Kdo je to?
Kdo byl Josef Karel Šlejhar? Životopis Josef Karel Šlejhar, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Josef Karel Šlejhar

Kdo byl Josef Karel Šlejhar? Životopis, informace, biografie, literatura

Josef Karel Šlejhar byl český spisovatel přelomu 18. a 19. století.
Josef Karel Šlejhar patří v Čechách k málo výraznému proudu naturalistických spisovatelů. Celý život se potýkal s rodinnými a existenčními problémy, které se významně promítaly do jeho díla.
Šlejharovy prózy se obvykle odehrávají na venkově, kde autor popisuje krásu, ale zároveň drsnost přírody, ale především negativní, často až kruté vztahy mezi lidmi na vesnici a také mezi lidmi a zvířaty. Naturalismus jako literární proud se prosazoval především v zahraničí - věnuje se vztahovým komplikacím mezi lidmi; často popisuje lidi na okraji společnosti nebo lidi morálně vadné; neštítí se popisů odporných věcí, naopak hnus jako téma často vyhledává. Zatímco například ve Francii jde o významný literární směr (viz É. Zola), u nás jeho představitele najdeme jen zřídka.
Nejznámější Šlejharovou prózou je Kuře melancholik, podle této knihy byl později natočen i stejnojmenný film. Hlavní postavou této povídky je týraný sirotek, který útěchu v krutém životě nachází v přátelství s malým kuřetem. Kniha má velmi pesimistické a kruté vyznění, filmový scénář byl oproti předloze zjemněn a získal jiné vyznění.
Stejná jako zmíněná povídka je i ostatní Šlejharova tvorba - postavy se obvykle potýkají s velmi krutým osudem, nemají naději a šanci získat lepší život, příběhy často končí nevyhnutelnou smrtí hlavních postav. Dalším příkladem může být povídka Ukolébavka, kde je hlavní postavou dívka Frantina, jež pracuje jako služka a na svém místě je ponižována a týrána a v dalším ději ji čeká velmi trudný osud.
Z další tvorby zmiňme ještě například povídkový soubor Dojmy z přírody a společnosti (1894), román Peklo (1905), román Lípa (1908), povídkový soubor Z Prahy (1910, netradičně zasazený do městských kulis) či román Vraždění (1910).Kdo byl Josef Karel Šlejhar? Životopis Josef Karel Šlejhar, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Josef Karel Šlejhar

Národnost: česká
Datum narození: 17. října 1864
Místo narození: Stará Paka, Jičínsko
Datum úmrtí: 3. září 1914

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Josef Karel Šlejhar s vašimi známými a kamarády na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Pamatujete si definici pojmu Koliformní bakterie? Znáte termín Trestní oznámení? Znáte termín Balata? Víte, co je to Samizdat?

Klíčová slova: wikipedie, literatura, wiki, popis, národnost, místo narození, narození, kde se narodil Josef Karel Šlejhar?, kdo je Josef Karel Šlejhar?, Josef Karel Šlejhar, lexikon, kdy se narodil Josef Karel Šlejhar?, nežijící, biografie, informace, zajímavosti

Pojem Josef Karel Šlejhar je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další zdroje informací

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Josef Karel Šlejhar ve Wikimedia Commons

Vyhledat slovo Josef Karel Šlejhar ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat slovo Josef Karel Šlejhar ve Wikipedii

Hledat heslo Josef Karel Šlejhar v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Vyhledat termín Josef Karel Šlejhar ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Josef Karel Šlejhar například ve ruském vyhledávači Yandex, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve vyhledávači Seznam.cz, v evropském vyhledávači Qwant nebo v Google překladači.

Jaké osobnosti, pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Biografie, životopis, kdo je to Josef Karel Šlejhar?

Právě jste zjistili Kdo byl Josef Karel Šlejhar? Kdy se narodil Josef Karel Šlejhar? Kde se narodil Josef Karel Šlejhar? Kdy zemřel Josef Karel Šlejhar? Josef Karel Šlejhar je v kategorii Literatura

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Neručíme za aktuálnost a správnost uvedených informací, chyby vyhrazeny. Berte v potaz, že uvedené texty nejsou pravidelně aktualizovány. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Josef Karel Šlejhar dejme tomu například v české Wikipedii, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Josef Karel Šlejhar i v jiné kategorii než je literatura.