Kdo je to?
Kdo je Brendan Gleeson? Životopis Brendan Gleeson, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Brendan Gleeson

Kdo je Brendan Gleeson? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, herectví

Brendan Gleeson je irský filmový, seriálový a divadelní herec, režisér, producent a bývalý učitel. Gleeson se narodil 29. března 1955 v irském Dublinu. Vyrůstal v rodině s pěti sourozenci. Předtím, než se stal hercem, pracoval jako učitel na střední škole, kde učil irštinu a drama. V mládí se naučil hrát na housle.
Gleesonův herecký talent byl zjevný již v mládí, ale svou profesionální kariéru začal až ve svých 34 letech, když byl obsazen do dramatického snímku Pastvina. Po řadě rolí ve filmu, divadle a televizi si ho všiml režisér Mel Gibson a obsadil ho do výrazné role v úspěšném historickém snímku Statečné srdce z roku 1995.
Od té doby Gleeson hrál v řadě úspěšných filmů a televizních seriálů. Nejvíce je známý svými rolemi ve filmech jako Generál (1998), Mission: Impossible II (2000), Gangy New Yorku, 28 dní poté (2002), Návrat do Cold Moutain (2003), Troja (2004), Království nebeské (2005), V Bruggách (2008), Na hraně zítřka (2014). Proslavil se také rolí učitele Alastora Moodyho v sérii filmů o Harrym Potterovi – Harry Potter a Ohnivý pohár (2005), Harry Potter a Fénixův řád (2007), Harry Potter a Relikvie smrti – část 1 (2010). Roku 2022 vytvořil roli po boku herce Colina Farrella ve filmu Víly z Inisherinu. Za svou roli byl nominován na Oscara a získal cenu AACTA International Awards. Za hlavní roli ve filmu Kalvárie obdržel filmovou cenu BIFA (2014). Doposud ztvárnil role ve více než sedmdesáti filmech.
Gleeson se objevil také v seriálech Mr. Mercedes (2017-2019) a Zpráva o stavu manželství.
Brendan Gleeson je ženatý s Mary Weldonovou, se kterou se oženil roku 1982. Spolu mají čtyři syny – Domhnall, Brian, Rory a Fergus. Synové Brian a Domhnall jsou také herci. Brendan si zahrál po boku svého syna Briana v několika filmech.
Gleeson je vášnivým hráčem na mandolínu a často hrává v irských folkových skupinách.Kdo je Brendan Gleeson? Životopis Brendan Gleeson, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Základní údaje o osobě Brendan Gleeson

Národnost: irská
Datum narození: 29. 3. 1955
Místo narození: Dublin, Irsko

Zaujala vás biografie osobnosti Brendan Gleeson? Potom se podělte s dalšími osobami na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Vzpomenete si na definici slova Pacht? Víte co je Mešní víno? Vzpomněli byste si co znamená slovo Cuvée? Vzpomněli byste si co označuje výraz Kaprák?

Klíčová slova: kde se narodil Brendan Gleeson?, popis, kdo je Brendan Gleeson?, wikipedie, narození, osobnost, Brendan Gleeson, národnost, informace, herectví, zajímavosti, vysvětlení, osobnosti, kdy se narodil Brendan Gleeson?, životopis, život

Pojem Brendan Gleeson je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Vyhledat pojem Brendan Gleeson ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat frázi Brendan Gleeson na Google.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Brendan Gleeson ve Wikimedia Commons

Hledat videa s názvem Brendan Gleeson na Youtube

Zkusit najít pojem Brendan Gleeson ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Brendan Gleeson například ve ruském vyhledávači Yandex, v nabídce zboží na Heureka.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v evropském vyhledávači Qwant nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Biografie, životopis, kdo je to Brendan Gleeson?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo je to Brendan Gleeson? Kdy se narodil Brendan Gleeson? Kde se narodil Brendan Gleeson? Brendan Gleeson se nachází v kategorii Herectví

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Neručíme za pravdivost, aktuálnost a přesnost informací uvedených na těchto internetových stránkách. Údaje na stránkách nemusí být aktuální. Přes veškerou snahu bohužel nestíháme pravidelnou aktualizaci informací. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Brendan Gleeson dejme tomu například v internetové Wikipedii, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Brendan Gleeson i v jiné kategorii než je herectví.