Kdo je to?
Kdo byl Isambard Kingdom Brunel? Životopis Isambard Kingdom Brunel, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Isambard Kingdom Brunel

Kdo byl Isambard Kingdom Brunel? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, věda

Isambard Kingdom Brunel byl britský podnikatel a konstruktér. Brunel se narodil v anglickém přístavním městě Portsmouth do rodiny technika Sira Marca Isambarda Brunela. Ve čtrnácti letech jej rodiče poslali na studia do Francie, kde nejprve studoval Lyceum Henri-Quatre v Paříži a následně univerzitu v Caen. Dal o sobě vědět ve 20. letech, kdy získal funkci zástupce hlavního inženýra stavby temžského tunelu, na kterém se pracovalo v letech 1825-1843. Brunel vymyslel razící štít, díky němuž stavba probíhala poměrně hladce (tento postup se využívá dodnes). Přesto byla práce na tunelu nebezpečná a několik lidí při ní přišlo o život. Brunel byl jednou v tunelu vážně zraněn a práce byla na pár let přerušena. Londýnská podzemní dráha využívá tunel dodnes.
Později si založil vlastní konstrukční kancelář v Londýně, která stála u zrodu mostů Royal Albert Bridge (1855), Clifftonský visutý most v Bristolu (rozpětí 213 m), dřevěný příhradový most u Bridgwateru, železniční most Maidenhead (nejširší cihlový most na světě).
Roku 1833 se stal Brunel hlavním inženýrem stavby železnice Great Western Railway. Železnici doplnil o vysoké viadukty, Box Tunnel měřící 2 939 metrů (v té době nejdelší tunel na světě).
Před dokončením Great Western Railway se začal zajímat o zaoceánské lodě a začal se stavbou největší parolodě s názvem Great Western (72 metrů dlouhá). Loď byla spuštěna na vodu v roce 1838 a plavba do New Yorku a zpátky trvala pouhých 29 dní (polovinu času oproti ostatním lodím). Druhá loď Great Britain z roku 1839 byla ještě delší (98 metrů) a jako první loď s ocelovým trupem a lodním šroubem překonala Atlantský oceán. Po úspěšných lodích se Brunel rozhodl pro třetí loď s názvem Great Eastern (původně Leviathan). Loď měřila 211 metrů, ale kvůli malé poptávce se nakonec prodala za 5 % původní ceny.
Isambard Kingdom Brunel se v roce 1836 oženil s Mary Elizabeth Horsley a následně spolu měli děti Florence Mary, Isambarda Brunela Juniora a Henryho Marca.
Roku 1859 prodělal mrtvici a deset dní poté zemřel. V den úmrtí mu bylo 53 let.
V anketě BBC z roku 2002 diváci Brunela zvolili za druhého nejvýznamnějšího Brita v historii po prvním Winstonu Churchillovi.Kdo byl Isambard Kingdom Brunel? Životopis Isambard Kingdom Brunel, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Hlavní informace o osobě Isambard Kingdom Brunel

Národnost: anglická
Datum narození: 9. 4. 1806
Místo narození: Portsmouth, Anglie
Datum úmrtí: 15. 9. 1859

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Isambard Kingdom Brunel sdílet s vašimi kamarády na veřejných sociálních sítích (Facebook, Pinterest, Reddit či Twitter).

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Vzpomenete si na definici slova Soudnička? Pamatujete si definici pojmu Mulčovač? Vzpomněli byste si co znamená slovo Esoterismus? Vzpomněli byste si co znamená slovo Svobodárna?

Klíčová slova: osobnost, zajímavosti, národnost, nežijící, datum narození, wikipedie, lexikon, biografie, informace, kdo je Isambard Kingdom Brunel?, Isambard Kingdom Brunel, místo narození, vysvětlení, Kdy zemřel Isambard Kingdom Brunel, Isambard Kingdom Brunel, wiki

Pojem Isambard Kingdom Brunel je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Další informace o pojmu Isambard Kingdom Brunel hledejte v níže uvedených zdrojích

Zkusit najít frázi Isambard Kingdom Brunel ve vyhledávači Yahoo

Hledat pojem Isambard Kingdom Brunel ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat termín Isambard Kingdom Brunel ve Wikipedii

Najít výraz Isambard Kingdom Brunel ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít heslo Isambard Kingdom Brunel na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Isambard Kingdom Brunel například v metavyhledávači Info.com, v Lingea slovnících, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Google obrázcích nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Vybrané odborné pojmy, osobnosti, termíny a slova

Životopis, kdo je Isambard Kingdom Brunel? Stručná biografie

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo byl Isambard Kingdom Brunel? Kdy se narodil Isambard Kingdom Brunel? Kde se narodil Isambard Kingdom Brunel? Kdy zemřel Isambard Kingdom Brunel? Isambard Kingdom Brunel je v sekci Věda

Kategorie věda, historička, isambard Kingdom Brunel, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost údajů uveřejněných na webu. Informace nemohou být pravidelně updatovány, proto mohou být zastaralé, neplatné, neaktuální či nepřesné. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Isambard Kingdom Brunel třeba v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Isambard Kingdom Brunel i v jiné kategorii než je věda.