Kdo je to?
Kdo byl Isambard Kingdom Brunel? Životopis Isambard Kingdom Brunel, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Isambard Kingdom Brunel

Kdo byl Isambard Kingdom Brunel? Životopis, informace, biografie, věda

Isambard Kingdom Brunel byl britský podnikatel a konstruktér. Brunel se narodil v anglickém přístavním městě Portsmouth do rodiny technika Sira Marca Isambarda Brunela. Ve čtrnácti letech jej rodiče poslali na studia do Francie, kde nejprve studoval Lyceum Henri-Quatre v Paříži a následně univerzitu v Caen. Dal o sobě vědět ve 20. letech, kdy získal funkci zástupce hlavního inženýra stavby temžského tunelu, na kterém se pracovalo v letech 1825-1843. Brunel vymyslel razící štít, díky němuž stavba probíhala poměrně hladce (tento postup se využívá dodnes). Přesto byla práce na tunelu nebezpečná a několik lidí při ní přišlo o život. Brunel byl jednou v tunelu vážně zraněn a práce byla na pár let přerušena. Londýnská podzemní dráha využívá tunel dodnes.
Později si založil vlastní konstrukční kancelář v Londýně, která stála u zrodu mostů Royal Albert Bridge (1855), Clifftonský visutý most v Bristolu (rozpětí 213 m), dřevěný příhradový most u Bridgwateru, železniční most Maidenhead (nejširší cihlový most na světě).
Roku 1833 se stal Brunel hlavním inženýrem stavby železnice Great Western Railway. Železnici doplnil o vysoké viadukty, Box Tunnel měřící 2 939 metrů (v té době nejdelší tunel na světě).
Před dokončením Great Western Railway se začal zajímat o zaoceánské lodě a začal se stavbou největší parolodě s názvem Great Western (72 metrů dlouhá). Loď byla spuštěna na vodu v roce 1838 a plavba do New Yorku a zpátky trvala pouhých 29 dní (polovinu času oproti ostatním lodím). Druhá loď Great Britain z roku 1839 byla ještě delší (98 metrů) a jako první loď s ocelovým trupem a lodním šroubem překonala Atlantský oceán. Po úspěšných lodích se Brunel rozhodl pro třetí loď s názvem Great Eastern (původně Leviathan). Loď měřila 211 metrů, ale kvůli malé poptávce se nakonec prodala za 5 % původní ceny.
Isambard Kingdom Brunel se v roce 1836 oženil s Mary Elizabeth Horsley a následně spolu měli děti Florence Mary, Isambarda Brunela Juniora a Henryho Marca.
Roku 1859 prodělal mrtvici a deset dní poté zemřel. V den úmrtí mu bylo 53 let.
V anketě BBC z roku 2002 diváci Brunela zvolili za druhého nejvýznamnějšího Brita v historii po prvním Winstonu Churchillovi.Kdo byl Isambard Kingdom Brunel? Životopis Isambard Kingdom Brunel, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Základní údaje o osobě Isambard Kingdom Brunel

Národnost: anglická
Datum narození: 9. 4. 1806
Místo narození: Portsmouth, Anglie
Datum úmrtí: 15. 9. 1859

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Isambard Kingdom Brunel s vašimi známými a kamarády na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Vzpomenete si na definici slova Nikasil? Víte, co je to Aminokyselina? Vzpomněli byste si co znamená slovo Chanuka? Rozumíte pojmu Avantgarda?

Klíčová slova: věda, informace, kdo je Isambard Kingdom Brunel?, osobnosti, biografie, Isambard Kingdom Brunel, Kdy zemřel Isambard Kingdom Brunel, kde se narodil Isambard Kingdom Brunel?, místo narození, zajímavosti, život, Isambard Kingdom Brunel, národnost, životopis, osobnost, lexikon

Pojem Isambard Kingdom Brunel je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Pro více informací o heslu Isambard Kingdom Brunel zkuste navštívit tyto odkazy

Zkusit najít frázi Isambard Kingdom Brunel ve Wikipedii

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Isambard Kingdom Brunel ve Wikimedia Commons

Zkusit najít slovo Isambard Kingdom Brunel v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Vyhledat termín Isambard Kingdom Brunel ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít pojem Isambard Kingdom Brunel na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Isambard Kingdom Brunel například ve Wikislovníku, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve vyhledávači Seznam.cz, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v Lingea slovnících.

Často hledané pojmy, osobnosti, výrazy, odborné termíny a slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby Isambard Kingdom Brunel

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo byl Isambard Kingdom Brunel? Kdy se narodil Isambard Kingdom Brunel? Kde se narodil Isambard Kingdom Brunel? Kdy zemřel Isambard Kingdom Brunel? Isambard Kingdom Brunel je v kategorii Věda

Text napsán pro Superia.cz. Omlouváme se za možné chyby v textech. Upozorňujeme, že informace na tomto webu mohou být neaktuální či zastaralé. Doporučujeme taktéž hledat informace osobnost, osobu, člověka Isambard Kingdom Brunel řekněme v české Wikipedii, kde můžete najít delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Isambard Kingdom Brunel i v jiné kategorii než je věda.