Kdo je to?
Kdo je Jiří Štěpnička? Životopis Jiří Štěpnička, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Jiří Štěpnička

Kdo je Jiří Štěpnička? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, herectví

Jiří Štěpnička se řadí mezi velmi oblíbené a hojně obsazované české herce a filmové dabéry. Narodil se 16. dubna v Londýně jako Jiří Samec. Příjmení Samec dostal po svém otci Janu Samci (1917–1988), akademickém malíři a profesoru kreslení, za kterého se provdala matka Jiřina Štěpničková (1912–1985), slavná prvorepubliková herečka, krátce před jeho narozením. Rodiče se seznámili přímo v Londýně, kde pobývala Jiřina Štěpničková na studijním pobytu. Toto manželství však nemělo dlouhého trvání.
Díky místu svého narození získal Jiří Štěpnička anglické občanství a další čtyři jména při křtu – Jan, Jaroslav, Martin a Otto. V občanském průkazu má ale stále uvedené příjmení Samec, avšak v umělecké branži využívá příjmení po své matce-Štěpnička. Důvod, proč se tak rozhodl, není zcela jasný, možná kvůli zanechání odkazu své matky.
Dětství Jiřího Štěpničky nepatřilo bohužel mezi to šťastné. Kvůli pokusu o emigraci se svou matkou si prožil Jiří nejeden děsivý zážitek. V době, kdy se rodina vracela z Londýna zpět do své rodné domoviny, došlo k únorovému puči, kvůli kterému byl Jiřině Štěpničkové odepřen návrat zpět na filmová plátna. Po roce 1948 se pokusila o emigraci do Německa i se svým tehdy tříletým synem. Celá tato myšlenka na emigraci vznikla na základě podvrženého dopisu od režiséra Františka Čápa. Ten měl herečce údajně zajistit návrat na půdu herectví v Německu. To se však nestalo. Celý přechod přes hranice měl ale předem určený scénář, ve kterém jistý generál Hruška dostál svému slibu jakožto konfident a dovedl Štěpničkovou spolu se synem přímo do rukou StB. Trest zněl patnáct let odnětí svobody, po deseti letech ale dostala amnestii a byla propuštěna na svobodu. Tehdy tříletý Jiří byl předaný do dětského domova v kasárnách, poté ho ale začal vychovávat otec se svojí chotí v Karlových Varech. Celý tento příběh pokusu o emigraci a následné pasti byl dokonce filmově ztvárněn v roce 2020 (film Past).
Novým domovem se po odsouzení matky pro Jiřího staly Karlovy Vary, kde také absolvoval základní školu. Jeho kroky dále vedly na Gymnázium Jana Nerudy v Praze a poté studium herectví na pražské DAMU. Po studiích nastoupil v roce 1969 do Klicperova divadla v Hradci Králové, kde působil až do roku 1972. Odtud odešel rovnou do Státního divadla v Brně. Od roku 1974 až do současnosti je stálým členem Činohry Národního divadla v Praze.

Mezi jeho divadelní role patří například:
• Švanda – Strakonický dudák, *ND, 1983
• Ragueneau – Cyrano z Bergeracu, ND, 2002
• Lord Hastings – Richard III., ND, 2006
• Pan Neděle – Don Juan, ND, 2008
• Shylock – Kupec benátský, ND, 2009
• Grumio – Zkrocení zlé ženy, ND, 2011
• Oront – Pán z Prasečkova, ND, 2012
*ND – Národní divadlo

Divadelní prkna nejsou jediné místo, kde byste mohli Jiřího Štěpničku vidět. Stal se také velmi obsazovaným filmovým a seriálovým hercem:
• Tažní ptáci – 1961
• Škola hříšníků – 1965
• Dlouhá bílá nit – 1970
• Křehké vztahy – 1979
• Hra o královnu – 1980
• Tísňové volání – 1985
• Rudá Divuše – 1991
• Oběti a vrazi – 2000
• Povodeň – 2004
• Ordinace v růžové zahradě – 2005 (seriál)
• Tři životy – 2007
• Vyprávěj – 2009 (seriál)
• Kájínek – 2010
• Ve stínu - 2012
• Modrý kód – 2017 (seriál)
• Sestřičky – 2020 (seriál)

Jiří Štěpnička je také velmi úspěšný v dabingu, kde propůjčil svůj hlas takovým velikánům jako Harrisonu Fordovi, Michaelu Douglasovi, Gérardu Depardieuovi nebo Stevenu Segalovi. Za svůj um v dabingu získal v roce 2002 Cenu Františka Filipovského za mužský dabing ve filmu Po čem ženy touží. Další oceněním pak byla v roce 2010 Cena Thálie v kategorii činohra.
Se svou ženou a celoživotní partnerkou Janou se Jiří seznámil již v roce 1965, kdy byli oba na studiích. Svou lásku stvrdili sňatkem o něco později. Žili spolu krásný a spokojený život, který trval přes 57 let. Mají spolu dvě děti, avšak ani jedno se nevěnuje herectví, dcera Judita je právnička, a syn Jakub pracuje jako lékař. V roce 2022 Jiří ovdověl.Kdo je Jiří Štěpnička? Životopis Jiří Štěpnička, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Hlavní data o osobě Jiří Štěpnička

Národnost: česká
Datum narození: 16. dubna 1947
Místo narození: Londýn, Velká Británie

Tento text (Jiří Štěpnička) můžete samozřejmě sdílet s vašimi známými a kamarády na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Znáte termín Aklamace? Víte, co je to Cenina? Vzpomenete si na definici slova Quiche? Rozumíte pojmu Akronym?

Klíčová slova: kde se narodil Jiří Štěpnička?, kdy se narodil Jiří Štěpnička?, národnost, život, životopis, osobnosti, biografie, popis, osobnost, vysvětlení, informace, herectví, wiki, datum narození, Jiří Štěpnička, zajímavosti

Pojem Jiří Štěpnička je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Pro další informace o termínu Jiří Štěpnička zkuste tyto odkazy

Najít heslo Jiří Štěpnička ve vyhledávači Yandex

Hledat videa s názvem Jiří Štěpnička na Youtube

Vyhledat pojem Jiří Štěpnička ve Wikislovníku

Najít slovo Jiří Štěpnička ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít pojem Jiří Štěpnička na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Jiří Štěpnička například v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači Seznam.cz, v Microsoft Bing nebo v Google překladači.

Výběr z náhodných odborných pojmů, osobností, hesel, termínů

Stručná biografie, resp. životopis osoby Jiří Štěpnička

Teď již zajisté znáte správnou odpověď na otázku Kdo je to Jiří Štěpnička? Kdy se narodil Jiří Štěpnička? Kde se narodil Jiří Štěpnička? Jiří Štěpnička se nachází v sekci Herectví

Kategorie herectví, herečka s ovocem, jiří Štěpnička, ilustrační obrázek

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Neručíme za eventuální chyby v textech. Litujem, že není v našich silách provádět pravidelně aktualizace všech textů. Pokuste se vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Jiří Štěpnička např. v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete podrobný text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jiří Štěpnička i v jiné kategorii než je herectví.