Kdo je to?
Kdo je Jiří Štěpnička? Životopis Jiří Štěpnička, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Kdo je Jiří Štěpnička?

Kdo je Jiří Štěpnička? Životopis, informace, biografie, herectví

Jiří Štěpnička se řadí mezi velmi oblíbené a hojně obsazované české herce a filmové dabéry. Narodil se 16. dubna v Londýně jako Jiří Samec. Příjmení Samec dostal po svém otci Janu Samci (1917–1988), akademickém malíři a profesoru kreslení, za kterého se provdala matka Jiřina Štěpničková (1912–1985), slavná prvorepubliková herečka, krátce před jeho narozením. Rodiče se seznámili přímo v Londýně, kde pobývala Jiřina Štěpničková na studijním pobytu. Toto manželství však nemělo dlouhého trvání.
Díky místu svého narození získal Jiří Štěpnička anglické občanství a další čtyři jména při křtu – Jan, Jaroslav, Martin a Otto. V občanském průkazu má ale stále uvedené příjmení Samec, avšak v umělecké branži využívá příjmení po své matce-Štěpnička. Důvod, proč se tak rozhodl, není zcela jasný, možná kvůli zanechání odkazu své matky.
Dětství Jiřího Štěpničky nepatřilo bohužel mezi to šťastné. Kvůli pokusu o emigraci se svou matkou si prožil Jiří nejeden děsivý zážitek. V době, kdy se rodina vracela z Londýna zpět do své rodné domoviny, došlo k únorovému puči, kvůli kterému byl Jiřině Štěpničkové odepřen návrat zpět na filmová plátna. Po roce 1948 se pokusila o emigraci do Německa i se svým tehdy tříletým synem. Celá tato myšlenka na emigraci vznikla na základě podvrženého dopisu od režiséra Františka Čápa. Ten měl herečce údajně zajistit návrat na půdu herectví v Německu. To se však nestalo. Celý přechod přes hranice měl ale předem určený scénář, ve kterém jistý generál Hruška dostál svému slibu jakožto konfident a dovedl Štěpničkovou spolu se synem přímo do rukou StB. Trest zněl patnáct let odnětí svobody, po deseti letech ale dostala amnestii a byla propuštěna na svobodu. Tehdy tříletý Jiří byl předaný do dětského domova v kasárnách, poté ho ale začal vychovávat otec se svojí chotí v Karlových Varech. Celý tento příběh pokusu o emigraci a následné pasti byl dokonce filmově ztvárněn v roce 2020 (film Past).
Novým domovem se po odsouzení matky pro Jiřího staly Karlovy Vary, kde také absolvoval základní školu. Jeho kroky dále vedly na Gymnázium Jana Nerudy v Praze a poté studium herectví na pražské DAMU. Po studiích nastoupil v roce 1969 do Klicperova divadla v Hradci Králové, kde působil až do roku 1972. Odtud odešel rovnou do Státního divadla v Brně. Od roku 1974 až do současnosti je stálým členem Činohry Národního divadla v Praze.

Mezi jeho divadelní role patří například:
• Švanda – Strakonický dudák, *ND, 1983
• Ragueneau – Cyrano z Bergeracu, ND, 2002
• Lord Hastings – Richard III., ND, 2006
• Pan Neděle – Don Juan, ND, 2008
• Shylock – Kupec benátský, ND, 2009
• Grumio – Zkrocení zlé ženy, ND, 2011
• Oront – Pán z Prasečkova, ND, 2012
*ND – Národní divadlo

Divadelní prkna nejsou jediné místo, kde byste mohli Jiřího Štěpničku vidět. Stal se také velmi obsazovaným filmovým a seriálovým hercem:
• Tažní ptáci – 1961
• Škola hříšníků – 1965
• Dlouhá bílá nit – 1970
• Křehké vztahy – 1979
• Hra o královnu – 1980
• Tísňové volání – 1985
• Rudá Divuše – 1991
• Oběti a vrazi – 2000
• Povodeň – 2004
• Ordinace v růžové zahradě – 2005 (seriál)
• Tři životy – 2007
• Vyprávěj – 2009 (seriál)
• Kájínek – 2010
• Ve stínu - 2012
• Modrý kód – 2017 (seriál)
• Sestřičky – 2020 (seriál)

Jiří Štěpnička je také velmi úspěšný v dabingu, kde propůjčil svůj hlas takovým velikánům jako Harrisonu Fordovi, Michaelu Douglasovi, Gérardu Depardieuovi nebo Stevenu Segalovi. Za svůj um v dabingu získal v roce 2002 Cenu Františka Filipovského za mužský dabing ve filmu Po čem ženy touží. Další oceněním pak byla v roce 2010 Cena Thálie v kategorii činohra.
Se svou ženou a celoživotní partnerkou Janou se Jiří seznámil již v roce 1965, kdy byli oba na studiích. Svou lásku stvrdili sňatkem o něco později. Žili spolu krásný a spokojený život, který trval přes 57 let. Mají spolu dvě děti, avšak ani jedno se nevěnuje herectví, dcera Judita je právnička, a syn Jakub pracuje jako lékař. V roce 2022 Jiří ovdověl.Kdo je Jiří Štěpnička? Životopis Jiří Štěpnička, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Hlavní data o osobě Jiří Štěpnička

Národnost: česká
Datum narození: 16. dubna 1947
Místo narození: Londýn, Velká Británie

Sdílejte tuto stránku s osobností Jiří Štěpnička se známými na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Znáte termín Předdůchod? Pamatujete si definici pojmu Diastolický tlak? Vzpomenete si na definici slova Fyzioterapie? Vzpomněli byste si co znamená slovo Charakter?

Klíčová slova: narození, místo narození, biografie, vysvětlení, životopis, informace, Jiří Štěpnička, datum narození, národnost, osobnosti, kdo je Jiří Štěpnička?, zajímavosti, popis, lexikon, Jiří Štěpnička, wiki

Pojem Jiří Štěpnička je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Hledejte bez špehování slovo Jiří Štěpnička ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat videa s názvem Jiří Štěpnička na Youtube

Zkusit najít Jiří Štěpnička ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Jiří Štěpnička ve Wikimedia Commons

Zkusit najít termín Jiří Štěpnička ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Jiří Štěpnička například v Microsoft Bing, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v evropském vyhledávači Qwant, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Biografie, životopis, kdo je to Jiří Štěpnička?

Nyní již víte Kdo je to Jiří Štěpnička? Kdy se narodil Jiří Štěpnička? Kde se narodil Jiří Štěpnička? Jiří Štěpnička se nachází v kategorii Herectví

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Chyby vyhrazeny. Neručíme za faktickou přednost a aktuálnost informací. Doufáme, že chápete, že není v našich silách provádět pravidelnou aktualizaci všech pojmů. Zkuste též hledat informace osobnost, osobu, člověka Jiří Štěpnička dejme tomu například na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete nejspíš komplexnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jiří Štěpnička i v jiné kategorii než je herectví.