Kdo je to?
Kdo je Vlastimil Vondruška? Životopis Vlastimil Vondruška, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo je Vlastimil Vondruška?

Kdo je Vlastimil Vondruška? Životopis, informace, biografie, literatura

Vlastimil Vondruška je český historik, etnograf, publicista a spisovatel.
Vondruška se narodil na Kladně. Vystudoval gymnázium ve svém rodném městě a poté přešel studovat do Prahy na Univerzitu Karlovu - obory historie a národopis. Po ukončení studia působil nejprve v Československé akademii věd, konkrétně v jejím Ústavu pro etnografii a folkloristiku, poté v roce 1983 nastoupil do Národního muzea, časem se stal ředitelem Historického muzea (část Národního muzea). Na této pozici působil do roku 1989, kdy byl jako člen KSČ odvolán (jako všichni vedoucí pracovníci, kteří měli komunistickou minulost).
Vondruška se pak se svou ženou Alenou věnoval podnikání, založili společně sklárnu Královskou huť v Doksech. Byli dost úspěšní s výrobou kopií dle originálů z muzejních sbírek a dalšího hutního skla, obdrželi i nějaká ocenění.
Po ukončení podnikání se Vondruška již plně věnuje literatuře, i když historická pojednání a články psal již od studentských let. Později psal i povídky, romány a literaturu pro mládež. Některá díla publikoval pod pseudonymem Jan Alenský. Z historických děl jsou významná například Život staré Šumavy, České sklo: Tradice a současnost, Sklářství, Katovny a mučírny. Z historických románů jsou velmi čtenářsky vyhledávané zejména Přemyslovská epopej (4dílná sága z dob Přemyslovců, zachycující nejen život a dílo knížat a králů, ale hlavně obyčejných lidí), Husitská epopej (7dílná sága z 15. století popisující nejen dobu husitskou, ale i události předcházející a následující, a to vše na obyčejných lidech, kteří prožívají obyčejné životy), dále pak Lucemburská epopej (čerstvé dílo vyšlo roku 2022, zřejmě budou následovat další díly). Za zmínku stojí určitě Vondruškovy historické detektivky, například Hříšní lidé Království českého, které se odehrávají za vlády Přemysla Otakara II., a hlavní postavou je královský prokurátor Oldřich z Chlumu. Ačkoliv se jedná o velmi dávnou dobu a i "trestné činy" byly tehdy jiné, dnešní čtenář může v díle vidět určitou paralelu s dnešními přečiny. A z literatury pro děti a mládež jsou velmi oblíbené knihy Slavné bitvy českých panovníků (které ocení zejména chlapecká část čtenářů), nebo několik knih o životě a příbězích alchymistovy dcery Fiorelly (Fiorella a Bratrstvo křišťálu, Fiorella a záhada mrtvého netopýra a další).
Ačkoliv je Vondruška velmi ceněn čtenáři, příliš ho nešetří kritika - podle historiků nepíše historicky věrně a dopouští se omylů, podle literárních kritiků je nacionalista (vystupoval například proti islámským přistěhovalcům). Ale pravdou je, že Vondruška získal i pár literárních ocenění, například Cenu Unie českých spisovatelů nebo Krameriovu cenu.Kdo je Vlastimil Vondruška? Životopis Vlastimil Vondruška, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní data o osobě Vlastimil Vondruška

Národnost: česká
Datum narození: 9. 5. 1955
Místo narození: Kladno

Tento text (Vlastimil Vondruška) můžete samozřejmě sdílet s přáteli na Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Rozumíte pojmu Harlem shake? Znáte termín Identita? Znáte definici termínu Ceteris paribus? Víte, co je to Kombucha?

Klíčová slova: vysvětlení, národnost, místo narození, osobnost, biografie, wikipedie, Vlastimil Vondruška, kdy se narodil Vlastimil Vondruška?, datum narození, lexikon, životopis, narození, literatura, literatura, informace, kdo je Vlastimil Vondruška?

Pojem Vlastimil Vondruška je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další informační zdroje o slovu Vlastimil Vondruška

Zkusit najít pojem Vlastimil Vondruška ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat výraz Vlastimil Vondruška ve vyhledávači Yandex

Hledat pojem Vlastimil Vondruška ve Wikislovníku

Hledat slovo Vlastimil Vondruška v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Vyhledat pojem Vlastimil Vondruška ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Vlastimil Vondruška například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Google překladači, v Google obrázcích, ve fulltextu Yahoo.com nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr náhodných osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Biografie, životopis, kdo je to Vlastimil Vondruška?

Nyní již víte Kdo je to Vlastimil Vondruška? Kdy se narodil Vlastimil Vondruška? Kde se narodil Vlastimil Vondruška? Vlastimil Vondruška je v sekci Literatura

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby. Bohužel, naše možnosti updatů článků jsou omezené. Zkuste též najít informace osobnost, osobu, člověka Vlastimil Vondruška třeba na české Wikipedii, kde naleznete delší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Vlastimil Vondruška i v jiné kategorii než je literatura.