Kdo je to?
Kdo je Božidara Turzonovová? Životopis Božidara Turzonovová, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Kdo je Božidara Turzonovová?

Kdo je Božidara Turzonovová? Životopis, informace, biografie, herectví

Božidara Turzonová je slovenská herečka, která se však 28. května 1942 narodila v bulharské Sofii. Její matka pocházela ze Srbska a její otec Christo Turzonov byl Makedonec. Brzy po jejím narození se ale rodina přestěhovala na Slovensko, kde Božidara dále vyrůstala a žila. Její ikonickou rolí je postava Emy Destinové v životopisném snímku Božská Ema.
Od dětství navštěvovala dramatický kroužek a věnovala se také hře na klavír. Nastoupila na Vysokou školu múzických umění v Bratislavě, na které v roce 1963 také úspěšně absolvovala, a nedlouho poté získala svou první roli ve filmu Most na tú stranu, kde si zahrála po boku svého manžela Jozefa Adamoviče.
Její filmografie je dechberoucí. Za dobu své herecké kariéry ztvárnila desítky ne-li stovky filmových, seriálových a divadelních rolí. Kupříkladu si zahrála v projektech Bouřlivé víno, Rusalka, Příběh lásky a cti, Tosca, Na skle malované, Zralé víno, Mladé víno, Bakaláři, Marta a já, Vratné lahve, Ordinace v růžové zahradě, Panelák, Kovář z Podlesí, Tajné životy nebo Na shledanou, babičko!
Kromě role herečky se na tvorbě filmů podílela také coby dabérka. Propůjčila hlas například Morticii Addamsové, a to jak v devadesátkových filmech, tak v seriálu z roku 1964. Kromě toho také jejím hlasem mluví Černá královna z filmů Princezna Fantaghiro nebo Amelia Cackle ze seriálu Čarodějnice školou povinné.
V roce 1962 se provdala za slovenského herce Jozefa Adamoviče, s nímž měla dvě dcery Andreu a Luciu. Božidara ovdověla v roce 2013, kdy v Košicích její manžel kvůli srdečním potížím zemřel. Byla s ním až do jeho skonu, přestože se kolem něj často hovořilo o jeho nevěrách, a měl dokonce nemanželskou dceru. I přes poněkud nevyrovnaný vztah ale Božidara odchod svého manžel velmi těžce nesla.
Ovdovění ale nebyla jediná tragická událost, která ji během jejího života potkala. Po narození první dcery musela Božidara podstoupit náročnou operaci placenty, po níž jí již lékaři další těhotenství nedoporučili. I přesto však Božidara poté ještě třikrát otěhotněla a všechna tato těhotenství musela být ukončena interrupcí. Mladší dcera Lucia se narodila až deset let po první dceři Andree. V současnosti jsou pro ni její dcery naprosto vším a těší se ze své babičkovské role.Kdo je Božidara Turzonovová? Životopis Božidara Turzonovová, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Základní údaje o osobě Božidara Turzonovová

Národnost: bulharská, slovenská
Datum narození: 28. května 1942
Místo narození: Sofie

Zaujala vás biografie osobnosti Božidara Turzonovová? Potom se podělte s blízkými na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Vzpomněli byste si co znamená slovo Tundra? Znáte termín Indiánský běh? Víte, co je to Ústava? Víte, co je to Hliník?

Klíčová slova: herectví, wiki, kdy se narodila Božidara Turzonovová?, kde se narodila Božidara Turzonovová?, biografie, lexikon, zajímavosti, herectví, Božidara Turzonovová, vysvětlení, narození, národnost, popis, život, kdo je Božidara Turzonovová?, životopis

Pojem Božidara Turzonovová je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Více informací o slovu Božidara Turzonovová doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Hledejte bez špehování slovo Božidara Turzonovová ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít pojem Božidara Turzonovová ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit najít Božidara Turzonovová v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat výraz Božidara Turzonovová ve fulltextu Seznam.cz

Hledat heslo Božidara Turzonovová ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Božidara Turzonovová například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikislovníku, v Google obrázcích nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Často hledané pojmy, osobnosti, výrazy, odborné termíny a slova

Biografie, životopis, kdo je to Božidara Turzonovová?

Právě jste zjistili Kdo je to Božidara Turzonovová? Kdy se narodila Božidara Turzonovová? Kde se narodila Božidara Turzonovová? Božidara Turzonovová patří do kategorie Herectví

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Provozovatel neodpovídá za správnost, úplnost a aktuálnost tohoto obsahu. Nemáme prostředky na pravidelnou aktualizace textů. Pokuste se též vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Božidara Turzonovová řekněme třeba v internetové Wikipedii, kde můžete najít nejspíše podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Božidara Turzonovová i v jiné kategorii než je herectví.