbolem boje proti nespravedlnosti a utlačování.Kdo byl Tupac Shakur? Životopis Tupac Shakur, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Hlavní informace o osobě Tupac Shakur

Národnost: americká
Datum narození: 16. června 1971
Místo narození: New York
Datum úmrtí: 13. září 1996

Popis osobnosti Tupac Shakur můžete sdílet s dalšími osobami na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Znáte pojem Kronika? Rozumíte pojmu Chanuka? Pamatujete si definici pojmu SIPO? Znáte pojem Statutární město?

Klíčová slova: život, datum úmrtí, biografie, datum narození, narození, místo narození, kde se narodil Tupac Shakur?, osobnosti, wiki, kdy se narodil Tupac Shakur?, Tupac Shakur, kdo je Tupac Shakur?, hudba, hudba, Tupac Shakur, wikipedie

Pojem Tupac Shakur je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Další možné informační zdroje

Zkusit najít Tupac Shakur na Google.cz

Hledejte bez špehování slovo Tupac Shakur ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat termín Tupac Shakur ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Tupac Shakur ve Wikimedia Commons

Najít výraz Tupac Shakur ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Tupac Shakur například ve Wikipedii, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Microsoft Bing nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr náhodných osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Stručná biografie, resp. životopis osoby Tupac Shakur

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo byl Tupac Shakur? Kdy se narodil Tupac Shakur? Kde se narodil Tupac Shakur? Kdy zemřel Tupac Shakur? Tupac Shakur patří do sekce Hudba

Napsáno redaktory Superia.cz. Chyby vyhrazeny. Není v našich silách pravidelně aktualizovat texty na tomto webu. Pokuste se vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Tupac Shakur řekněme například ve Wikipedii, kde můžete najít o mnoho podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Tupac Shakur i v jiné kategorii než je hudba.